reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

SAT Kurier 7-8/2020

dodano: 2020-08-07 10:09 | aktualizacja: 2020-08-07 12:09
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

SAT Kurier 7-8 2020 okładka SAT Kurier 7-8/2020
Programowanie tunerów Linux
H.266/VVC nadchodzi
DVB-T2 a zakłócenia 5G
Langkawi – nie tylko dla orłów

NOWE PRODUKTY:
Odtwarzacz CD z DAB+ od TechniSata
Vu+ Turbo SE dla odbioru DVB-T2/C
Mi TV Stick
Odbiornik Humax H7 na Android TV

Najlepsze listy kanałów:
- wykaz kanałów platform
- wykaz FTA z 13°E
- wykaz MPEG 75°E-45°W
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

SAT KURIER 7-8/2020 - wakacyjne wydanie magazynu telewizji cyfrowej

Najważniejsze tematy artykułów z tego wydania:

DVB-T2 a zakłócenia 5G


Przed przejściem z DVB-T na DVB-T2, co czeka Polskę w 2022 roku, nastąpi reorganizacja kanałów w naziemnych multipleksach. W praktyce część pasma UHF będzie musiała zostać zwolniona, aby zrobić miejsce dla nowych usług 5G telefonii komórkowej, które zajmą pasmo między 694 a 790 MHz. Obecnie nadawane są tam kanały DVB-T od 49 do 60. Problemy mogą pojawić się po zajęciu tych kanałów przez sieć 5G, tak jak w przeszłości, gdy LTE/4G zajął kanały UHF od 61 do 69. Jakie będą zakłócenia i związane z tym problemy, może się okazać już wkrótce.

 
H.266/VVC nadchodzi

Po kilku latach badań i prac, w lipcu oficjalnie przyjęty został nowy standard kompresji wideo H.266/VVC – Versatile Video Coding. Kiedy zacznie być stosowany? Na jak dużą oszczędność pasma pozwoli? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w niniejszym artykule.PORADNIK: Programowanie tunerów Linux


Jedną z charakterystycznych cech linuksowych odbiorników jest duża liczba dostępnych oprogramowań. Do dyspozycji mamy kilkadziesiąt softów, m.in.: Black Hole, DreamElite, Egami, Experimental, GP4, HD Freaks, NewNigma, NFR, OoZooN, OpenAtv, OpenBH, OpenEight, OpenEsi, OpenESI, OpenHDF, OpenPli, Openspa, OpenTR, Openvision, OpenVix, PKT Hyperion, PurE2, Satdreamgr, Satlodge i VTI. Poniżej opisujemy, jak zmienić/wgrać oprogramowanie w popularnych modelach linuksowych tunerów. 
Thunderbolt 4 – pioruńsko szybkie złącze

W lipcu firma Intel przedstawiła szczegółową specyfikację Thunderbolt™ 4 – nowej wersji uniwersalnej technologii łączenia urządzeń. Przewiduje ona zwiększone minimalne wymagania dotyczące wydajności, rozszerzone możliwości i zgodność ze specyfikacją USB4. Po raz pierwszy ta nowa wersja Thunderbolt przyniesie stacje dokujące z maksymalnie czterema portami Thunderbolt i uniwersalne kable Thunderbolt o długości do 2 m.
PORADNIK: Jak ustawić antenę na 13°E?


Czytelnicy często pytają instalatorów lub dzwonią do redakcji SAT Kuriera z zapytaniem, jak ustawić antenę w kierunku satelity Hot Bird na 13°E. Zwykle wygląda to tak: „Mieszkam tu i tu, kupiłem w hipermarkecie antenę satelitarną i chciałbym sam ją ustawić na satelitę, gdzie są polskie kanały. Jak mam skierować antenę? Czy konieczny do tego jest jakiś miernik?”. W tym miejscu nie uda nam się nikogo nauczyć trudnego fachu instalatora tv-sat, bo to bierze się z lat doświadczeń praktycznych przy każdym montażu. Zmienia się też technika związana z telewizją satelitarną. Kiedyś był analog, teraz jest cyfra i to wszystko ciągle się komplikuje, więc nawet instalator powinien nadal się szkolić i dużo czytać. Publikujemy jednak podstawowe porady i informacje, które mogę okazać się pomocne dla początkujących. 
Koniec CAM PCMCIA – czas na CAM USB

Standardowy moduł dostępu warunkowego, czyli CAM ze złączem PCMCIA, którego przyzwyczailiśmy się używać razem z kartą dla płatnej telewizji (czasami był to CAM bezkartowy, np. w rumuńskiej Digi TV), będzie miał swój koniec. I ten koniec może być bliższy niż się wydaje, bo CAM CI/CI+ sprawia coraz większe problemy producentom telewizorów, odbiorników satelitarnych i samym operatorom platform czy kablówek (te miały obowiązek posiadania w ofercie takiego rozwiązania, a niekoniecznie chciały).


PORADNIK: Jak odbierać kanały z pozycji 75°E?


Pozycja orbitalna 75°E jest jedną z najpotężniejszych na orbicie geostacjonarnej, bowiem obejmuje zasięgiem cztery piąte ludności na świecie. W zakresie usług oferuje dystrybucję platform DTH, dosyły dla telewizji kablowej, VSAT, a także transfer danych i usługi telekomunikacyjne dla czterech kontynentów. Z pozycji 75°E odbierzemy kilkadziesiąt niezaszyfrowanych kanałów telewizyjnych (FTA) z Rosji. Czasami operatorzy rozszyfrowują stacje w swoich pakietach promocyjnie, co jeszcze bardziej pobudza ciekawość stałego dostępu do floty ABS-2 i ABS-2A.


 
PORADNIK: Problem z TVP3 na tunerach Linux

Użytkownicy odbiorników na systemie Linux zgłaszają nam problem z odbiorem więcej niż jednej lokalnej wersji TVP3. Polega on na tym, że wersje te są zapisywane pod jedną częstotliwością. Jak rozwiązać ten problem?
Langkawi – nie tylko dla orłów


Langkawi to malezyjski archipelag składający się z ponad setki wysp położonych na północy kraju tuż przy granicy z Tajlandią. Największą wyspą jest Langkawi mierząca około 500 kilometrów kwadratowych.


PORADNIK: Weryfikacja LNB

CANAL+ Polska zamiast ITI Neovision


ZAP – zmiany na satelitach

Następne wydanie SAT Kurier 9-10/2020 na przełomie września i października.

Magazyn SAT Kurier w 2020 roku obejmuje 6 wydań - tylko 89 zł w subskrypcji rocznej za cały rok 2020 (Polska) lub 60 euro w Europie.

Zachęcamy do zamawiania prenumeraty SAT Kuriera w 2020 roku wraz z książką tematyczną pt. „ANTENY SATELITARNE" - cena promocyjna 109 zł.

Opłać abonament SAT Kuriera w 2020 - 6 wydań + książka - tylko 109 zł
 

Zapraszamy przy okazji do korzystania z serwisów internetowych:

-- digi-tv.pl - wszystko o wszystkim, co cyfrowe;

-- solarkurier.pl - magazyn poświęcony zielonym technologiom;

-- podroze.satkurier.pl - portal o podróżach z dużą ilością informacji o antenach w miejscach odwiedzanych przez podróżników.

Reklama w Internecie i w drukowanym SAT Kurierze za darmo - wystarczy podjąć się dystrybucji SAT Kuriera (minimum 10 egz. każdego wydania).

Dziękujemy za zaufanie i pomoc wszystkim czytelnikom i dystrybutorom - to bardzo pomaga podczas pracy nad magazynem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Numery


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...