reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z „ukraińskiej” pozycji orbitalnej 5°E?

dodano: 2021-02-03 12:31 | aktualizacja: 2021-02-03 15:35
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 11-12/2020

Ukraina antena satelitarna na trzy pozycje orbitalne Amos/Astra 4A/Hot Bird Pozycja orbitalna 5°E jest obsługiwana przez operatora SES z Luksemburga. Pracują na niej dwa satelity telekomunikacyjne Astra 4A i SES-5, które pełnią kluczową rolę na rynkach krajów skandynawskich, bałtyckich i Europy Wschodniej. Satelity mają silny sygnał w Polsce i pozwalają na odbiór kilkudziesięciu kanałów w postaci niezaszyfrowanej (FTA). W ofercie darmowej niezmiennie od lat przodują kanały jednego z naszych wschodnich sąsiadów – Ukrainy. Jest również rozwijany polski kanał satelitarny Biełsat TV dla Białorusi.

SES
SES Astra


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Grupa 1+1 Media udostępnia bezpłatnie Unian TV. Zawartość opiera się głównie na wiadomościach, programach analitycznych i dziennikarskich, dokumentach, sporcie i kinie.

Jej konkurent Media Group Ukraine w swoim kanale Ukraina 24 dostarcza najważniejsze informacje, odpowiedzi na najistotniejsze pytania oraz komentarze wydarzeń z kraju i ze świata. W projekcie uczestniczą najlepsi specjaliści z platformy informacyjnej „DZIŚ” oraz kanału komercyjnego „Ukraina”. Celem jest uczynienie z Ukraina 24 głównego kanału informacyjnego w kraju.
 
Ukraina 24

5-kanał to pierwszy, ukraiński kanał informacyjny, założony w 2003 r. zgodnie ze standardami brytyjskiego BBC przez Petra Poroszenkę. Charakterystyczną cechą projektu są cogodzinne wiadomości, programy studyjne, talk-show, dokumenty i reportaże historyczne. Petro Poroszenko jest określany przydomkiem „króla czekolady”, bo prowadzi bardzo udane przedsiębiorstwo cukiernicze Roshen, a w latach 2014-2019 był prezydentem Ukrainy.

NewsOne zajmuje wiodącą pozycję w oglądalności krajowych stacji informacyjnych. Najgorętsze tematy dnia, najbardziej znani politycy, najciekawsi goście i eksperci, politolodzy i polityczni stratedzy. Stały kontakt z widzem jest możliwy dzięki licznym programom studyjnym na żywo. Jako pierwszy wyszedł poza tradycyjną telewizję. O popularności kanału na YouTube świadczy liczba ponad 570 tys. subskrybentów. Za projektem stoi Taras Kozak, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy z ramienia prorosyjskiego „Bloku Opozycyjnego”. Jego portfolio informacyjne obejmuje też kanały 112 Ukraina i ZIK. Z kolei związany kiedyś z NewsOne, lider partii „Nasze” Jewgienij Murajew, kupił niszowy kanał dla kobiet Maxxi TV, aby stworzyć Nasz TV i zatrudnić dawnych dziennikarzy, prezenterów i kierowników 112 Ukraina i NewsOne.
 
ZIK

Mykoła Kniażycki, dziennikarz, polityk, jeden z liderów partii „Batkiwszczyna” jest nadawcą Espreso TV. Kanał uruchomiony w listopadzie 2013 r. z transmisją protestów na Majdanie w Kijowie. Był to udany debiut, bo relacje opatrzone grafiką Espreso regularnie ukazywały się na ekranach światowych nadawców oraz na łamach renomowanych publikacji internetowych. Dzisiaj Espreso jest ulubionym kanałem Ukraińców. Codziennie do studia zapraszani są eksperci, którzy naświetlają bieżącą sytuację społeczno-polityczną kraju. Swój głos zabierają też sami widzowie na tematy zachodzących wydarzeń i zjawisk.
 
Espreso TV

Są dostępne inne kanały informacyjne, jak choćby 4-kanał i UkrLive, za którymi stoją Andrij Kisiera i Andrij Mysik, członkowie partii Dmitrija Dobrodomowa „Kontrola Narodowa”. O ile 4-kanał skupia się na ważnych sprawach dotyczących kraju, to UkrLive wybiera bardziej niszowe kwestie społeczne, edukację, biznes, innowacje, problemy ekologii i praw człowieka.

Perszyj Niezależnyj to niepaństwowy kanał informacyjny, mający powiązania z lwowskim biznesmenem, sponsorem partii politycznej „Swoboda”, Ihorem Kriweckim.

Stacja Priamyj, która należy do polityka Wołodymyra Makijenko, opiera się na formule „Infotainment”, czyli sposobie prezentacji materiału telewizyjnego, łącząc jednocześnie rozrywkę i informację.

Popularny wśród ukraińskich internautów portal Obozrevatel (Obserwator) jest nadawcą Obozrevatel TV, który z misją społeczną opowiada o kluczowych wiadomościach z Ukrainy i ze świata. Talk show, maratony online i okrągłe stoły – to cechy tego kanału. Regularnie na antenie ukazują się filmy dokumentalne, fabularne czy nawet amerykańskie kino. Założycielem jest przedsiębiorca i polityk Mychajło Brodski.
 
Obozrevatel TV

Całkowicie daleki od polityki i problemów społecznych jest kanał Sonce TV. Tu zobaczymy jedynie rozrywkę, humor, pyszne jedzenie i seriale. Stacja oferuje duży wybór zabawnego wideo amatorskiego, a także programy rozrywkowe w postaci „Niewyobrażalne historie”, „Rodzinne upodobania” czy „Kobiety nie wybaczają”. Hitem jest program mistyczny „Bitwa ekstrasensów”, w którym ludzie o nadprzyrodzonych mocach prezentują swoje zdolności. Nad programem czuwają odpowiedni naukowcy, aby uczestnicy nie stosowali szarlatańskich sztuczek w celu zdystansowania rywali.
 
Sonce TV

Spośród licznie dostępnych ukraińskich kanałów znajdzie się kilka regionalnych. TV5 z miasta Zaporoże w południowo-wschodniej części kraju, Avers TV z obwodu wołyńskiego w północno-zachodniej części kraju, gdzie obejmuje takie miasta, jak Łuck, Kowel, Nowowołyńsk, Horochów, Lubieszów i Szack, czy Donbas TV, który skupia się na położonych we wschodniej części kraju Doniecku i Makijewce, a do tego emituje seriale i rozrywkę komercyjnej stacji telewizyjnej Ukraina. Natomiast Kyjiw TV relacjonuje aktualne wydarzenia i zjawiska z życia społeczno-politycznego i kulturalnego stolicy oraz oferuje programy rozrywkowe i poznawcze. Kanał został założony w sierpniu 1995 r. przez Radę Miasta Kijowa.
 
Donbas TV
TV5
TV Kyjiw

Uzupełnieniem ukraińskiej oferty są kanały niszowe. Generują niewielkie koszty, bo pokazują tylko niskobudżetowe produkcje własne, a do tego mają swoich prywatnych sponsorów. Ten „luksus” dla niektórych krajów europejskich jest nieosiągalny, ale nie dla takiej Ukrainy. Stąd istnienie kanałów typu Donbas – Online, Apostrophe TV, Zorianyj, Svarogichi czy Vintage TV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

299 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...