reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Konsultacje KRRiT ws. MUX R1 DAB+

dodano: 2020-06-19 17:05
autor: Jerzy Kruczek | źródło: KRRiT

Lenco DAB+ radioodbiornik Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła konsultacje społeczne projektu ogłoszeń przewodniczącego KRRiT o możliwości uzyskania koncesji na nadawanie programu w ogólnopolskim multipleksie cyfrowym DAB+. Celem konsultacji jest pozyskanie opinii na temat zawartości ogłoszeń, w szczególności w zakresie charakteru programów, proporcji między programami uniwersalnymi i wyspecjalizowanymi, liczby programów nadawanych obecnie w wersji analogowej w stosunku do programów nowych.

DAB+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Strategia Regulacyjna KRRiT na lata 2017 – 2022 zawiera planowany sposób zagospodarowania zasobów częstotliwości zgodnie z planem GE06.

Multipleks pierwszy (MUX R1), pokrywający powierzchnię całego kraju, składający się z 22 obszarów rezerwacji, planowany jest do zagospodarowania przez nadawców niepublicznych o zasięgu ogólnokrajowym.

Multipleks drugi (MUX R2), w skład którego wchodzą 24 obszary rezerwacji (allotmenty), przeznaczony jest dla nadawców regionalnych, nadawców w makroregionach (obejmujących kilka obszarów rezerwacji częstotliwości), w skrajnym przypadku dla nadawców aspirujących do zasięgu ogólnokrajowego lub prawie ogólnokrajowego, jeśli zdecydują się oni na wystąpienie o przyznanie koncesji we wszystkich lub prawie wszystkich obszarach rezerwacji na terenie całego kraju.

Multipleks trzeci (MUX R3) użytkowany jest przez radio publiczne, to jest przez Polskie Radio SA, które zajmuje 5/6 pojemności multipleksu i rozgłośnie regionalne (1/6 pojemności multipleksu). Obecnie zasięg ludnościowy programów radia publicznego wynosi niespełna 56% populacji kraju, a w planach do 2022 r. ma ono osiągnąć 82% populacji.

Radiowe zasoby cyfrowe zostały uzupełnione o 28 częstotliwości o zasięgu lokalnym (plan zagospodarowania częstotliwości z dnia 14 stycznia 2019 r.- Zarządzenie nr 1 Prezesa UKE (Dz.U. z dnia 14.01.2019 r.). Kolejne 7 częstotliwości oczekuje na wpisanie do planu zagospodarowania po zakończeniu koordynacji międzynarodowej.

Zgodnie z założeniem przyjętym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w Zielonej księdze cyfryzacji radia w Polsce z 2016 r., wszyscy istniejący nadawcy analogowi powinni mieć możliwość umieszczenia swoich programów w sieci (sieciach) DAB+ z zasięgiem cyfrowym nie mniejszym niż analogowy. Wymaga to, w zmienionych przez 4 lata warunkach rynkowych (nowe koncesje) i częstotliwościowych (znacznie zmniejszony zasób dodatkowych częstotliwości spoza Planu GE06 w stosunku do postulowanego w Zielonej księdze), przeprowadzenia ponownej analizy możliwości realizacji tego założenia.

Rozpoczęty przez KRRiT w maju 2019 r. proces zagospodarowywania dodatkowych częstotliwości lokalnych jest w toku, będzie kontynuowany w roku 2020 i będzie mógł być zakończony po uzupełnieniu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej planu zagospodarowania częstotliwości w pasmie 174-230 MHz, co nastąpi po zakończeniu koordynacji międzynarodowej. Część nadawców, którzy uzyskali możliwość nadawania w multipleksach lokalnych, wyraziła zainteresowanie nadawaniem programów o zasięgu ogólnopolskim. Również nadawca publiczny zgłosił chęć nadawania dodatkowych programów w multipleksie ogólnokrajowym.

Z punktu widzenia wykorzystania zasobów częstotliwości cyfrowych kluczowe jest zagospodarowanie multipleksu MUX R1, którego uruchomienie decydować będzie o tempie budowy rynku radiofonii cyfrowej w Polsce.

Przed publikacją ogłoszeń w sprawie możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu w multipleksie ogólnokrajowym MUX R1, KRRiT oczekuje stanowiska rynku w sprawie zawartości tych ogłoszeń. Proponowane są trzy opcje:

Opcja 1
  • 3 spośród 12 miejsc (slotów) w multipleksie przeznaczyć na rozszerzenie istniejących ogólnopolskich koncesji analogowych na program o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym społeczno-religijnym;
  • kolejne 5 miejsc przeznaczyć na rozszerzenie istniejących koncesji analogowych o zasięgu ponadregionalnym o liczbie mieszkańców w zasięgu programu powyżej 4,5 mln;
  • 4 miejsca na rozszerzenie lub udzielenie koncesji na programy o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym. Liczba miejsc może ulec zmniejszeniu z 4 do 2, w przypadku zainteresowania ze strony nadawcy publicznego nadawaniem w multipleksie ogólnopolskim R1.

Opcja 2
  • 3 spośród 12 miejsc (slotów) w multipleksie przeznaczyć na rozszerzenie istniejących ogólnopolskich koncesji analogowych na program o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym społeczno-religijnym;
  • 9 miejsc na rozszerzenie lub udzielenie koncesji na programy o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym. Liczba miejsc może ulec zmniejszeniu z 9 do 7, w przypadku zainteresowania ze strony nadawcy publicznego nadawaniem w multipleksie ogólnopolskim R1.

Opcja 3
  • 12 miejsc na rozszerzenie lub udzielenie koncesji na programy o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym. Liczba miejsc może ulec zmniejszeniu z 12 do 10, w przypadku zainteresowania ze strony nadawcy publicznego nadawaniem w multipleksie ogólnopolskim R1.

Opcja 2 i 3 ma charakter bardziej elastyczny i pozwala na ubieganie się o koncesję cyfrową większej liczbie obecnych lub przyszłych nadawców, bez względu na charakter i zasięg programu oraz ich pozycję na rynku analogowym.

Decyzję o rezerwacji częstotliwości wchodzących w skład multipleksu ogólnopolskiego otrzyma podmiot wyłoniony przez prezesa UKE w oparciu o Prawo Telekomunikacyjne, na wniosek podmiotu zainteresowanego lub w przypadku większej liczby wniosków w drodze konkursu.

Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 4 października 2018 r. (Dz.U. poz. 1953, zwanym dalej „rozporządzeniem”) koszt ogólnopolskiej koncesji cyfrowej wydanej w 2020 r. (uwzględniający współczynnik inflacji) wynosić będzie 1 669 548 zł. Od ww. kwoty przysługują zniżki:
  • nadawcy nowego programu (wnioskującego o udzielenie koncesji) – zniżka z tytułu zmniejszonego czasu emisji reklam (§ 6 ust. 1 i 2 rozporządzenia),
  • nadawcy programu rozpowszechnianego analogowo, ubiegającego się o rozszerzenie koncesji o możliwość nadawania w multipleksie cyfrowym MUX R1 wnoszą opłatę wyłącznie za przyrost zasięgu w stosunku do zasięgu analogowego (§ 3 ust. 3 rozporządzenia). Oprócz zniżki z tytułu zmniejszonego czasu emisji reklam, opłata uzależniona jest również od okresu pozostałego do wygaśnięcia koncesji (§ 8 rozporządzenia).

W załącznikach znajduje się proponowana treść ogłoszeń:
Uwagi i opinie na temat przedstawionych opcji oraz ewentualne inne propozycje ogłoszeń należy przekazywać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 lipca 2020 r. na adres: konsultacjemux-r1 (małpa) krrit.gov.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...