reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

UPC 4K TV BOX - test urządzenia

dodano: 2021-07-13 15:09 | aktualizacja: 2021-07-16 12:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2021

UPC 4K TV BOX W sierpniu 2020 roku operator UPC Polska wprowadził do oferty dekoder 4K TV BOX. Urządzenie to charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami (80 x 80 z 18 mm) i dość oryginalnym designem – górna część obudowy pokryta jest… dzianiną, a urządzenie można przypiąć do telewizora za pomocą rzepu dołączonego w zestawie. Zresztą oryginalność jest słowem idealnie opisującym nie tylko wygląd, lecz także „zawartość” urządzenia, czyli oprogramowanie. Nie jest to bowiem powszechnie ostatnio wykorzystywany Android TV, lecz software oparty na opensource’owym Reference Design Kit. Wspomniany RDK jest już dostępny na ponad 80 mln urządzeń na całym świecie, w tym u takich operatorów, jak: Comcast, Cox, J:COM, Liberty Global (UPC), Megacable, Melita, MEO, NOS, NOWO, PYUR, Rogers, Shaw, SFR, Vidéotron, Vodafone, VTR czy Ziggo. Jednak w Polsce RDK jest domeną właściwie tylko UPC.

UPC
UPC 4K TV BOX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ustawienia

Ustawienia podzielone są na: Profile, Kontrolę rodzicielską, System, Dźwięk i obraz, Sieć oraz Więcej.

W Profilach znajdziemy: Zarządzaj kanałami, preferowany Język menu (Polski, English), preferowany Język audio (Polski, Oryginalny, itd.), Opcje napisów (Wyłączone, Standardowe, Napisy dla niedosłyszących), Audiodeskrypcję (Włącz, Wyłącz) i Profil domyślny. Zarządzaj kanałami pozwala na utworzenie i edycję własnych profili (maksymalnie 6) z ulubionymi kanałami i gatunkami audycji. Tworzenie i przełączanie między profilami możliwe jest po wejściu w menu główne i naciśnięciu strzałki w górę.

Kontrola rodzicielska pozwala na ustawienie kodu PIN do wypożyczenia filmów i oglądania treści. Można wybrać kanały, które mają być zabezpieczone kodem PIN i ustawić blokadę wiekową dla audycji (Wyłączona, 7+, 12+, 16+, 18+). Dane o ograniczeniach wiekowych dla poszczególnych programów pobierane są z EPG.

System jest podzielony na: Ustawienia nagrywania (procentowy wskaźnik zajętości miejsca na nagrania, Usuń wszystkie nagrania, Anuluj wszystkie zaplanowane nagrania), Zmianę nazwy dekodera (domyślna: UPC TV Box), Przejście w tryb czuwania po wykryciu bezczynności (2, 4 lub 6 godzin), Tryb uruchamiania (Szybki – 5 s, Standardowy – 10 s, Eco – 20 s). Włącz/Wyłącz personalizację (pozwala na korzystanie z funkcji Polecane ze spersonalizowanymi rekomendacjami), Ustawiania fabryczne (możliwość wyzerowania wszystkich ustawień do pierwotnego stanu, pozostawia ustawienia profili).

Dźwięk i obraz to kolejno: Wysoki kontrast (Włącz, Wyłącz), Rozdzielczość HDMI (Automatyczny, 4K, 1080p, 1080i, 720p, 576p), Obsługa formatu 4:3 (Tryb pełny, Tryb Pillar Box, Tryb powiększenia), Dopasuj szybkość klatek (Włącz, Wyłącz), Sterowanie urządzeniami (Włącz, Wyłącz) – tak zwany HDMI-CEC, Sparuj pilot z telewizorem (możliwe jest również sparowania amplitunera), Dolby Audio (Włącz/Wyłącz).
 
Ustawienia – Dźwięk i obraz

Sieć umożliwia zmianę typu połączenia pomiędzy Wi-Fi a Ethernet oraz przeprowadzenie diagnostyki sieci (nie uzyskamy jednak dokładnego wyniku szybkości łącza, a jedynie lakoniczną informację typu Wysoka).

Ostatni element, czyli Więcej, gromadzi: Odwiedź stronę www.upc.pl/pomoc, Co nowego w wersji… oraz Informacje. Nasze testy prowadziliśmy na wersji 4.31.

UPC TV GO

Aplikacja UPC TV GO (dawniej pod nazwą Horizon GO) to usługa TV Everywhere operatora UPC Polska, która oferuje dostęp do kanałów na żywo oraz filmów i seriali na życzenie.

Aplikacja UPC TV GO jest dostępna w sklepach dedykowanych dla platform iOS, Android, Android TV, Apple TV oraz Fire TV, a także na stronie internetowej www.upctv.pl. Przykładowo, menu główne aplikacji na Androida podzielone jest na: TV, Na żądanie, Wideo i Ustawienia. W TV znajduje się lista kanałów oraz Program TV. Na żądanie daje dostęp do treści VOD. Wideo podzielone jest na: Nagrane, Lista odtwarzania, Kontynuuj oglądanie, Wypożyczone oraz Pobrania. W Ustawieniach można m.in. zarządzać kontem i profilami oraz listą ulubionych kanałów.
W aplikacji UPC TV GO połączonej z TV 4K BOX-em można dodatkowo sterować dekoderem poprzez funkcję pilota, dostępną w aplikacji (można nawigować w menu dekodera, zmieniać kanał czy wypożyczyć film).
 
Aplikacja UPC TV GO

Podsumowanie

Ważną zaletą dekodera UPC 4K TV BOX jest duża szybkość działania. Podczas testów nie mieliśmy też żadnych problemów z buforowaniem czy jakością streamingu. Świetnym rozwiązaniem jest również dedykowana aplikacja UPC TV GO, która nie tylko pozwala na oglądanie telewizji i VOD poza domem, lecz również na sterowanie dekoderem niczym pilotem.

Interfejs użytkownika na dekoderze 4K TV BOX należy do intuicyjnych oraz ładnie i estetycznie zaprojektowanych. Świetnie współgra z designem samego urządzenia, które jest minimalistyczne w formie i nastawione na ekologiczność. To miła odmiana w porównaniu z nieco topornym w wyglądzie i użytkowaniu dekoderem Horizon.

Szczególnie cieszy czytelne i wygodne w obsłudze EPG – przewodnik po programach, oraz możliwość utworzenia aż 6 profili użytkownika z osobnymi listami kanałów.

Do wad 4K TV BOX należy zaliczyć brak możliwości przewijania materiałów nagranych i tych w ramach Replay TV (zmusza to użytkownika do oglądania reklam) oraz to, że programu na żywo nie można zatrzymać na dłużej niż 30 minut. Oczywiście należy też wziąć pod uwagę, że funkcja Replay TV nie jest dostępna na wszystkich kanałach. Jest to jednak cecha wspólna wszystkich usług opartych na streamingu, np. CANAL+ online, OTT Cyfrowego Polsatu czy Vectra TV Smart. Niektórzy nadawcy najzwyczajniej nie wyrażają zgody na udostępnianie ich programów w ten sposób.

Zasadniczo 4K TV BOX od UPC robi dobre wrażanie, choć z początku w internecie pojawiały się na jego temat negatywne opinie. W międzyczasie operator wydał jednak kilka aktualizacji oprogramowania, w których poprawiono ogólną stabilność działania dekodera i usunięto drobne błędy. Oznacza to, że projekt cały czas jest rozwijany i dopieszczany. Zdecydowanie godny zainteresowania.

PLUSY:
 • kompaktowy design dekodera
 • ograniczenie okablowania do minimum (możliwe zasilanie ze złącza USB telewizora)
 • pilot Bluetooth z obsługą głosową
 • dedykowana aplikacja TV Everywhere pod nazwą UPC TV GO, która oprócz podstawowych funkcji umożliwia także obsługę dekodera niczym pilotem
 • czytelne i intuicyjne EPG – przewodnik po programach
 • możliwość utworzenia do 6 profili użytkownika

MINUSY:
 • przycisk Wstecz na pilocie za blisko przycisków regulacji głośności
 • brak możliwości przewijania nagranych materiałów i tych w ramach catch up TV
 • program można zatrzymać maksymalnie na 30 minut
 • mało aplikacji od zewnętrznych dostawców


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

639 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...