reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cyfrowe produkty pod choinkę 2020

dodano: 2020-12-15 13:38 | aktualizacja: 2020-12-18 13:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

prezenty święta Jak zwykle co roku ogromnym zainteresowaniem cieszą porównania sprzętu, więc przygotowaliśmy wybór 6 cyfrowych produktów elektroniki użytkowej (bliżej branży tv-sat) w kilku kategoriach: odbiorniki 4K, odbiorniki HD, akcesoria i konwertery. Sprawdź, co zostało wybrane jako No.1 w każdej z kategorii wg redakcji satkurier.pl.

Co kupić pod choinkę


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Najlepsze odbiorniki 4K pod choinkę


Przypomnijmy, że przez 2 ostatnie lata sugerowaliśmy pod choinkę odbiorniki 4K: Vu+ Ultimo 4K, 4K UltraBOX+, Vu+ Duo 4K, Vu+ Uno 4K i Octagon 8008 4K w 2018 roku oraz Dreambox ONE Ultra HD, Vu+ Zero 4K, Gigablue UHD Trio 4K, Vu+ UNO 4K SE i Gigablue UHD UE 4K w 2019 roku. W tym roku już nie ma kończącego karierę Vu+ Ultimo 4K – zastąpił go Vu+ DUO 4K SE. Dreamboxa ONE zastąpił Dreambox TWO Ultra HD BT ze złączem CI, a wcześniej pojawił się Dreambox ONE Combo. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się odbiorniki Octagon SF8008 4K w wersji standardowej (Single, Twin, Combo) oraz Mini, a nawet Gold.

Nie należy zapominać, że na rynku ciągle jest interesujący odbiornik TechniSat DigiPlus UHD S z podwójną głowicą DVB-S/S2 i jeden slot na moduły CI/CI+. Tu istotne jest to, że jako jedyny na polskim rynku ma licencjonowany standard CI+, który zapewnia w tym przypadku bezproblemową współpracę z modułami CI+ nowej generacji, np. CANAL+ 4K bez ECP i z ECP czy Tivusat Black. Dodatkowo model ten posiada funkcję PVR i ma możliwość rozbudowy o zewnętrzny dysk twardy dzięki obecności 2 złącz USB.

Dodajmy, że nie uwzględnialiśmy już odbiorników AX60 4K i AX61 4K (test), bo to końcówka sprzedaży – trzeba czekać na ich następców, ale dopiero na początku przyszłego roku, kiedy AX Technology zaoferuje coś nowego. Na razie AX Multibox Combo i Twin firmy AX Technology wchodzą do sprzedaży. Identyczne odbiorniki są pod marką Anadol. Są to wszechstronne odbiorniki UHD 4K (2160p) z H.265 i HDR. Wyróżnia je obecność dwóch systemów operacyjnych Linux (E2) i Android 7.0. Dobrym pomysłem na prezent może też być androidowy CANAL+ BOX 4K, szczegółowo opisywany na łamach drukowanego wydania SAT Kurier 11-12/2020.

Faworytami do tytułu najlepszego odbiornika 4K w sezonie 2020/2021 są Dreambox TWO Ultra HD BT oraz Vu+ DUO 4K SE.
 
Kliknij, aby pobrać PDF
 

Najlepsze odbiorniki HD pod choinkę

Jeśli wybierać odbiorniki HD, to tylko takie z HEVC (H.265) lub najlepiej na Linuksie, bo są wystarczające do wszelkich celów, a nie trzeba wydawać większych kwot na te zawsze droższe tunery 4K. Do tej kategorii dodaliśmy też odbiorniki DVB-T2 z HEVC (H.265) z ważnym ostrzeżeniem, aby koniecznie przy kupnie dopytać, czy dany dekoder DVB-T2 ma ten HEVC, bo w innym przypadku taki sprzęt w ciągu roku czy dwóch lat będzie całkowicie bezużyteczny. Przypomnijmy, że Polska w 2022 roku przejdzie na sprawniejszy standard DVB-T2 z kodekiem H.265, a nie obecnym H.264 tzw. MPEG-4. Wśród 6 odbiorników jest jeden wyjątek: odbiornik satelitarny HD bez HEVC, ale za to cena robi...

Niewątpliwie już kilkuletnim powodzeniem cieszy się odbiornik Vu+ Zero rev.2 HEVC, bo to jeden z sprawdzonych tunerów linuksowych - w miarę tanich (399 zł) z procesorem Broadcom i 1 czytnikiem kart. Tuner jest tak popularny, że doczekał się białej wersji obudowy.

Jednym z tańszych odbiorników typu Combo, do tego z czytnikiem kart i slotem CI jest AB CryptoBox 752 HD. Cieszy się zainteresowaniem, bo cena jest całkiem przyzwoita (349 zł), a do tego ma DVB-T2/C z HEVC oraz AutoScan i FastScan dla polskich platform satelitarnych, a radzi sobie też z Multistream.

Z odbiorników DVB-T2 polecamy dwa testowane i opisywane w SAT Kurierze. Jednym z nich jest Opticum Nytro Box Plus HEVC/LAN od firmy AX Technology. Ten hybrydowy odbiornik nadaje się odbioru NTC zarówno w DVB-T, jak i i DVB-T2/HEVC, ma gniazdo LAN i DVB-C dla kablówki - cena 119 zł. Warto przeczytać test tego odbiornika.

Nieco droższy (125 zł) jest podobny hybrydowy odbiornik DVB-T2/C - AB Terebox 2T od słowackiej firmy AB-Com. Jego zaletą jest czytnik kart w systemach Conax/Irdeto, co może być przydatne dla odbioru kodowanych kanałów w sieciach kablowych. Co ciekawe ten tuner ma złącze Scart dla starszych telewizorów (jeszcze bez HEVC).

Na koniec polecamy dwa tanie odbiorniki HD, które mogą pracować jako dodatkowe tunery w innym pokoju po sieci. Jednym z nich jest Spycat Mini V2. To malutki, tani (279 zł) odbiornik satelitarny HD w wersji FTA (brak czytnika kart i gniazda CI/CI+). Niezwykle tani odbiornik satelitarny E2 Linux z podwójną głowicą DVB-S2, zapewniający dostęp do kanałów TV satelitarnej. Spycat Mini V2 jest wyposażony w dwie głowice DVB-S2. Niestety brakuje mu gniazd na moduły CI/CI+ oraz czytnika kart, ale jako opcję dodatkową można zastosować zewnętrzny czytnik Phoenix.

Drugi to Octagon SX8 HD One - to satelitarny odbiornik HD o wyjątkowo małych wymiarach (113 x 70 x 20 mm), w przystępnej cenie z potężnymi możliwościami DX - Blindscanem i Multistream (MIS, wielostrumieniowość). I tu uwaga - NIE MA HEVC, ale za to nadaje się za zaledwie 139 zł dla DX-erów, którzy lubią oglądać przekazy w MIS i T2-MI z różnych satelitów. Ma też wbudowany czytnik kart zapewniający obsługę podstawowych ofert płatnej telewizji z nieparowanymi kartami. Poza możliwościami DX odbiornik jest też mocno rozbudowany pod kątem możliwości multimedialnych. Okazuje się, że za dobrą cenę można mieć odbiornik do DX-owania, ale także dla odbioru Telewizji Trwam z Astry po zmianach z MPEG-2 na MPEG-4.

Numerem 1 wśród odbiorników nadal pozostaje Vu+ Zero rev.2 - jeden z najbardziej poszukiwanych odbiorników Linux.

 

Kliknij, aby pobrać PDF

Najlepsze akcesoria pod choinkę


Wśród akcesoriów jak zwykle zbieranina wielu różnych fajnych urządzeń, a to moduł, a to miernik lub kabel. Na pewno bardzo interesujące są najnowsze wersje dwóch modułów CAM CI, które już zaistniały na polskim rynku - UniCam i DeltaCAM. Na rynku są uniwersalne moduły w nowej wersji - UniCam Prime i DeltaCAM DUO - teraz mają po 64 MB SDRAM - to jedne z najszybszych CAM-ów na rynku. Są wielostrumieniowe (kupują je kablówki i pensjonaty), dekodują karty wielu systemów, w tym Seca i Conax, które są popularne w Polsce. Można ich używać w odbiornikach CI oraz telewizorach ze slotem CI. DeltaCAM DUO ma dwa czytniki kart: standardowy i SIM, co w przypadku dekodowania w telewizorze może być interesujące, gdy ktoś ma dwie karty i nie chce mieć zewnętrznego dekodera.

Jeśli już jesteśmy przy modułach, to warto wspomnieć o dwóch modułach, które można kupić w Polsce, ale są dla oferty zagranicznych pakietów. Jeden z nich to nowa wersja CAM-u włoskiej platformy Tivusat, która ma tzw. czarny moduł, a właściwie nowy CAM CI+ z ECP z Black card. Drugą nowością, która jest godna zainteresowania to moduł szwajcarskiej platformy Kabelio, która w ofercie ma wiele kanałów zachodnich nadawców publicznych, np. BBC1, BBC2, ITV, TF1, ORF1, ORF2, SRG. Do tego jest 3 miesiące oglądania gratis, a potem opłata prepaid. Nie są to tanie oferty, ale jeśli ktoś potrzebuje takich kanałów, np. włoskich, brytyjskich, francuskich czy szwajcarskich to nie ma innego wyjścia. Oczywiście do dyspozycji są też francuskie karty TNT czy moduły Fransat.

Popularnością cieszą się kable HDMI v.2.1 tzw. 8K dla rozdzielczości do 8K/60Hz, choć tak naprawdę niewielu jest użytkowników telewizorów 8K. Wyższa przepustowość do 48Gbit/s przyciąga tych, co mają telewizory/odbiorniki 4K. Nowością jest płaski kabel HDMI 2.1 w kolorze białym, który można przykleić do ściany.

Zupełnie choinkowym gadżetem mogą być kable HDMI podświetlane tzw. LED, które po podłączeniu świeca różnymi kolorami z obu końców. To taki ciekawy gadżet - „świecący kabel". W sprzedaży pojawiły się kable HDMI 2.0 z wbudowanymi w oba złącza diodami LED.

Czas się przygotować na transmisje w DVB-T2, a więc konieczne będą mierniki combo, które pomogą przy ustawianiu anten, zarówno tych satelitarnych, jak i naziemnych, ale już muxów DVB-T2 (na razie testowych). W zasadzie z takich nowości polecamy miernik Spacetronik STC-33 oraz Linbox WS-6944 Pro. Oba mają podstawowe i wystarczające możliwości do pomiarów jakie będą konieczne w latach 2021-2022.

Na koniec gadżet, który coraz częściej przydaje się w domu: wzmacniacz sygnału Wi-Fi Xiaomi Mi Range Extender Pro. To urządzenie, które poprawi wydajność i zasięg bezprzewodowego Internetu w domu czy biurze. Przełoży się to na doskonałą jakość transmisji w całym domu. Zarówno obsługa, jak również instalacja urządzenia są bardzo łatwe.

Numerem jeden wśród akcesoriów według autora jest moduł DeltaCAM DUO.

Kliknij, aby pobrać PDF

Najlepsze konwertery pod choinkę


Wśród konwerterów LNB z pozoru nic się wiele nie zmieniło. Coraz bardziej istotne są tu zakłócenia związane z transmisjami komórkowymi od LTE czy 5G. Należy na to zwracać uwagę, bo często brak odbioru kanałów nie wynika ze złego ustawienia czaszy, ale z zakłóceń, szczególnie w większych miastach, gdzie liczba różnych nadajników jest tak duża, że konwerter może po prostu zgłupieć. Zanika też tendencja do instalacji konwerterów Monoblock. Za to rośnie świadomość stosowania konwerterów Unicable/SCR, rzadziej Wideband.

Na pewno numerem 1 wśród polecanych konwerterów jest programowalny konwerter Inverto Unicable II, który w Polsce sprzedawany jest w dwóch wersjach tzw. Evobox lub Ultrabox (w zależności kto jakiego dekodera platform używa).

Jednym z najbardziej rewolucyjnych konwerterów na rynku jest cyfrowy konwerter hybrydowy Opticum Wideband + 4 SAT Legacy. Konwerter posiada podwójne wyjście typu Wideband (oddzielne polaryzacje V/H) i aż 4 typu Universal (Legacy). Wyjścia Wideband posiadają całe pasmo satelitarne (10,7-12,75 GHz) po przemianie w pasmo pośrednie 290-2340 MHz. Wyjścia WideBand trzeba podłączyć 2 przewodami (oddzielne dla polaryzacji V i H). Możliwości są ogromne.

Coraz większą popularnością cieszą się konwertery renomowanej marki Fuba, które sprzedawane są w całej gamie od Single przez Twina, Quada/Quatro po Octo LNB z 8 wyjściami. Wszystkie mają filtr LTE. Owszem nie są tanie, ale warto kupić, szczególnie dla anten satelitarnych Fuba.

Bardzo nietypowym konwerterem jest potrójny konwerter Universal Monoblock Single marki Opticum Robust do odbioru trzech pozycji satelitarnych oddalonych od siebie o 3 stopnie (np. Astra 19,2°E, Eutelsat 16°E, Hot Bird 13°E). Najlepiej współpracuje z antenami o wymiarach lustra w poziomie 70-75 cm (zalecamy Corab 800). Konwerter posiada jedno wyjście do jednego dekodera, sterowane funkcją DiSEqC1.0 lub 2.0

Wydaje się, że dużym zainteresowaniem cieszy się wysokiej jakości konwerter B.E.S.T HG 101 Single Black. Ten konwerter marki B.E.S.T o niskim współczynniku szumów 0,1 dB i dużym wzmocnieniu zapewniający najwyższej jakości odbiór sygnału satelitarnego nawet
w miejscach poniżej krawędzi obszaru zasięgu danego satelity. Bardzo dobry odbiór sygnału na antenach o małej średnicy.

Słowacka firma AB-COM ma w ofercie linię konwerterów satelitarnych Red Edition, która charakteryzuje się nietypową kolorystyką obudowy niebiesko-czerwoną. Ta seria LNB obejmuje modele Single, Twin, Quad, Quattro, oraz konwerter Octo. Producent twierdzi, że współczynnik szumów wynosi 0,1 dB. Istotne jest to, że konwertery o ciekawej kolorystyce mają jako standard filtr LTE.

Ogólnie No.1 jest cała seria markowych konwerterów Fuba.

Kliknij, aby pobrać PDF


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Fuba ODE8600 DVB-T/T2 HEVC

Fuba ODE8600 to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T...

125 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...