reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 58,5°E?

dodano: 2021-12-26 09:43 | aktualizacja: 2021-12-27 14:22
autor: RO | źródło: satkurier.pl

KazSat Kazachstan RCKS - Republikańskie Centrum Komunikacji Kosmicznej 58,5°East to pierwsza lokalizacja orbitalna Republikańskiego Centrum Komunikacji Kosmicznej (RCKS) w Kazachstanie. Stacjonujący na niej satelita KazSat-3 jest przeznaczony do świadczenia usług telekomunikacyjnych: radiofonii i telewizji, telefonii, dostępu do Internetu i transmisji danych. Zasięg pokrycia obejmuje całe terytorium Kazachstanu, środkową część Rosji oraz kraje Azji Środkowej.

KazSat_3_kazachstan_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Dwie kazachskie platformy DTH
tvcom jest oficjalnym operatorem telewizji satelitarnej na rynku kazachskim od 2013 roku. Jako pierwszy zaoferował telewizję HD. Od 1 stycznia 2018 r. jest głównym partnerem narodowego operatora telekomunikacyjnego Kazteleradio, zapewniającym wszystkim abonentom platformy Otau TV dostęp do swoich pakietów. Oferta tvcom to ponad 140 kanałów telewizyjnych, w tym 45+ dostępnych bezpłatnie bez abonamentu. Wystarczy posiadać certyfikowany przez operatora odbiornik lub moduł CAM, aby móc oglądać wszystkie najważniejsze kazachskie stacje telewizyjne, zarówno państwowe, jak i prywatne. Sprzęt można nabyć w autoryzowanych punktach tvcom lub w sieciach handlowych Evrika, Technodom, Sulpak i Planeta Elektroniki w cenie promocyjnej 34 990 tenge (ok. 330 zł).

Alma TV to druga platforma w Kazachstanie, którą uruchomiła w 2017 roku spółka Alma Telecommunications Kazakhstan. Firma jako pierwsza w kraju rozpoczęła transmisję satelitarną z użyciem kodeka wideo HEVC/H.265 dla kanałów SD, HD i 4K. Almatel to uznany lider wśród kazachskich operatorów kablowych, obecny w branży od ponad 20 lat. Platforma DTH również oferuje około 140 kanałów, a najtańszy pakiet w cenie 1500 tenge miesięcznie (ok. 15 zł) pozwala na oglądanie kazachskich kanałów telewizyjnych (bez regionalnych), rosyjskich i kilku międzynarodowych, takich jak Nickelodeon, Setanta Sport 1, Paramount Channel i Paramount Comedy.


Jak wyszukać pozycję 58,5°E?
Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E

1. Satelita KazSat-3 stacjonuje na 58,5°East długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-wschodnim (w okolicy środka). Lustro czaszy będzie obniżone o około 8 - 12 stopni w zależności od regionu. Konwerter w uchwycie obrócony bardziej w lewo patrząc na przód główki - linia symetrii LNB powinna przebiegać bliżej środka czwartej ćwiartki układu współrzędnych. Zalecany jest odbiornik z bardzo czułą głowicą, który lepiej sobie poradzi ze słabymi sygnałami.
2. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne do określenia położenia anteny.
4. Z uwagi na bardzo słabe i niestabilne sygnały z pozycji 58,5°E w Polsce, spróbujmy najpierw ustawić mającą lepszy zasięg pozycję 56°E, z której stacjonuje satelita Express-AT1. Znając powyższe parametry z punktu 3. i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, najpierw kierujemy się na 56°E.
5. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z wiązki Wide satelity Express-AT1.
6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena np. znajduje się na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 13. lub 14..
7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
8. Przykładem wyszukania satelity Express-AT1 (56°E) może być multipleks Trikolor Sibir o częstotliwości 11,766 GHz, pol. L lub 11,843 GHz, pol. L (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK). Do odbioru wystarczy zwykły konwerter liniowy z uwagi na małe zagęszczenie transmisji w danym wycinku pasma - stan na grudzień 2021. UWAGA! Jeżeli pojawi się więcej transmisji w sąsiedztwie podanych częstotliwości, to do ustawienia 56°E należy znaleźć inną częstotliwość aktywną na LNB liniowym lub tymczasowo dla tej pozycji wymienić LNB na kołowy.
9. Kolejnym krokiem jest obniżenie kąta elewacji w taki sposób, aby nachylenie czaszy było delikatnie powyżej od obliczonej wartości przez satlex.net lub jp.pum.edu.pl. Następnie ustawiamy azymut (obracamy o 43° w kierunku wschodnim) do wartości podanej przez strony internetowe. Najlepiej obrót jest podzielić na kilka mniejszych przesunięć - na początku cztery większe cykle co 10 stopni, później co 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę za daleko na wschód.
10. W razie konieczności należy korygować nachylenie czaszy (góra-dół). Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze. UWAGA! Niektóre odbiorniki do aktualizacji paska z sygnałem mogą potrzebować ponownego wybrania częstotliwości z listy.
11. Po uzyskaniu maksymalnego sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), możemy przejść do ustawiania się na znacznie trudniejszy w odbiorze KazSat-3, który w tym momencie będzie oddalony o 2,5 stopnia na wschód. Do ustawienia wybieramy jedną z częstotliwości platformy TV Com, np. 10,720 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 7.. Antenę obracamy o 2,5 stopnia na wschód według parametrów z punktu 3., a następnie weryfikujemy pasek sygnału na telewizorze. Do momentu uzyskania sygnału, czynność powtarzamy poprzez delikatne korekty azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB. To samo robimy dla pozostałych transponderów, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.
12. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
13. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
14. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co zrobić, kiedy podziałki na zawieszeniu czaszy są nieczytelne, albo ich nie ma?

15. W takiej sytuacji jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku wschodnim. Czyli celujemy w satelity Astra (19,2°E), najpierw wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK. UWAGA! Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2. Aktualność parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 7.
16. Kolejnym celem będzie np. Astra 2 (28,2°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK.
17. Następnie celujemy w Eutelsat 33E (33°E). Możemy posłużyć się silnym sygnałem multipleksu TV Mobilnej na częstotliwości 12,722 GHz, pol. V (SR: 16730, FEC: 3/4; DVB-S2/QPSK).
18. Teraz wybieramy Hellas Sat 3/4 (39°E) i bardzo mocny tp. albański Tring Digital (10,889 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK) z wiązki Europe FSS. W tym przypadku może być konieczne pochylenie czaszy w dół (o ok. 1° na wschodzie, o ok. 4° na zachodzie).
19. Następnie wybieramy Intelsat 38 (45°E) i bułgarski multipleks Vivacom z częstotliwości 11,555 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK).
20. Pochylamy czaszę w dół o około 2-4° i wybieramy się na Belintersat 1 (51,5°E), częstotliwość 11,350 GHz, pol. H (SR: 45000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK). UWAGA! Niektóre odbiorniki mogą sobie nie radzić z wysokimi SR, dlatego w takiej sytuacji należy wybrać kolejnego satelitę Express-AM6 (53°E) i silny tp. Wide Network Solutions z 12,594 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 2/3; DVB-S/QPSK) w wiązce Ku Fixed-2.
21. Następnie ustawiamy się na Express-AT1 (56°E), biorąc pod uwagę punkty 4, 5, 7 i 8. Także tutaj może być konieczne lekkie pochylenie czaszy w dół.
22. W tym momencie przechodzimy do punktu 11. czyli do ustawiania satelity KazSat-3 (58,5°E).
23. Antenę obracamy delikatnie w bardzo małych cyklach na wschód, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.
24. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały), pozostaje dalsza korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla pozostałych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
25. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 12., a także 13. lub 14. w przypadku problemów z wyszukaniem pozycji 58,5°E.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...