reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak ustawić antenę satelitarną na Hot Birda? [wideo]

dodano: 2020-07-01 11:44 | aktualizacja: 2020-07-01 13:07
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Jak ustawić antenę Redaktor naczelny SAT Kuriera, Janusz Sulisz, pokazuje oraz wyjaśnia, jak szybko i sprawnie ustawić antenę na satelitę Eutelsat Hot Bird (13°E). Do tego celu wykorzystano antenę Famaval 80SP, pojedynczy konwerter Televes Single LNB oraz miernik SatLink WS-6933.

Jak ustawić antenę


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czytelnicy często pytają instalatorów lub dzwonią do redakcji SAT Kuriera z zapytaniem: Jak ustawić antenę w kierunku satelity Hot Bird na 13°E?

Zwykle wygląda to tak:

Mieszkam tu i tu, kupiłem antenę satelitarną i chciałbym sam ją ustawić na satelitę Hot Bird 13°E. Czy można się dowiedzieć, jak i na ile stopni muszę skierować antenę, jak ustawić konwerter? Potrzebowałbym również danych azymutu i elewacji.

Postanowiliśmy nagrać krótki film instruktażowy, a w jednym z najbliższych wydań SAT Kuriera będzie można znaleźć stosowny artykuł na ten temat.

Aby ustawić antenę satelitarną, trzeba znać trzy główne parametry: azymut, elewację i kąt skosu (skręcenia) konwertera.

Azymut określa ruch poziomy (obrót) anteny jako odniesienie do południa (S), co można sprawdzić przy pomocy prostego kompasu, który każdy instalator powinien mieć na wyposażeniu.

Elewacja to kąt między płaszczyzną poziomą, a kierunkiem skąd dochodzi sygnał z satelity, czyli jak wysoko podnieść antenę, by był najlepszy odbiór. Najlepiej to stwierdzić przy pomocy inklinometru, znając wcześniej potrzebny kąt z kalkulatora kątów azymutu i elewacji dla konkretnej miejscowości i satelity.

Kąt skręcenia konwertera to ważny parametr, który wskazuje na położenie skręcenia konwertera w uchwycie anteny, co pozwoli na utrzymanie prawidłowej prostopadłości względem anteny, gwarantując tym samym doskonały odbiór sygnałów o poziomej i pionowej polaryzacji niezależnie od pozycji obrotowej.

Dodatkowo czasami ważna jest ogniskowa, czyli jak głęboko konwerter jest umieszczony w uchwycie anteny - bliżej czy dalej od czaszy - czasami może to mieć też znaczenie.

Zachęcamy do obejrzenia filmu na YouTube - jeśli się spodoba, przygotujemy kolejne „antenowe poradniki SAT Kuriera".Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...