reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Starlink gra o rynek o wartości 6 mld dol.

dodano: 2021-09-26 22:09 | aktualizacja: 2021-09-28 22:24
autor: Jan Borejko | źródło: SpaceX/Ark Invest

High speed starlink satelita 360px.jpg Sam Korus, analityk Ark Invest, podzielił się ciekawą opinią na temat potencjalnej wielkości rynku dla usługi Internetu satelitarnego od Starlink. Analityk stworzył kilka modeli, które pokazują przedziały cenowe, jakie klienci byliby skłonni zapłacić za Starlink. Jeśli opłata abonamentowa za Starlink wynosi od 75 do 100 dol/mies., SpaceX może pozyskać całkowity dostępny rynek wart 6 mld dol. rocznie, gdy tylko konstelacja satelitów będzie miała 12 tys. satelitów i udostępni swoje usługi przynajmniej 5 mln użytkowników na całym świecie.

Starlink
Starlink antena terminal spacex 750px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wykres modelu rynkowego stworzony przez Ark Invest pokazuje również miesięczną opłatę abonamentową od 10 do 20 dol., która wymagałaby od Starlink obsługi 12 tys. satelitów i około 30 mln użytkowników, aby osiągnąć ten sam roczny przychód. W Polsce nikt nie zapłaci za abonament Internetu 100 dol./mies., ale już ceny od 10 do 20 dol./ mies. (od 40 do 80 zł/mies.) mogą znaleźć zainteresowanie polskich użytkowników w szczególnie trudnych warunkach (góry, tereny zalesione, przygraniczne).

W ciągu zaledwie 200 dni działania testów beta liczba użytkowników usługi Starlink wyniosła 100 tys.

Tak czy inaczej, ale SpaceX zajmie kilka lat, aby wystrzelić 12 tys. satelitów Starlink, bo obecnie na orbicie znajduje się tylko 1700 satelitów. Operator musiałaby mieć 100 dodatkowych startów rakiety Falcon 9, aby dojść do liczby 12 tys. aktywnych satelitów na orbicie.

Trzeba jednak pamiętać, że jedna rakieta Starship będzie w stanie wynieść na orbitę jednocześnie około 400 satelitów Starlink. To właśnie Starship może znacznie wcześniej doprowadzić do osiągniecia celu z dokończeniem budowy sieci Starlink. W dłuższej perspektywie SpaceX planuje obsługiwać ponad 30 tys. satelitów, więc trzeba będzie wykonać około 70 lotów Starship.

Trzeba też dodać inne koszty.
Produkcja każdego terminala Starlink kosztuje teraz firmę około 1000 dol. (przy cenie 499 dol. dla abonentów).

SpaceX pracuje nad obniżeniem kosztów terminala o połowę. Firma złożyła już wniosek do Federalnej Komisji Łączności (FCC) o zezwolenie na działanie 5 mln terminali użytkowników przed końcem okresu testów beta i globalnym uruchomieniem sieci Starlink.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...