reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Northvolt planuje rozbudowę gigafabryki w Polsce

dodano: 2021-02-20 00:05
autor: Jan Borejko | źródło: Northvolt/Gdansk.pl

Northvolt znak firmowy logo 360px.jpg Szwedzki producent baterii Northvolt zbuduje w Gdańsku fabrykę systemów magazynowania energii. Northvolt planuje zainwestować kolejne 200 mln dol. Zakład produkcyjny w Gdańsku stanie się największą w Europie fabryką rozwiązań do magazynowania energii. Inwestycja ma być zlokalizowana na terenach Pomorskiego Centrum inwestycyjnego na zapleczu terminala DCT. Produkcja ma rozpocząć się w 2022 r. z roczną mocą 5 GWh. Firma chce ją rozszerzyć do 12 GWh.

Northvolt
Northvolt Gdańsk gigafactory lab1 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Northvolt ma ambicje, aby stać się światowym liderem w opracowywaniu i dostarczaniu najwyższej jakości, zrównoważonych rozwiązań akumulatorowych na rynku europejskim. Fabryka o powierzchni 50 tys. m kw.  jest budowana w dwóch etapach. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2022 r., Z początkową mocą 5 GWh, a na późniejszym etapie moc może zostać zwiększona do 12 GWh. W ramach planu rozbudowy powstanie również nowe centrum badawczo-rozwojowe.

W fabryce Northvolt będą powstawały moduły bateryjne i magazyny energii umożliwiające większe i lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Produkty z fabryki w Gdańsku wykorzystywane będą również w przemyśle, np. elektrycznych pojazdach górniczych.     

- Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw akumulatorowych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie krytyczna jest zdolność przemysłu do integracji ogniw z rozwiązaniami w świecie rzeczywistym. To właśnie dostarczy nowa fabryka - wyrafinowane, zrównoważone systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskiej sieci energetycznej i jej przemysłu  - powiedział dyrektor generalny Northvolt, Peter Carlsson.

- Solidarność z przyszłymi pokoleniami, odpowiedzialność za środowisko, dobra współpraca instytucji samorządowych i rządowych, wreszcie dostęp do kadry naukowej i atrakcyjne położenie zdecydowały o tym, że w Gdańsku będziemy mieli supernowoczesną inwestycję szwedzkiej firmy Northvolt. To 500 atrakcyjnych, wysokospecjalistycznych miejsc pracy i kompleks produkcyjny warty w sumie 200 mln dol. - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


Polska staje się istotnym ogniwem w światowym trendzie, jakim jest elektromobilność. W skali świata wartość eksportu baterii wzrosła 5-krotnie. W połowie 2020 r. polski eksport baterii wyniósł 2,9 mld euro.

Zakład w Gdańsku, który Northvolt prowadzi wspólnie z firmą produkcyjną na zlecenie South Bay Solutions, rozpoczął działalność w 2019 roku. Produkuje m.in. baterie dla samochodów BMW. Fabryka będzie zasilana energią odnawialną, która również będzie wytwarzana na miejscu. Baterie litowo-jonowe wykorzystywane do produkcji w zakładzie produkcyjnym zostaną dostarczone przez Northvolt Ett Gigafactory w Skellefteå w Szwecji.

Oprócz szwedzkich i polskich gigafabryk, Volkswagen i Northvolt planują utworzenie spółki joint venture 50/50 w celu utworzenia kolejnej fabryki ogniw akumulatorowych o mocy 16 GWh, z Salzgitter w Dolnej Saksonii w Niemczech, w preferowanej lokalizacji. Do partnerów przemysłowych i klientów Northvolt należą ABB, BMW, Scania, Siemens, Vattenfall, Vestas i Volkswagen.

Northvolt to firma byłego wiceprezesa Tesla Motors - Petera Carlssona.
Northvolt została założona jako SGF Energy w 2015 r. W 2017 r. zmieniła nazwę na Northvolt. Jej głównym celem jest zaopatrywanie przemysłu motoryzacyjnego w akumulatory do pojazdów elektrycznych. W 2019 r. firmy takie jak BMW, Volkswagen, Goldman Sachs i Folksam zadeklarowały chęć zainwestowania w Northvolt. Łącznie ich inwestycje w firmę wyniosły 1 mld dol. Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył 350 mln euro na wsparcie fabryki Northvolt w Szwecji.

Zakład Northvolt w Gdańsku działa od 2018 r. w wynajętej hali Panattoni przy ul. Elbląskiej 130 - zajmuje się produkcją modułów bateryjnych do magazynów energii i aplikacji przemysłowych.


Źródło: trojmiasto.pl  gdansk.pl  northvolt.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...