reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Nosorożec” - film Arte i ZDF w kinach

dodano: 2021-12-10 01:22
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora/satkurier.pl

Next Film Arte ZDF „Nosorożec” Od piątku, 10 grudnia br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polsko-niemiecko-ukraiński film „Nosorożec”. Producentami filmu są Arthouse Traffic i Cry Cinema, koproducentami Apple Film Production, Ma.Ja.De Filmproduktion i DI Factory, we współpracy z ZDF i Arte, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Ukraińska Państwowa Agencja Filmowa, Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Eurimages i Medienboard Berlin-Brandenburg GmbH, a dystrybutorem w Polsce jest Next Film z grupy Helios (Agora).

Next Film Arte ZDF „Nosorożec”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W piątek, 10 grudnia br. na ekranach polskich kin zagości film „Nosorożec” Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera i aktywisty społecznego. Jak zapowiada dystrybutor, tytuł, który zachwycił publiczność na europejskich festiwalach filmowych, teraz będą mogli zobaczyć także polscy widzowie.

Tytułowy Nosorożec (w tej roli Serhii Filimonov) to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie, wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy widzowie spotykają go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Obserwują, jak dorasta, na tle wzlotów i upadków swojego życia rodzinnego. Kolejne wydarzenia z jego życia przebiegają według schematu wspólnego dla epoki życia sowieckiego: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Nosorożec, odważny i fizycznie potężny, szybko awansuje w hierarchii lokalnego gangu przestępczego, stając się wkrótce jego przywódcą, ale nie jest to kariera pozbawiona katastrofalnych błędów.

Jak czytamy w komunikacie, „Nosorożec” został zaprezentowany na wielu festiwalach, gdzie zachwycił krytyków i publiczność. Po pokazach w sekcji „Orizzonti” na 78. „Międzynarodowym Festiwalu Filmowym” w Wenecji i „Konkursie Międzynarodowym” na „Warszawskim Festiwalu Filmowym” publikacje na temat filmu ukazały się na łamach portali na całym świecie.

Ołeh Sencow to reżyser, scenarzysta, były więzień i działacz polityczny. Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, Ołeh Sencow został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB), oskarżony o planowanie aktów terrorystycznych i potajemnie przewieziony do Moskwy. Mimo braku dowodów został skazany na 20 lat łagru o podwyższonym rygorze. Przez 5 lat trwała globalna kampania „#FreeOlegSentsov” na rzecz jego uwolnienia, w której wiodącą rolę grały Polska Akademia Filmowa i Europejska Akademia Filmowa. Po pięciu latach w łagrze, 7 września 2019 roku, został uwolniony w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą. Nie ustaje w działaniach na rzecz oswobodzenia wszystkich więźniów ukraińskich, pozostających w rosyjskich więzieniach.  

„Nosorożec” został zrealizowany w koprodukcji polsko-niemiecko-ukraińskiej ze wsparciem Funduszu Rady Europy Eurimages. Z polskiej strony koproducentem jest Apple Film Production, firma kierowana przez Dariusza Jabłońskiego, Violettę Kamińską i Izabelę Wójcik. Dystrybutorem filmu w Polsce jest firma Next Film (należąca do Grupy Agora), która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmową.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu „Nosorożec” jest Ołeh Sencow, a za zdjęcia odpowiadał Bogumił Godfrejów. W obsadzie znaleźli Alina Zewakowa, Lorena Kolibabchuk, Mariia Shtofa, Iryna Mak, Serhii Smiian, Jewhen Czernikow, Jewhen Grygorjew i Serhii Filimonow.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Plakat promujący kinową emisję filmu „Nosorożec”, foto: Agora
Plakat promujący kinową emisję filmu „Nosorożec”, foto: Agora


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...