reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Astra 1P i Astra 1Q - nowe satelity na 19,2°E

dodano: 2021-11-18 11:05 | aktualizacja: 2021-11-18 12:27
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SES/Thales Alenia Space/satkurier.pl

Astra 1P Astra 1Q SES Thales Alenia Space Operator SES zamówił dwa nowe satelity geostacjonarne (GEO) przeznaczone do pracy w paśmie Ku na pozycji orbitalnej 19,2°E. Jak informuje, umożliwi mu to dalsze świadczenie usług premium dla klientów w Europie i wykorzystanie nowych możliwości w regionie. Te dwa zastępcze satelity – Astra 1P i Astra 1Q – zostaną zbudowane przez Thales Alenia Space, spółkę joint venture pomiędzy Thales (67 proc.) i Leonardo (33 proc.). Astra 1P i Astra 1Q mają trafić na orbitę w 2024 roku.

Thales Alenia Space
Astra 1P Astra 1Q SES Thales Alenia Space


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Astra 1P na platformie Spacebus NEO

Astra 1P, klasyczny satelita o szerokim pokryciu, będzie pracować na pozycji orbitalnej 19,2°E i umożliwi właścicielom treści, prywatnym i publicznym nadawcom w Niemczech, Francji i Hiszpanii dalsze nadawanie satelitarnych kanałów telewizyjnych.

Zostanie zbudowany w oparciu o w pełni elektryczną, sprawdzoną w praktyce platformę Spacebus NEO opracowaną przez Thales Alenia Space. Na tej nowoczesnej platformie bazują już SES-17 i Eutelsat Konnect.
 
Astra 1P, źródło: Thales Alenia Space

Astra 1Q na platformie Space Inspire

Astra 1Q, cyfrowy satelita nowej generacji, oferujący zarówno szerokie wiązki, jak i wysokoprzepustowe wiązki kierunkowe, będzie w stanie obsługiwać DTH (direct-to-home), tak samo jak Astra 1P, na 19,2°E. Ponadto, w pełni elastyczna Astra 1Q będzie konfigurowalna na orbicie i będzie mogła być łatwo przesuwana na inne pozycje orbitalne, umożliwiając SES zaspokojenie dynamicznych potrzeb klientów wideo i danych w przyszłości.

Astra 1Q będzie się opierać na innowacyjnej linii produktów Space Inspire (INstant SPace In-orbit REconfiguration), która umożliwi nieprzerwaną misję telekomunikacją oraz rekonfigurację usług, natychmiastowe dostosowywanie się na orbicie do potrzeb, wyjątkową elastyczność w zakresie transmisji wideo i usług łączności szerokopasmowej przy jednoczesnej maksymalizacji wydajności i efektywnym wykorzystaniu zasobów satelitarnych.
 
Astra 1Q, źródło: Thales Alenia Space
 

– Nasza główna pozycja 19,2°E jest jednym z naszych najcenniejszych aktywów, a w ciągu ostatnich 30 lat była kluczem do umożliwienia renomowanym europejskim nadawcom zwiększenia widowni telewizyjnej. Te dwa satelity będą cechować się odpornością, niezawodnością i redundancją, czego nasi klienci wideo potrzebują, i będą w stanie świadczyć nieprzerwane usługi premium do 2040 roku – powiedział Steve Collar, dyrektor generalny SES. – Ponadto, dzięki zaawansowanej technologii satelitarnej, zabezpieczymy naszą inwestycję na przyszłość i wprowadzimy wysoki stopień elastyczności dla Astry 1Q, aby zapewnić, że spełniamy zmieniające się potrzeby wszystkich obsługiwanych rynków.

– ​​​​​​Jesteśmy zaszczyceni, że SES potwierdził swoje zaufanie w Thales Alenia Space, po wcześniejszym powierzeniu nam budowy SES-17, niedawno wyniesionego i będącego w drodze na orbitę geostacjonarną, oraz SES-22 i SES-23 obecnie w fazie opracowywania w naszej siedzibie – powiedział Hervé Derrey, dyrektor generalny Thales Alenia Space. – Aby zaspokoić potrzeby klientów, oferujemy zarówno naszą sprawdzoną w praktyce linię produktów w pełni elektrycznych Spacebus NEO, jak i nasze zdefiniowane programowo rozwiązanie Space Inspire, wprowadzające istotne innowacje, aby w pełni dopasować się do nowego środowiska komunikacji satelitarnej.

Zamówienie dwóch satelitów zostało już uwzględnione w istniejących perspektywach wydatków kapitałowych SES na lata 2021-2025 i jest w pełni zgodny z polityką finansową firmy, informuje SES.

Dotychczasowe satelity Astra na 19,2°E

Obecne satelity SES stacjonujące na 19,2°E – Astra 1KR, Astra 1L, Astra 1M i Astra 1N – mają zasięg techniczny wynoszący 118 mln gospodarstw domowych (ponad 43 proc. wszystkich europejskich gospodarstw telewizyjnych). Są popularne głównie w Niemczech (ARD, ZDF, ORF, Sky Deutschland, HD+, ProSiebenSat.1), Francji (CANAL+, Orange, TNTSAT, BIS) i Hiszpanii (Movistar+). Nadawany jest tam też polski kanał TV Trwam oraz Radio Maryja. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba telewizyjnych gospodarstw domowych odbierających treści HD z tych satelitów wzrosła o prawie 30 proc., informuje SES.

Astra 1KR została wyniesiona na orbitę 20 kwietnia 2006 roku, Astra 1L – 4 maja 2007 roku, Astra 1M – 5 listopada 2008 roku, a Astra 1N – 6 sierpnia 2011 roku. Oznacza to, że najstarszy spośród tych satelitów pracuje już ponad 15 lat, co teoretycznie jest granicznym czasem żywotności. Dlatego też SES zdecydował o budowie i wyniesieniu w 2024 roku nowych satelitów – Astra 1P i Astra 1Q.

Zmiany także na 13°E

W podobnej sytuacji jest Eutelsat, jeśli chodzi o pozycję orbitalną 13°E. Satelita Eutelsat Hot Bird 13B został wyniesiony w sierpniu 2006 roku, 13C w grudniu 2008 roku, a 13E w marcu 2006 roku, więc są już u schyłku swojej pracy. Eutelsat zamierza je zastąpić po wyniesieniu na orbitę dwóch nowych satelitów – Hot Bird 13F i 13G (ich start jest planowany na drugi kwartał 2022 roku).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...