reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

RMF FM: Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

dodano: 2021-12-11 11:08
autor: Łukasz Knapik | źródło: Bauer Media Group

RMF FM Radio RMF FM (Bauer Media Group) nie zapomina o najważniejszych momentach najnowszej historii Polski. W poniedziałek, 13 grudnia br. przypada 40. rocznica wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego. Tego dnia nadane zostaną specjalne wydania programu „Fakty RMF FM” (emisja także w RMF24.pl) realizowane „na żywo” jednocześnie ze studia w Krakowie i miejsc wydarzeń związanych z rocznicą. Również Robert Mazurek w programie „Poranna rozmowa w RMF FM” będzie rozmawiał o rocznicy. Cykl multimediów poświęconych rocznicy zostanie opublikowany w serwisie rmf24.pl.

RMF FM


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rano, w poniedziałek, 13 grudnia br. od 6:00 do 9:00 w „Faktach RMF FM” dziennikarze odwiedzą Warszawę i miejsca, gdzie zapadały decyzje polityczne i rozkazy dowodzącego stanem wojennym generała Wojciecha Jaruzelskiego. Gościem będzie Chris Niedenthal. Jako fotoreporter był świadkiem najważniejszych chwil polskiej historii od lat 70. ubiegłego wieku. To jego zdjęcie zrobione 40 lat temu przed ówczesnym kinem Moskwa jest symbolem tego „Czasu Apokalipsy” w Warszawie (więcej tutaj).

W „Porannej rozmowie w RMF FM” Robert Mazurek porozmawia z Zofią i Agnieszką Romaszewskimi. Matka i córka opowiedzą o historii sprzed 40 lat. Zofia Romaszewska - dama Orderu Orła Białego, spikerka pierwszej audycji konspiracyjnego Radia Solidarność. Agnieszka Romaszewska-Guzy (dziś dyrektorka działającego w strukturach TVP kanału Biełsat TV/Belsat TV) po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana na pięć miesięcy. Była jedną z najmłodszych internowanych przez komunistyczne władze (więcej tutaj).

Po południu, w poniedziałek, 13 grudnia br. w RMF FM od 15:00 do 18:00 „Fakty RMF FM” współprowadzone będą z Katowic. Dziennikarze będą przed kopalnią Wujek, w miejscu pamięci poświęconemu dziewięciu górnikom, którzy zginęli od kul milicjantów. Przypomniane zostaną ofiary stanu wojennego, a swoimi wspomnieniami podzielą się uczestnicy wydarzeń sprzed 40 lat. Gościem będzie m.in. Czesław Kłosek, jeden z czterech górników postrzelonych podczas pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy 15 grudnia 1981 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Do dziś w kręgosłupie Czesława Kłoska tkwi kula wystrzelona przez jednego z zomowców.

Dziennikarze RMF FM porozmawiają też z uczestnikami najdłuższego strajku stanu wojennego. Przez dwa tygodnie 650 metrów pod ziemią ponad tysiąc górników protestowało w kopalni Piast w Bieruniu. Protest zakończyli dopiero 28 grudnia 1981 roku. Uczestników tego strajku reporterzy zapytają o święta spędzone wtedy pod ziemią w Piaście.

Cykl multimedialnych rocznicowych materiałów poświęconych stanowi wojennemu pojawi się również w serwisie rmf24.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...