reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Będą nowe satelity Al Yah 4 i Al Yah 5

dodano: 2021-10-07 11:52 | aktualizacja: 2021-10-09 21:48
autor: Jan Borejko | źródło: ZEA

Yahsat (Al Yah 1) Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinstruował operatora satelitarnego Yahsat z siedzibą w Abu Zabi, aby zbadał popyt rynkowy i ocenił zapotrzebowanie na dwa nowe satelity telekomunikacyjne Al Yah, które mogłyby zostać wyniesione na orbitę w 2026 roku.

Yahsat
Yahsat operator ZEA logo 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Al Yah Satellite Communications Company PJSC (Yahsat) jest spółką publiczną notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Abu Dhabi i filią Mubadala Investment Company. Przypomnijmy, że Zjednoczone Emiraty Arabskie, za pośrednictwem operatora  Al Yah (Yahsat) już obsługują 3 satelity: Al Yah 1 (52,5°E), Al Yah 2 (47,5°E) i Al Yah 3 (20°W). Jest więc duży potencjał dla dwóch nowych satelitów Al Yah 4 i Al Yah 5. Koncepcja polega na zagwarantowaniu zdolności już zapewnionej rządowi, ale także obsłudze ekspansji od popytu rynkowego.

Na razie nie podano  na jakich pozycjach orbitalnych miałyby znajdować się nowe satelity, ale należy podejrzewać, że mogą zastąpić satelity Al Yah 1 i Al Yah 2, bo te w 2026 roku będą miały po 14-15 lat życia na orbicie i będą u kresu zaplanowanego czasu pracy. Nie podano także kto zbuduje te satelity i kto je wyniesie na orbitę.

Ali Al Hashemi, dyrektor generalny Yahsat, powiedział:

- Yahsat od dawna jest uznawany za silnego narodowego lidera, globalnego lidera ICT i twórcę krytycznej infrastruktury komunikacyjnej. Ta potencjalna ekspansja naszej floty dla rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich dodatkowo wzmocni nasze długofalowe zaległości i wzmocni naszą pozycję jako głównego dostawcy i preferowanego partnera rządu ZEA w zakresie zaawansowanej komunikacji satelitarnej i krytycznych potrzeb w zakresie łączności satelitarnej. Nieustannie staramy się dostarczać naszym klientom i partnerom najlepsze w swojej klasie rozwiązania i sprzęt. Dzisiejsze ogłoszenie oceny ekspansji istniejącej floty stanowi znaczącą szansę na zwiększenie wartości biznesowej Yahsat dla wszystkich interesariuszy, co pozwala nam wykorzystać naszą przyszłą strategię rozwoju.


Satelita Al Yah 1 został wyniesiony rakietą Ariane 5 w dniu 22 kwietnia 2011 roku - ma 25 transponderów pasma Ku (zasięg także w Polsce) oraz transpondery pasma C oraz pasma Ka dla armii. Satelita Al Yah 2 został wyniesiony rakietą Proton 23 kwietnia 2012 roku - ma 27 transponderów pasma Ku oraz komercyjne i wojskowe pasmo Ka. Najmniej znany jest satelita Al Yah 3, bo jest najmłodszy - wyniesiono go rakietą Ariane 5 w 2018 - ma wyłącznie transpondery pasma Ka dla zastosowań komercyjnych i wojskowych. Może dlatego nawet Yahsat w komunikacie o nim nie poinformowano, choć numeracja na to wskazuje.

Źródło: yahsat.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

39 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...