dodano: 2021-12-26 09:43 | aktualizacja:
2024-03-24 10:05
autor: RO |
źródło: satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dwie kazachskie platformy DTH
tvcom jest oficjalnym operatorem telewizji satelitarnej na rynku kazachskim od 2013 roku. Jako pierwszy zaoferował telewizję HD. Od 1 stycznia 2018 r. jest głównym partnerem narodowego operatora telekomunikacyjnego
Kazteleradio,
zapewniającym wszystkim abonentom platformy
Otau TV dostęp do swoich pakietów. Oferta
tvcom to ponad 140 kanałów telewizyjnych, w tym
45+ dostępnych bezpłatnie bez abonamentu. Wystarczy posiadać certyfikowany przez operatora odbiornik lub moduł CAM, aby móc oglądać wszystkie najważniejsze kazachskie stacje telewizyjne, zarówno państwowe, jak i prywatne. Sprzęt można nabyć w autoryzowanych punktach
tvcom lub w sieciach handlowych
Evrika,
Technodom,
Sulpak i
Planeta Elektroniki w cenie promocyjnej 34 990 tenge (ok. 330 zł).
Alma TV to druga platforma w Kazachstanie, którą uruchomiła w 2017 roku spółka
Alma Telecommunications Kazakhstan. Firma jako pierwsza w kraju rozpoczęła transmisję satelitarną z użyciem kodeka wideo HEVC/H.265 dla kanałów SD, HD i 4K.
Almatel to uznany lider wśród kazachskich operatorów kablowych, obecny w branży od ponad 20 lat. Platforma DTH również oferuje około 140 kanałów, a najtańszy pakiet w cenie 1500 tenge miesięcznie (ok. 15 zł) pozwala na oglądanie kazachskich kanałów telewizyjnych (bez regionalnych), rosyjskich i kilku międzynarodowych, takich jak
Nickelodeon,
Setanta Sport 1,
Paramount Channel i
Paramount Comedy.
Jak wyszukać pozycję 58,5°E?
Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E
1. Satelita
KazSat-3 stacjonuje na
58,5°East długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-wschodnim (w okolicy środka). Lustro czaszy będzie obniżone o około 8 - 12 stopni w zależności od regionu. Konwerter w uchwycie obrócony bardziej w lewo patrząc na przód główki - linia symetrii LNB powinna przebiegać bliżej środka czwartej ćwiartki układu współrzędnych.
Zalecany jest odbiornik z bardzo czułą głowicą, który lepiej sobie poradzi ze słabymi sygnałami.
2. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie
satlex.net w kategorii
Technika/Kalkulatory lub
jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne do określenia położenia anteny.
4. Z uwagi na bardzo słabe i niestabilne sygnały z pozycji
58,5°E w Polsce, spróbujmy najpierw ustawić mającą lepszy zasięg pozycję
56°E, z której stacjonuje satelita
Express-AT1. Znając powyższe parametry z punktu
3. i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, najpierw kierujemy się na
56°E.
5. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z wiązki
Wide satelity
Express-AT1.
6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena np. znajduje się na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt
13. lub
14..
7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w Internecie, np. na
flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
8. Przykładem wyszukania satelity
Express-AT1 (56°E) może być multipleks
Trikolor Sibir o częstotliwości 11,766 GHz, pol. L lub 11,843 GHz, pol. L (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK). Do odbioru wystarczy zwykły konwerter liniowy z uwagi na małe zagęszczenie transmisji w danym wycinku pasma - stan na grudzień 2021.
UWAGA! Jeżeli pojawi się więcej transmisji w sąsiedztwie podanych częstotliwości, to do ustawienia 56°E należy znaleźć inną częstotliwość aktywną na LNB liniowym lub tymczasowo dla tej pozycji wymienić LNB na kołowy.
9. Kolejnym krokiem jest obniżenie kąta elewacji w taki sposób, aby nachylenie czaszy było delikatnie powyżej od obliczonej wartości przez
satlex.net lub
jp.pum.edu.pl. Następnie ustawiamy azymut (obracamy o 43° w kierunku wschodnim) do wartości podanej przez strony internetowe. Najlepiej obrót jest podzielić na kilka mniejszych przesunięć - na początku cztery większe cykle co 10 stopni, później co 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę za daleko na wschód.
10. W razie konieczności należy korygować nachylenie czaszy (góra-dół). Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.
UWAGA! Niektóre odbiorniki do aktualizacji paska z sygnałem mogą potrzebować ponownego wybrania częstotliwości z listy.
11. Po uzyskaniu maksymalnego sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), możemy przejść do ustawiania się na znacznie trudniejszy w odbiorze
KazSat-3, który w tym momencie będzie oddalony o 2,5 stopnia na wschód. Do ustawienia wybieramy jedną z częstotliwości platformy
TV Com, np. 10,720 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem
7.. Antenę obracamy o 2,5 stopnia na wschód według parametrów z punktu
3., a następnie weryfikujemy pasek sygnału na telewizorze. Do momentu uzyskania sygnału, czynność powtarzamy poprzez delikatne korekty azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB. To samo robimy dla pozostałych transponderów, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.
12. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
13. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
14. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację
DMSatFinder ze sklepu
Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np.
Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.
Co zrobić, kiedy podziałki na zawieszeniu czaszy są nieczytelne, albo ich nie ma?
15. W takiej sytuacji jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po
13°E w kierunku wschodnim. Czyli celujemy w satelity
Astra (19,2°E), najpierw wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK.
UWAGA! Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2. Aktualność parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 7.
16. Kolejnym celem będzie np.
Astra 2 (28,2°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK.
17. Następnie celujemy w
Eutelsat 33E (33°E). Możemy posłużyć się silnym sygnałem multipleksu
TV Mobilnej na częstotliwości 12,722 GHz, pol. V (SR: 16730, FEC: 3/4; DVB-S2/QPSK).
18. Teraz wybieramy
Hellas Sat 3/4 (39°E) i bardzo mocny tp. albański
Tring Digital (10,889 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK) z wiązki Europe FSS. W tym przypadku może być konieczne pochylenie czaszy w dół (o ok. 1° na wschodzie, o ok. 4° na zachodzie).
19. Następnie wybieramy
Intelsat 38 (45°E) i bułgarski multipleks
Vivacom z częstotliwości 11,555 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK).
20. Pochylamy czaszę w dół o około 2-4° i wybieramy się na
Belintersat 1 (51,5°E), częstotliwość 11,350 GHz, pol. H (SR: 45000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK).
UWAGA! Niektóre odbiorniki mogą sobie nie radzić z wysokimi SR, dlatego w takiej sytuacji należy wybrać kolejnego satelitę Express-AM6 (53°E) i silny tp. Wide Network Solutions z 12,594 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 2/3; DVB-S/QPSK) w wiązce Ku Fixed-2.
21. Następnie ustawiamy się na
Express-AT1 (56°E), biorąc pod uwagę punkty
4,
5,
7 i
8. Także tutaj może być konieczne lekkie pochylenie czaszy w dół.
22. W tym momencie przechodzimy do punktu
11. czyli do ustawiania satelity
KazSat-3 (58,5°E).
23. Antenę obracamy delikatnie w bardzo małych cyklach na wschód, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.
24. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały), pozostaje dalsza korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla pozostałych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
25. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt
12., a także
13. lub
14. w przypadku problemów z wyszukaniem pozycji
58,5°E.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.