reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Northvolt planuje rozbudowę gigafabryki w Polsce

dodano: 2021-02-20 00:05
autor: Jan Borejko | źródło: Northvolt/Gdansk.pl

Northvolt znak firmowy logo 360px.jpg Szwedzki producent baterii Northvolt zbuduje w Gdańsku fabrykę systemów magazynowania energii. Northvolt planuje zainwestować kolejne 200 mln dol. Zakład produkcyjny w Gdańsku stanie się największą w Europie fabryką rozwiązań do magazynowania energii. Inwestycja ma być zlokalizowana na terenach Pomorskiego Centrum inwestycyjnego na zapleczu terminala DCT. Produkcja ma rozpocząć się w 2022 r. z roczną mocą 5 GWh. Firma chce ją rozszerzyć do 12 GWh.

Northvolt
Northvolt Gdańsk gigafactory lab1 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Northvolt ma ambicje, aby stać się światowym liderem w opracowywaniu i dostarczaniu najwyższej jakości, zrównoważonych rozwiązań akumulatorowych na rynku europejskim. Fabryka o powierzchni 50 tys. m kw.  jest budowana w dwóch etapach. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2022 r., Z początkową mocą 5 GWh, a na późniejszym etapie moc może zostać zwiększona do 12 GWh. W ramach planu rozbudowy powstanie również nowe centrum badawczo-rozwojowe.

W fabryce Northvolt będą powstawały moduły bateryjne i magazyny energii umożliwiające większe i lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Produkty z fabryki w Gdańsku wykorzystywane będą również w przemyśle, np. elektrycznych pojazdach górniczych.     

- Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw akumulatorowych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie krytyczna jest zdolność przemysłu do integracji ogniw z rozwiązaniami w świecie rzeczywistym. To właśnie dostarczy nowa fabryka - wyrafinowane, zrównoważone systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskiej sieci energetycznej i jej przemysłu  - powiedział dyrektor generalny Northvolt, Peter Carlsson.

- Solidarność z przyszłymi pokoleniami, odpowiedzialność za środowisko, dobra współpraca instytucji samorządowych i rządowych, wreszcie dostęp do kadry naukowej i atrakcyjne położenie zdecydowały o tym, że w Gdańsku będziemy mieli supernowoczesną inwestycję szwedzkiej firmy Northvolt. To 500 atrakcyjnych, wysokospecjalistycznych miejsc pracy i kompleks produkcyjny warty w sumie 200 mln dol. - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


Polska staje się istotnym ogniwem w światowym trendzie, jakim jest elektromobilność. W skali świata wartość eksportu baterii wzrosła 5-krotnie. W połowie 2020 r. polski eksport baterii wyniósł 2,9 mld euro.

Zakład w Gdańsku, który Northvolt prowadzi wspólnie z firmą produkcyjną na zlecenie South Bay Solutions, rozpoczął działalność w 2019 roku. Produkuje m.in. baterie dla samochodów BMW. Fabryka będzie zasilana energią odnawialną, która również będzie wytwarzana na miejscu. Baterie litowo-jonowe wykorzystywane do produkcji w zakładzie produkcyjnym zostaną dostarczone przez Northvolt Ett Gigafactory w Skellefteå w Szwecji.

Oprócz szwedzkich i polskich gigafabryk, Volkswagen i Northvolt planują utworzenie spółki joint venture 50/50 w celu utworzenia kolejnej fabryki ogniw akumulatorowych o mocy 16 GWh, z Salzgitter w Dolnej Saksonii w Niemczech, w preferowanej lokalizacji. Do partnerów przemysłowych i klientów Northvolt należą ABB, BMW, Scania, Siemens, Vattenfall, Vestas i Volkswagen.

Northvolt to firma byłego wiceprezesa Tesla Motors - Petera Carlssona.
Northvolt została założona jako SGF Energy w 2015 r. W 2017 r. zmieniła nazwę na Northvolt. Jej głównym celem jest zaopatrywanie przemysłu motoryzacyjnego w akumulatory do pojazdów elektrycznych. W 2019 r. firmy takie jak BMW, Volkswagen, Goldman Sachs i Folksam zadeklarowały chęć zainwestowania w Northvolt. Łącznie ich inwestycje w firmę wyniosły 1 mld dol. Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył 350 mln euro na wsparcie fabryki Northvolt w Szwecji.

Zakład Northvolt w Gdańsku działa od 2018 r. w wynajętej hali Panattoni przy ul. Elbląskiej 130 - zajmuje się produkcją modułów bateryjnych do magazynów energii i aplikacji przemysłowych.


Źródło: trojmiasto.pl  gdansk.pl  northvolt.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum Nytro Box HEVC

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

99 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A grafit

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 15cm

Aluminiowy stojak ścienny 15cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

49 zł Więcej...
reklama