reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 30°W?

dodano: 2020-12-14 10:54
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 9-10/2020

Hispasat 30W-6 HISPASAT jest hiszpańskim operatorem łączności satelitarnej, liderem w dystrybucji treści w językach hiszpańskim i portugalskim. Dzięki 30-letniemu doświadczeniu grupa Hispasat jest obecna na Półwyspie Iberyjskim oraz w Ameryce Łacińskiej, gdzie jest czwartym operatorem satelitarnym. Silne wiązki europejskie stacjonujących satelitów Hispasat 30W-5 i Hispasat 30W-6 pozwalają na stabilny odbiór w Polsce bez potrzeby stosowania wielkich anten. Pozycja 30°W to transmisje DTH, DTT, kanałów FTA, PLS/Multistream i ciekawe przekazy satelitarne.

Hispasat
Hispasat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Operator posiada solidną renomę na szybko rozwijających się rynkach i stabilną bazę klientów strategicznych. Dystrybuuje ponad 1250 kanałów telewizyjnych i radiowych za pośrednictwem swojej potężnej floty satelitarnej na kilku pozycjach orbitalnych. Pozycja 30°W jest jedną z nich.

Hispasat 30W-5 (pierwotnie nazwany Hispasat 1E) został wyniesiony za pomocą rakiety nośnej Ariane 5 w dniu 29 grudnia 2010 roku o godzinie 22:26 z Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelitę zbudowała firma Space Systems/Loral na platformie LS 1300. Hispasat 1E o masie startowej 5270 kg posiada 53 aktywne transpondery w paśmie Ku i pojemność w paśmie Ka. Ten potężny satelita zapewnia Hispasatowi dodatkową pojemność, która pozwala zaoferować szerszy zakres usług wideo i transmisji z europejskim i amerykańskim zasięgiem, a także usługi szerokopasmowe w środowiskach mobilnych, naziemnych oraz morskich. Umieszczony na orbicie geostacjonarnej 30°W ma pracować przez 15 lat.

Hispasat 30W-5 przejął obowiązki wysłużonego Hispasata 1C, jednocześnie zwiększając liczbę dostępnych transponderów. Informowano, że następca będzie w stanie przekazać nawet do 600 kanałów w wysokiej rozdzielczości (HDTV).

W Polsce jest możliwy odbiór wiązki europejskiej Hispasat 30W-5. Zgodnie z mapkami zasięgu, wystarczają anteny o minimalnej średnicy 80-90 cm. Lepsze warunki występują na zachodzie kraju. Ponadto satelita posiada wiązkę kierowaną na Amerykę.
 
Hispasat-30W-5 - wiązka Europe
Hispasat-30W-5 - wiązka America

Hispasat 30W-6 (dawny Hispasat 1F) poleciał na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9, którą wystrzelono z kompleksu startowego 40 kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie 6 marca 2018 roku o godz. 6:34 (CET). Satelitę wyprodukowała firma Space Systems/Loral na platformie SSL 1300. Jest wyposażony w pojemność w pasmach C (10 transponderów) i Ku (40 transponderów), a także Ka (7 wiązek), co umożliwia świadczenie usług dostępu do szerokopasmowego Internetu. W związku z tym Hispasat 30W-6 pozwolił zmniejszyć przepaść cyfrową w Ameryce Łacińskiej, na Półwyspie Iberyjskim i w Afryce Północnej. Zapewnia także łączność w pociągach i na statkach. Umieszczony na pozycji 30°W, ma pracować nie mniej jak 15 lat.

Hispasat 30W-6 na swojej orbicie przejął obowiązki Hispasata 30W-4 (Hispasat 1D). Ta zamiana zwiększyła pojemność w paśmie Ku w regionie Andów i Brazylii oraz zapewniła dalszy rozwój transatlantyckiego dostawcy pojemności satelitarnej dla połączeń Europa – Ameryka i Ameryka – Europa. Pojemność pasma C zapewnia pokrycie w Ameryce. Pojemność pasma Ka w Europie przeznaczona jest dla dalszego rozwoju usług szerokopasmowych.
 
Hispasat-30W-6 - wiązka Europe
Hispasat-30W-6 - wiązka America pasmo C i Ku

40 tradycyjnych transponderów pasma Ku satelity Hispasat 30W-6 obsługuje dwa obszary pokrycia. Pierwszy obszar obejmuje Europę i Afrykę Północną z pokryciem Półwyspu Iberyjskiego, Balearów, Wysp Kanaryjskich, Azorów, Madery, Wysp Zielonego Przylądka, Mauritiusa, Maroko, krajów basenu Morza Śródziemnego i dużą część kontynentu europejskiego. Drugi Amerykę i zapewnia zasięg od Kanady do Patagonii, ale z wyłączeniem Brazylii.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...