reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Trwają zdjęcia do filmu Canal+ Polska „Śubuk”

dodano: 2021-01-04 04:12
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Świat/satkurier.pl

Kino Świat Trwają zdjęcia do filmu „Śubuk”. Jego premiera została zaplanowana w 2022 roku. Producentem filmu jest Aurum Film, koproducentami są Canal+ Polska oraz Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, zaś dystrybutorem jest Kino Świat. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

CANAL+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Śubuk" to najnowsze dzieło producentów „Carte Blanche”, „Ostatniej rodziny” i nominowanego do Oscara filmu „Boże Ciało”. - Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. „Śubuk” to trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas - czytamy w opisie.

W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Magnezja” Macieja Bochniaka. Wspierają ją Marta Malikowska, Aleksandra Konieczna, Andrzej Seweryn, Filip Pławiak oraz - po raz pierwszy na ekranie - Wojciech Krupiński. Reżyserem „Śubuka” jest Jacek Lusiński, twórca obrazu „Carte Blanche”. Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem jest on również autorem scenariusza, który wygrał konkurs „Script Pro” w 2019 roku.

Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maria zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Dariuszem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maria decyduje się urodzić, a Dariusz usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Marii zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maria początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. ubiegłego wieku nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który - słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu - donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maria jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maria odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Zdjęcia do „Śubuka” rozpoczęły się w październiku 2020 roku i potrwają do maja 2021 roku. Powstawać będą głównie w Przemyślu i Warszawie. Premiera filmu została zaplanowana w 2022 roku. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, zaś  koproducentami są Canal+ Polska oraz Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy.

„Śubuk” - o filmie - gatunek: dramat, produkcja: Polska 2021, reżyseria: Jacek Lusiński („Carte Blanche”), producenci: Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham / Aurum Film („Boże Ciało”, „Ostatnia rodzina” i „Carte Blanche”), koproducenci: Canal+ Polska i Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, scenariusz: Jacek Lusiński („Carte Blanche”) i Szymon Augustyniak, zdjęcia: Bartosz Nalazek („Eastern”), scenografia: Marek Zawierucha („Boże Ciało”), charakteryzacja: Aneta Brzozowska („Boże Ciało"), kostiumy: Anna Englert („Mowa ptaków”), obsada: Małgorzata Gorol („Magnezja”, „Plan B” i „Twarz”), Andrzej Seweryn („Ostatnia rodzina”, „Różyczka”, „Ziemia obiecana” i „Rojst”), Marta Malikowska („Ślepnąc od świateł” i „Tarapaty 2”), Wojciech Krupiński (po raz pierwszy na ekranie), Aleksandra Konieczna („Boże Ciało”, „Ostatnia rodzina” i Na Wspólnej”), Filip Pławiak („Czerwony pająk” i „Chyłka”) i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia” i „Atak paniki”).
 
Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Marta Malikowska i Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Marta Malikowska i Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch Opticum OMS TRQ 5/6 Platinum Line

Multiswitch Opticum OMS TRQ 5/6 Platinum Line rozdziela sygnał z...

179 zł Więcej...

Antena Famaval 80SP ceglasta

Portugalska antena podświetlana firmy Famaval 80cm, do odbioru wiązek satelitów...

79 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

59 zł Więcej...
reklama