dodano: 2021-05-20 09:29 | aktualizacja:
2021-08-28 22:38
autor: Beata Wiśniowska/Janusz Sulisz |
źródło: Amael.pl/satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cynamon, podobnie jak ostra, czerwona papryka, zwiększa metabolizm. Najlepszy w tym przypadku jest
wywar z liści laurowych i cynamonu, który uważa się za szczególnie skuteczny w odchudzaniu. Cynamon normalizuje poziom cholesterolu i może być przydatny przy nadciśnieniu.
Cynamon pomaga utrzymać jedzenie w domu przez długi czas. Dlatego często dodaje się go do deserów, marynat (na przykład ogórków i pomidorów) wraz z goździkami i liśćmi laurowymi.
Więcej o samym cynamonie pisaliśmy tu.
Warto przy odżywianiu się zwracać uwagę na 10 następujących produktów w walce ze złym cholesterolem:
1. Owoce i warzywa:
Należy szczególnie
winogrona i jagody, które bogate są w przeciwutleniacze, ale też
gruszki, jabłka i truskawki zawierające pektynę, substancję zmniejszającą cholesterol nawet o 10%. Z warzyw na największą uwagę zasługują
marchew, ziemniaki, karczoch i bakłażany.
Dwie marchewki dziennie jedzone przez miesiąc mogą obniżyć stężenie cholesterolu LDL o 11%.
Do naturalnych produktów obniżających cholesterol należy także karczoch zwyczajny. Surowcem leczniczym są liście lub ziele karczocha (naziemna część rośliny), z których wytwarzane są wyciągi płynne lub suche o gorzkim smaku. Roślina jest bogata w polifenole - cynarynę i luteolinę, zawiera także duże ilości inuliny. Dzięki tym składnikom karczoch jest od lat wykorzystywany w leczeniu niestrawności pokarmowych związanych z produkcją i przepływem żółci. Ma to również wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu poprzez zwiększone jego wydalanie z żółcią oraz zwiększanie jego przemiany w kwasy żółciowe.
Wyciąg z karczocha działa także ochronnie na komórki wątroby, z uwagi na zawartość składników, które mają silnie antyoksydacyjny charakter. Dodatkowo ekstrakt z tej rośliny hamuje scalanie cząsteczek cholesterolu w wątrobie, dzięki czemu skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.
2. Zioła i przyprawy:
Z ziół należy wymienić
oregano, bazylię, kozieradka i pokrzywę. Z przypraw wyżej wymieniony
cynamon, ale także
kurkuma, imbir, goździki i ziele angielskie. Kozieradka wpływa pozytywnie na gospodarkę lipidową, obniżając stężenie całkowitego cholesterolu, LDL, VLDL i trójglicerydów.
Wspomagająco na podwyższony cholesterol może również działać
imbir, bo zawiera on w swoim składzie wiele substancji biologicznie czynnych m.in. gingerole nadające mu charakterystyczny smak, które odpowiadają za jego przeciwutleniające działanie. Reguluje i obniża poziom cholesterolu we krwi.
Dobre na obniżenie cholesterolu działają też len zwyczajny, czarnuszka siewna i ostropest plamisty.
3. Oliwa i olej:
Od dawna wiadomo o dobrym wpływie oliwy z oliwek i oleju rzepakowego, bo zawierają jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które zbijają poziom złego cholesterolu. Dodać należy olej z wiesiołka i olej z pestek winogron oraz wszelkie oleje tłoczone na zimno.
4. Ryby morskie:
Mowa tu o takich rybach jak makrele, sardynki, śledzie, węgorze i łososie, bo zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które wyrównują poziomy dobrego i złego cholesterolu. Wiadomo, że osoby regularnie jedzące ryby są mniej narażone na udar czy nadciśnienie. Zwykle takie osoby żyją średnio 2 lata dłużej od osób, które ryb nie jedzą.
5. Błonnik, pełnoziarniste pieczywo i makaron:
Błonnik ma korzystny wpływ na obniżenie wysokiego cholesterolu. Szczególnie takie produkty jak płatki owsiane i jęczmienne, gruszki i jabłka ze skórką, marchewki, suszone śliwki, rośliny strączkowe (fasola, groch soja, soczewica), czy produkty zbożowe wieloziarniste (razowe makarony, grube kasze, ryż nieoczyszczony). Tylko 3 porcje pełnoziarnistego pieczywa zamiast białego obniżają ryzyko udaru mózgu o 20%. Warto też pomyśleć o innych produktach pełnoziarnistych, np. makaron, zwłaszcza zawierające owies i jęczmień, gdyż wpływają na poziom cholesterolu.
6. Orzechy i migdały:
Większość orzechów (brazylijskie, nerkowce, włoskie, laskowe, ziemne) zawiera kwasy omega-3, fitosterole i błonnik obniżające poziom złego cholesterolu frakcji LDL, a także magnez, potas i aminokwasy wpływające korzystnie na ciśnienie krwi.
7. Awokado:
Awokado jest bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe obniżające wysoki cholesterol.
8. Jaja z wolnego wybiegu:
Jaja obniżają złą frakcję LDL cholesterolu pod warunkiem, że są przyrządzane na miękko. Jaja takie (max. 2 dziennie) powinny być przyrządzane
na miękko, z płynnym żółtkiem, bo to właśnie w nim znajduje się lizyna hamująca wzrost złego cholesterolu. Trzeba jednak wiedzieć, że takich właściwości nie ma już jajko na twardo czy jajecznica.
9. Czosnek:
Czosnek zawiera allicynę obniżającą ciśnienie krwi i korzystnie wpływającą na zły cholesterol. Czosnek obniża poziom lipidów we krwi, szczególnie frakcji LDL, ogólnego cholesterolu i trójglicerydów. Bezpieczna dzienna dawka czosnku to 0,5 g na każdy kg ciała. Trzeba wiedzieć, że spożywanie większych ilości czosnku może uszkodzić wątrobę.
W celach profilaktycznych wystarczy 1 ząbek czosnku dziennie. Jeśli ktoś przesadzi to może sobie czasami zaszkodzić.
10. Zielona i biała herbata:
Herbata zawiera kwercetynę usprawniającą działanie naczyń krwionośnych i katechiny wpływające na obniżenie ciśnienia krwi. Zielona herbata, dzięki dużej zawartości polifenoli, zwłaszcza katechin, jest napojem o szczególnych właściwościach zdrowotnych. Działa przeciwmiażdżycowo poprzez zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL, agregacji (zlepianiu) płytek krwi, a także poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego.
I jeszcze jedno co jest równie ważne, jak stosowanie produktów zbijających zły cholesterol, to właśnie tych produktów należy unikać:
- nabiał o wysokiej zawartości tłuszczu: jogurty, żółty ser, kefiry, serki
- tłuste mięsa: gęś, kaczka, kiełbasy
- białe pieczywo.
- słodycze: cukierki, batony, bita śmietana, ciasteczka
- kolorowe napoje z dodatkiem cukru (pepsi, cola, sprite, energetyki itd)
- alkohol
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.