reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Trwają zdjęcia do filmu Canal+ Polska „Śubuk”

dodano: 2021-01-04 04:12
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Świat/satkurier.pl

Kino Świat Trwają zdjęcia do filmu „Śubuk”. Jego premiera została zaplanowana w 2022 roku. Producentem filmu jest Aurum Film, koproducentami są Canal+ Polska oraz Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, zaś dystrybutorem jest Kino Świat. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

CANAL+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Śubuk" to najnowsze dzieło producentów „Carte Blanche”, „Ostatniej rodziny” i nominowanego do Oscara filmu „Boże Ciało”. - Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. „Śubuk” to trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas - czytamy w opisie.

W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Magnezja” Macieja Bochniaka. Wspierają ją Marta Malikowska, Aleksandra Konieczna, Andrzej Seweryn, Filip Pławiak oraz - po raz pierwszy na ekranie - Wojciech Krupiński. Reżyserem „Śubuka” jest Jacek Lusiński, twórca obrazu „Carte Blanche”. Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem jest on również autorem scenariusza, który wygrał konkurs „Script Pro” w 2019 roku.

Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maria zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Dariuszem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maria decyduje się urodzić, a Dariusz usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Marii zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maria początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. ubiegłego wieku nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który - słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu - donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maria jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maria odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Zdjęcia do „Śubuka” rozpoczęły się w październiku 2020 roku i potrwają do maja 2021 roku. Powstawać będą głównie w Przemyślu i Warszawie. Premiera filmu została zaplanowana w 2022 roku. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, zaś  koproducentami są Canal+ Polska oraz Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy.

„Śubuk” - o filmie - gatunek: dramat, produkcja: Polska 2021, reżyseria: Jacek Lusiński („Carte Blanche”), producenci: Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham / Aurum Film („Boże Ciało”, „Ostatnia rodzina” i „Carte Blanche”), koproducenci: Canal+ Polska i Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, scenariusz: Jacek Lusiński („Carte Blanche”) i Szymon Augustyniak, zdjęcia: Bartosz Nalazek („Eastern”), scenografia: Marek Zawierucha („Boże Ciało”), charakteryzacja: Aneta Brzozowska („Boże Ciało"), kostiumy: Anna Englert („Mowa ptaków”), obsada: Małgorzata Gorol („Magnezja”, „Plan B” i „Twarz”), Andrzej Seweryn („Ostatnia rodzina”, „Różyczka”, „Ziemia obiecana” i „Rojst”), Marta Malikowska („Ślepnąc od świateł” i „Tarapaty 2”), Wojciech Krupiński (po raz pierwszy na ekranie), Aleksandra Konieczna („Boże Ciało”, „Ostatnia rodzina” i Na Wspólnej”), Filip Pławiak („Czerwony pająk” i „Chyłka”) i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia” i „Atak paniki”).
 
Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Marta Malikowska i Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Marta Malikowska i Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...