reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rakieta Ariane 5 wyniosła satelitę SES 17 [wideo]

dodano: 2021-10-24 20:19
autor: Jan Borejko | źródło: Arianespace

SES 17 satelita Ariane 5 start 2021 360px Nowy satelita telekomunikacyjny SES 17 luksemburskiego operatora satelitarnego SES (Astra) został udanie wyniesiony podczas lotu VA255 na zaplanowaną orbitę. Rakieta Ariane 5 wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej o godz. 23:10 czasu lokalnego (02:10 UTC). Razem z SES 17 na orbitę trafił też satelita Syracuse 4A, zbudowany dla francuskiej armii.

Arianespace
SES 17 satelita rakieta Ariane 5 start 2021 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita SES 17 w paśmie Ka zapewni kompleksowe pokrycie wiązkami całej Ameryki, Karaibów i Oceanu Atlantyckiego. Satelita ma działać na pozycji 67,1°W - zapewni najnowocześniejszą technologię i najlepszą łączność klientom SES w sektorach lotniczym, morskim, biznesowym i rządowym.

Satelita SES 17 został zbudowany i dostarczony przez Thales Alenia Space.
Satelita będzie ważnym kamieniem milowym w technologii satelitarnej, ponieważ jest to pierwszy satelita geostacjonarny w paśmie Ka, który jest w pełni wyposażony w pojemność cyfrową z najpotężniejszym cyfrowym, przezroczystym procesorem (DTP) kiedykolwiek umieszczonym na orbicie.

SES 17 będzie miał prawie 200 wiązek do dyspozycji użytkowników, które można podłączyć do dowolnej innej wiązki w dowolnym momencie. To, w połączeniu z możliwością dynamicznej zmiany alokacji mocy i częstotliwości dowolnej wiązki, oznacza, że ​​SES 17 może dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów w czasie rzeczywistym.

Jest to również pierwszy satelita geostacjonarny wykorzystujący ARD (Adaptive Resource Control), pierwszy w branży system oprogramowania wykorzystujący pełną elastyczność pojemności do autonomicznego dostosowywania zasobów kosmicznych i naziemnych w locie do potrzeb klientów.

Satelita jest wyposażony w w pełni elektryczny układ napędowy i wejdzie na służby w połowie 2022 r.
Po uruchomieniu Thales InFlyt Experience zostanie wykorzystana pojemność satelity SES 17 do rozwiązania łączności powietrznej FlytLIVE nowej generacji. Thales InFlyt Experience zapewnia załodze i pasażerom dostęp do szybkiego Wi-Fi o zoptymalizowanej przepustowości w godzinach szczytu i na trasach o dużym natężeniu ruchu. Dzięki FlytLIVE satelita SES 17 zapewni pełne pokrycie dla całej Ameryki i tzw. korytarza północnoatlantyckiego.

Drugi wyniesiony satelita: SYRACUSE 4A to wojskowy satelita komunikacyjny, zamówiony przez francuską Dyrekcję Generalną ds. Uzbrojenia (DGA), pozwoli łączność w ramach francuskich sił zbrojnych.  Dzięki najnowocześniejszemu wyposażeniu (antena przeciwzakłóceniowa i cyfrowy przezroczysty procesor)satelita SYRACUSE 4A zagwarantuje wysoką odporność na ekstremalne metody zagłuszania. W służbie suwerenności Francji satelita będzie również wspierał NATO i operacje armii krajów UE.

Łączna masa oby satelitów osiągnęła 10 263 kg (6411 kg - SES-17 i 3852 kg - SYRACUSE 4A), to jeden z najcięższych ładunków jaki kiedykolwiek wystrzelono na orbitę GTO. Lot 
VA255 był również najwyższą wersja rakiety Ariane 5, jaką kiedykolwiek wprowadzono na rynek, z owiewką podniesioną o 1,5 m w porównaniu ze standardową konfiguracją tej rakiety nośnej.Źródło: arianespace.com  ses.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...