reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podatek audiowizualny od 1 lipca. Kogo obejmuje?

dodano: 2020-06-30 17:45
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UKE/satkurier.pl

VOD Do ustawy o kinematografii dodane zostały przepisy, regulujące m.in. wysokość i zasady dokonywania wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przez podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie oraz zwolnienia z obowiązku wpłat. Nowy podatek audiowizualny obowiązuje takie podmioty, jak Netflix, Cyfrowy Polsat i TVN Discovery Polska.

telewizja telewizor pilot


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z art. 19 ust. 6a ustawy o kinematografii, wskazane podmioty (m.in. Netflix, Cyfrowy Polsat za Iplę, TVN Discovery Polska za Player, Amazon, CDA i Apple) mają obowiązek dokonania wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) w wysokości 1,5 proc. przychodu uzyskanego z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy.

Natomiast podmiot dostarczający audiowizualną usługę medialną na żądanie, jeśli posiada siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, dokonuje wpłaty, o której mowa powyżej, ustalanej na podstawie przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poprzez nową daninę Polski Instytut Sztuki Filmowej zyska w 2020 roku około 15 mln zł.

Obowiązek dokonania ww. wpłat nie ma zastosowania do podmiotu dostarczającego audiowizualną usługę na żądanie:
  • będącego mikroprzedsiębiorcą lub
  • którego liczba użytkowników wszystkich udostępnianych publicznie przez niego audiowizualnych usług medialnych na żądanie w roku poprzedzającym rok, w którym jest ustalany obowiązek wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, nie przekroczyła 1 proc. abonentów usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Liczbę użytkowników usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu określa się na podstawie danych z inwentaryzacji, o której mowa w art. 29 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Liczba użytkowników usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu wg stanu na dzień 31.12.2019 roku, określona na podstawie danych z tegorocznej inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych, wynosi 7 770 794.

Wskazane przepisy art. 19 ustawy o kinematografii wchodzą w życie 1 lipca 2020 r.

Zgodnie z art. 19 ust. 8 ustawy o kinematografii, wpłaty, o których mowa m.in. w ust. 6a, są przekazywane w okresach kwartalnych w terminie 30 dni po upływie kwartału. Wpłaty te stanowią koszty uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w dacie ich poniesienia (art. 19 ust. 10 ustawy o kinematografii).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały 19pin HQ 10m

10m kabel połączeniowy HDMI1.4 w kolorze białym.

120 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

179 zł Więcej...
reklama