reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Platforma IPTV MatteBox - test

dodano: 2021-03-04 15:20 | aktualizacja: 2021-03-04 16:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2021

MatteBox Arris Dzięki uprzejmości MatteBox, dostawcy middleware dla polskich operatorów, redakcja SAT Kuriera miała okazję zapoznać się z nowoczesną platformą IPTV. Jest ona skierowana przede wszystkim do dostawców usług internetowych, którzy obok telewizji na żywo chcą zaoferować swoim klientom także rozbudowane usługi multimedialne. Choć to sieci kablowe oraz ISP są głównymi grupami docelowymi MatteBox, to firma przygotowuje rozwiązania również dla hoteli, pensjonatów, spółdzielni mieszkaniowych, szpitali, itd.

Arris VIP5305


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Middleware MatteBox to kompletne rozwiązanie zapewniające za pośrednictwem sieci szerokopasmowych takie usługi, jak: telewizja na żywo, VOD – wideo na życzenie, nPVR – nagrywanie w chmurze, Timeshift (pauzowanie, wznawianie i przewijanie), Catch Up TV (oglądanie audycji wyemitowanych w ostatnim czasie), Start Over (odtwarzanie oglądanego programu od początku) oraz TV Everywhere (dedykowane aplikacje umożliwiające korzystanie z usługi na innych urządzeniach, np. smartfonach). Wspomniany middleware bazuje na platformie nangu.TV. Dekodery dla usługi MatteBox dostarczane są przez firmę CommScope. Są to urządzenia IP pod marką Arris. Nasza redakcja miała okazję prowadzić testy na dekoderach Arris VIP4205 i Arris VIP5305. Ten drugi jest już modelem UHD.
 

Pakietyzacja kanałów dostępnych w ramach usługi MatteBox odbywa się na licencji Castor Enterprise. Jednak jest to tylko opcja dodatkowa dla tych operatorów, którzy nie mają własnych umów na treści. Wielu spośród ponad 40 klientów MatteBox to sieci kablowe, które oferują już usługi telewizyjne, zgodnie z umowami, jakie zawarli z nadawcami.

Dekodery

Arris VIP4205 i Arris VIP5305 są niemal identyczne z wyglądu. Obudowa tych dekoderów ma kształt walca o średnicy podstawy 13 cm i wysokości 2,6 cm. Wszystkie złącza umieszczone są w tylnej, nieco ściętej od dołu części urządzenia. Natomiast z przodu obudowy znajduje się dioda LED.
 

Model VIP4205 to urządzenie HD wspierające rozdzielczość do 1080p60, 10-bitową głębię koloru i kompresję HEVC. Z kolei VIP5305 obsługuje także rozdzielczość UHD do 2160p60 oraz wysoki zakres dynamiki obrazu – HDR (w standardach HDR10, HLG i Dolby Vision).

Sercem obu tych dekoderów jest procesor o wydajności 14700 DMIPS. Ponadto model HD wyposażony jest w 512 MB pamięci DDR4, natomiast bardziej wymagający model UHD ma na pokładzie 2 GB pamięci DDR4. Są to parametry pozwalające – w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem MatteBox – na szybką pracę urządzenia. O softwarze w dalszej części artykułu.

Dekodery wyposażone są w następujące złącza: USB, A/V, Ethernet, HDMI i gniazdo zasilania 12 V DC. Model UHD posiada dodatkowo slot na kartę SD. W modelu HD brak wbudowanego modułu Wi-Fi, a model UHD oferuje dwuzakresową łączność bezprzewodową w pasmach 2,4 i 5 GHz.
Piloty zdalnego sterowania oferowane do wspomnianych dekoderów Arris są dość klasycznymi modelami. Posiadają m.in. sekcję klawiszy alfanumerycznych, strzałki nawigacyjne (przyciski góra/dół/lewo/prawo), sekcję odpowiedzialną za timeshift i nagrywanie oraz klawisze funkcyjne. Piloty zasilane są dwiema bateriami AAA.

Usługa

Nie będziemy w tym miejscu omawiać procesu związanego z wdrażaniem MatteBox dla dostawców usług internetowych, kwestii wsparcia technicznego, kosztów, itp. Skupimy się za to na zaletach, ale i na wadach rozwiązania oferowanego klientowi końcowemu tej platformy IPTV. Z pewnością pomoże to operatorowi zainteresowanemu dołączeniem usług telewizyjnych do swojej oferty w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Zadowolony klient końcowy jest bowiem kluczową kwestią w budowaniu pozycji rynkowego lidera.

Zacznijmy od oferty kanałów telewizyjnych. Jeśli partner MatteBox nie posiada licencji na treści, możliwe jest wykorzystanie pakietyzacji na licencji firmy Castor Enterprise. To łącznie ponad 200 kanałów telewizyjnych (w tym NASA TV 4K i Fashion TV 4K), podzielonych na pakiety: Startowy, Brązowy, Srebrny, Złoty i Platynowy. Ponadto możliwe jest dobranie przez abonenta pakietów dodatkowych: Dla Niej, Dla Niego, Dla Dzieci, Dla Konesera, Filmbox, Dla Kinomana, CANAL+ Select, CANAL+ Prestige, Dla Rodziny, Dla Ciekawych Świata i Dla Sportowca. Wśród stacji można znaleźć m.in. CANAL+, Eleven Sports, Filmbox czy wszystkie wersje regionalne TVP3. Brakuje m.in. HBO, Cinemax i wielu kanałów pod szyldem TVN.
 
Lista kanałów TV

Oprócz telewizji na żywo i takich standardowych dodatków, jak EPG czy kontrola rodzicielska, MatteBox oferuje wiele innych funkcji, w tym Timeshift, Catch Up TV i Start Over.

Timeshift polega na swobodnym poruszaniu się po emitowanym programie – można go pauzować, wznawiać i przewijać (z prędkością nawet 16-krotną). Catch Up TV umożliwia oglądanie wybranych programów do kilku dni wstecz. Wystarczy wejść do EPG i wybrać daną pozycję oznaczoną ikonką odtwarzania. Alternatywnie można wyszukać dany program za pomocą wyszukiwarki.

Funkcja Start Over pozwala na szybkie przejście do początku audycji, czyli na oglądanie jej od początku.

Usługa nPVR daje możliwość jednoczesnego nagrywania w chmurze nielimitowanej liczby programów telewizyjnych TV.

Ponadto MatteBox umożliwia operatorowi zaoferowanie użytkownikowi końcowemu biblioteki VOD. Dostępne są dwa rodzaje VOD: TVOD – płatność za każdy film (tak zwana wypożyczalnia) oraz SVOD – płatność na zasadzie subskrypcji.
 
Wszystkie kanały TV

Menu główne

Przejdźmy do obsługi platformy IPTV z poziomu dekodera. Nasze testy prowadziliśmy na oprogramowaniu w wersji 7.8.4 z 27 lipca 2020 roku.
Menu główne, które wywołujemy na pilocie przyciskiem z ikonką domku lub listy, podzielone jest na 8 sekcji: Telewizja, Nagrywanie, Samoobsługa, Filmy, Filmy dla dorosłych, Radio, Ustawienia i Aplikacje. Menu ma postać półprzeźroczystej nakładki, pod którą cały czas widoczna jest telewizja na żywo. W prawym górnym rogu dodatkowo wyświetlana jest aktualna data i godzina.

Telewizja zawiera następujące elementy: Szukaj, Oglądaj TV, Przewodnik TV, Blokada kanałów TV, Zarządzanie kanałami i Aktywuj listę kanałów.
 
Menu główne MatteBox

Wyszukiwarka należy do wyjątkowo udanych – pozwala na wygodne przechodzenie do interesujących nas kanałów, treści lub nagrań. Wystarczy wpisać za pomocą pilota jakąś frazę, a dekoder wyszuka ją spośród setek tysięcy rekordów. Co więcej można zastosować filtry zaważające kryteria wyszukiwania. Wszystko działa bardzo szybko i jest zaprojektowane w sposób wysoce intuicyjny. Po przejściu do danego kanału lub materiału można w łatwy sposób cofnąć się do wyników wyszukiwania, naciskając przycisk wstecz na pilocie. Wyszukiwarkę można uruchomić nie tylko z poziomu Menu głównego, lecz także naciskając na pilocie przycisk z ikonką lupki. Jedynie trochę szkoda, że pilot dołączony do dekodera Arris nie jest pilotem Bluetooth i nie obsługuje komend głosowych. Wówczas oszczędziłoby to użytkownikowi mozolnego wpisywania frazy na zasadzie literka po literce.
 
Zaawansowana wyszukiwarka

Oglądaj TV pozwala na przejście do telewizji na żywo.

Przewodnik TV to rozbudowane EPG w postaci tabeli z linią czasową. Zawiera program na 7 dni do przodu i na 14 dni wstecz (o ile jest dostarczany przez nadawcę). Po linii czasowej można przesuwać się za pomocą strzałek na pilocie, można też przejść do konkretnego dnia po naciśnięciu zielonego przycisku i wybraniu konkretnej daty na kalendarzu. Aby wrócić do aktualnej daty i godziny, należy nacisnąć przycisk żółty. Przewodnik TV to również miejsce, gdzie można uruchomić lub zaplanować nagrywanie. Można też stąd je przerwać i usunąć. Do wszystkich tych operacji służy czerwony przycisk na pilocie lub przycisk REC. Do EPG można przejść także z pilota – za pomocą przycisku TV lub EPG.
 
EPG - przewodnik TV

Blokada kanałów TV to nic innego jak kontrola rodzicielska. Z tego miejsca w łatwy sposób można zablokować na kod PIN (domyślnie: 0000) wybrane kanały. Aby tego dokonać, również trzeba wpisać kod PIN.

Zarządzanie kanałami to kolejny element zablokowany kodem PIN. Pozwala na stworzenie własnych list kanałów, obok tych, które są już oferowane przez operatora. Dodatkowo jest tu możliwość ustawienia własnej listy jako domyślnej.

Aktywuj listę kanałów oprócz możliwości jej włączenia pokazuje, jakie kanały zawiera i co na nich jest aktualnie emitowane. Pozwala też na przełączenie na konkretny kanał z listy, nagrywanie programu i wyświetlenie informacji o audycji.

Nagrywanie podzielone jest na dwa elementy: Nagrania i Plan nagrywania. W Nagraniach można przeglądać nagrane pozycje, a także te uruchomione i zaplanowane. W Planie nagrywania m.in. dostajemy informację, ile wykorzystaliśmy minut na nagrania w chmurze (nPVR) z przydzielonego limitu. Dekoder pozwala na nagrywanie tylko w chmurze – brak możliwości nagrywania na zewnętrzną pamięć USB (port USB wydaje się być całkiem nieaktywny).

Samoobsługa jest miejscem, z którego można zamawiać dodatkowe pakiety lub minuty na nagrania w usłudze nPVR.

Filmy i Filmy dla dorosłych dają dostęp do wypożyczani filmów.

Radio to podmenu, z którego można przejść do radia internetowego i przewodnika kanałów radiowych. Możliwe jest także blokowanie stacji za pomocą kodu PIN, analogicznie jak było to opisywane w przypadku kanałów TV.

W Ustawieniach powielono Automatyczną Obsługę Abonenta znaną z zakładki samoobsługa. Jest też możliwość wyboru domyślnego języka (interfejsu, audio i napisów), ustawienia kodu PIN blokady rodzicielskiej i zakupów, tak aby nikt niepowołany nie zamówił bez naszej wiedzy dodatkowych pakietów. W Ustawianiach Audio/Video możemy skonfigurować wyjścia audio i wideo, ustawić proporcje ekranu wraz z metodą konwersji oraz dostosować położenie ekranu w pionie i poziomie. W Ustawieniach dekodera można aktywować funkcję HDMI CEC pozwalająca na sterowanie podstawowymi funkcjami telewizora za pomocą pilota dekodera. Kolejne elementy to Informacje o dekoderze m.in. z wersją oprogramowania, modelem dekodera, adresami MAC i IP, oraz Opcje systemowe (możliwość restartu aplikacji lub dekodera). Parowanie PIN pozwoli na powiązanie aplikacji mobilnej za pomocą wygenerowanego kodu QR. Ostatni element to Zarządzanie urządzeniami, który wyświetli listę powiązanych urządzeń wraz z datą i adresem IP, z którego ostatnio się logowano. Można też tutaj zmienić nazwę urządzenia lub je odłączyć.
Aplikacje zawierają: Pogodę, Tetris, Solitaire, czyli prognozę pogody oraz proste gry.

Użytkowanie

Oprogramowanie w wersji 7.8.4 testowane na dekoderach Arris VIP4205 i Arris VIP5305 działa bardzo szybko i nie sprawia żadnych problemów. Interfejs należy do dobrze przemyślanych i charakteryzacje się dużą intuicyjnością. Ponadto jest prosty i estetyczny, bez zbędnych udziwnień i animacji, ale jednocześnie zachowany w nowoczesnej stylistyce.
 
Czytelny i duży opis audycji

Opcją, która mogłaby być lepiej opisana czy też lepiej uwidoczniona, jest Parowanie PIN. Pozwala ona na powiązanie dekodera/usługi z dodatkowym urządzeniem, więc na korzystanie z MatteBox na urządzeniu mobilnym. W dzisiejszych czasach TV Everywhere to kluczowa funkcjonalność nowoczesnych usług TV, obok timeshiftu, VOD czy catch up TV.

Jeśli chodzi o podstawowe funkcje, naciśnięcie na pilocie strzałki w prawo podczas oglądania kanału wywołuje listę kanałów. Klawisz w lewo pokazuje akcje związane z timeshiftem, a także umożliwia zmianę ścieżki audio, napisów, aktywowanie nagrywania, przejście do menu, EPG lub wyszukiwania, wyświetla też informacje o audycji. Klawisze góra/dół pozwalają na przełączenie po liście kanałów, tak samo jak CH+/-. Banner informacyjny wywoływany jest klawiszem OK na pilocie. Oczywiście możliwy jest też wybór numeru kanału za pomocą klawiszy numerycznych. Pilot jest dość rozbudowany i zawiera m.in. sekcję timeshifu (w dolnej części) oraz wiele innych przydatnych klawiszy.

Banner informacyjny można wywołać nie tylko przyciskiem OK na pilocie, ale wyświetlany jest też przez kilka sekund podczas zmieniania kanałów. Zawiera podstawowe informacje o oglądanym kanale, jak nazwę kanału wraz z jego numerem na liście. Dostępny jest również pasek postępu z informacją, ile czasu pozostało do końca programu, oraz nazwa i godzina następnej audycji.

Za pomocą przycisku INFO można uzyskać rozszerzony opis danego programu.
 
Półprzeźroczysty banner informacyjny

Nagrywanie i multimedia

Najprostszym sposobem na nagranie aktualnie odtwarzanego programu jest wciśnięcie przycisku REC na pilocie dołączonym do dekodera (nagrywanie wyłączy się automatycznie wraz z końcem audycji). Można też planować nagrania z poziomu trybu EPG (wciskając przycisk TV na pilocie), wybierając żądany program za pomocą strzałek kierunkowych oraz wciskając przycisk REC. Nagrany program będzie można później sprawdzić w sekcji Nagrania w menu dekodera.

Aby sprawdzić harmonogram nagrań, należy wcisnąć przycisk MENU na pilocie i wybrać pozycję Nagrywanie i następnie Plan nagrywania. W nowym menu wyświetli się podgląd aktualnie nagrywanych programów, zaplanowanych nagrań i lista audycji telewizyjnych, które zostały nagrane w przeszłości.

Swoje nagrania można obejrzeć w każdej chwili. Można też planować nagrania cykliczne, na przykład wszystkie odcinki ulubionego serialu. Każdy abonent ma przydzielony limit minut na nagrania.

Aplikacja MatteBox, czyli TV Everywhere

Ważnym uzupełnieniem usługi MatteBox na dekoderze jest aplikacja mobilna działająca na zasadzie TV Everywhere. Oznacza to, że mogą z niej korzystać wyłącznie zarejestrowani użytkownicy platformy telewizyjnej MatteBox. Dedykowana aplikacja umożliwia planowanie nagrań czy sterowanie dekoderem niczym pilotem. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play (wersja na Androida) oraz App Store (wersja na iOS). Konieczne jest jednak sparowanie aplikacji z dekoderem. Dopiero wówczas możliwy będzie dostęp do wykupionych pakietów telewizyjnych. Odpowiednią opcję można znaleźć w menu dekodera Ustawienia i następnie Parowanie PIN. Na ekranie telewizora wyświetlona zostanie instrukcja, jak przeprowadzić proces parowania. Co istotne z aplikacji MatteBox można korzystać w podróży na terenie całej Unii Europejskiej.
MatteBox pracuje właśnie nad wdrożeniem nowej aplikacji mobilnej, która ma być jeszcze bardziej intuicyjna, ale i opatrzona nowoczesnym interfejsem. Jej premiera planowana jest na najbliższe miesiące.

Podsumowanie

Platforma IPTV MatteBox jest jedną z wielu platform oferowanych polskim dostawcom dostępu do internetu. Do konkurencyjnych rozwiązań tego typu należą Jambox (SGT), Telewizja Światłowodowa (Evio), Avios (Korbank) i inne.

Co przemawia za wyborem middleware od MatteBox? Przede wszystkim kompleksowość oferty. Dostawca usług internetowych planujący wdrożyć usługi telewizyjne czy sieć kablowa, która chce unowocześnić swoją ofertę, może skorzystać z całej gamy uzupełniających się rozwiązań.

Oprócz platformy technologicznej zapewniającej telewizję na żywo są to m.in.: VOD – wideo na życzenie, nPVR – nagrywanie w chmurze, Timeshift (pauzowanie, wznawianie i przewijanie), Catch Up TV (oglądanie audycji wyemitowanych w ostatnim czasie), Start Over (odtwarzanie oglądanego programu od początku), rozbudowane EPG (przewodnik po programach), a także aplikacja TV Everywhere. Są to tak naprawdę wszystkie najważniejsze udogodnienia, jakie na dzień dzisiejszy towarzyszą nowoczesnym usługom telewizyjnym. Co więcej w MatteBox obsługa tych funkcji jest zaprojektowana w sposób bardzo wygodny dla użytkownika końcowego.

Ponadto wielką zaletą jest przejrzysty i intuicyjny interfejs użytkownika na dekoderach Arris oferowanych przez MatteBox. Dzięki temu abonent może szybko i z łatwością przejść do pożądanych funkcji.

PLUSY:
  • dużo dodatkowych funkcji: oprócz telewizji na żywo także VOD, nPVR, Timeshift, Catch Up TV, Start Over
  • dedykowana aplikacja mobilna
  • intuicyjny i czytelny interfejs użytkownika w oprogramowaniu na dekoderze
  • stabilny streaming o wysokiej jakości

MINUSY:
  • nie można przerwać nagrywania w dowolnym momencie (audycja nagrywa się do końca)
  • mało intuicyjna nazwa funkcji pozwalającej na połączenie zewnętrznej aplikacji z usługą na dekoderze (Parowanie PIN)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...