SAT Kurier 1-2/2022 Jak kupić dobry odbiornik DVB-T2? Zmiana w nadawaniu TV naziemnej 1sat.pl testuje Internet Starlink Prognozy technologiczne na 2022 rok
NOWE PRODUKTY:
Odbiorniki AB IPBox na Android TV
Odbiornik Fuba ODE8600
Odbiorniki WIWA H.265
Mierniki Spacetronik S-22 i FindSAT VF-6800P
Odbiorniki Edision T265
Najlepsze listy kanałów: - wykaz kanałów Polsat Box i CANAL+ - wykaz FTA z 13°E - wykaz MPEG 75°E-45°W
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SAT KURIER 1-2/2022 - styczniowo-lutowe wydanie magazynu telewizji cyfrowej
Najważniejsze tematy artykułów z tego wydania:
PORADNIK: Jak kupić dobry odbiornik DVB-T2?
W Polsce obowiązywał będzie nowy standard DVB-T2 dla naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Wymagany będzie też nowy standard kompresji H.265 (HEVC), który zastąpi obecny u nas H.264 (MPEG-4). Pozwoli to na lepszą kompresję i umieszczenie kanałów HD w NTC. Należy brać pod uwagę wymianę odbiorników DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, albo zakup nowego telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T2. Dodajmy, że każdy odbiornik DVB-T2/HEVC bez problemu odbierze kanały w DVB-T/MPEG-2 czy DVB-T/MPEG-4 (pełna kompatybilność w dół). Wybraliśmy najbardziej popularne, choć na rynku jest ponad 50 różnych odbiorników DVB-T2/HEVC, a kolejne zapewne będą się pojawiać już w trakcie procesu migracji. Przedstawiamy przegląd 36 cyfrowych odbiorników naziemnych 2. generacji.
Zmiana w nadawaniu TV naziemnej
27 czerwca 2022 rokuzakończy się ostatni etap zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce z DVB-T/MPEG-4 (który zostanie wyłączony) na DVB-T2/HEVC (który go zastąpi). Zmiana ta, prowadzona równolegle z refarmingiem, pozwoli zwiększyć zasoby częstotliwościowe na multipleksach, a tym samym uruchomić nadawanie większej liczby kanałów w lepszej jakości, w tym również UHD 4K. Zmiana standardu przyczyni się więc do rozbudowy i uatrakcyjnienia oferty programów dostępnych za pośrednictwem NTC. Jak przygotować się do tej zmiany?
TEST: 1sat.pl testuje Internet Starlink Montaż i testy zestawu do Internetu satelitarnego
Czy słyszałeś już o Starlink? Co to właściwie jest? To Internet satelitarny dostarczany do końcowego użytkownika z nisko orbitujących satelitów, dostępny praktycznie na całym świecie. Dostawcą jest firma SpaceX należąca do Elona Muska. Piotr Kędziorek, właściciel firmy 1sat.pl, przetestował to nowe rozwiązanie i dzieli się swoimi spostrzeżeniami na łamach SAT Kuriera.
KOMENTARZ: Prognozy technologiczne na 2022 rok
Kiedy rok temu pisaliśmy o szalonym roku 2020, wszyscy mieliśmy nadzieję, że w 2021 roku uda się przezwyciężyć covidowe problemy na całym świecie, w tym w Polsce. Dotknęło to wiele osób i firm, a pośrednie decyzje, dotacje spowodowały inflację, wzrost kosztów, cen paliw, procesorów, kart graficznych, itd. Stąd braki części do samochodów, elektroniki, załamanie różnych dróg logistycznych. A wydawałoby się, że rok to niewiele i to w jakże szybko zmieniającym się świecie. Nie należy więc wykluczyć pojawienia się nowości technologicznych. Trzeba pamiętać o tym, że to, co kiedyś wymyślano wiele lat, teraz przychodzi niezwykle szybko. Jednak pojawienie się nowych technologii wcale nie oznacza, że w rok czy dwa lata zostaną skutecznie spopularyzowane czy sfinalizowane w celu zastosowania. Jesteśmy dopiero na początku rewolucji, w której sztuczna inteligencja napędza uprzemysłowienie biofarmaceutyki i opieki zdrowotnej. Jak może wyglądać życie po pandemii?
PORADNIK: Jak odbierać kanały z pozycji 85,2°E?
85,2°East jest jedną z wielu lokalizacji orbitalnych obsługiwanych przez amerykańskiego operatora Intelsat. Strefa zasięgu stacjonujących tam dwóch satelitów telekomunikacyjnych rozciąga się od Afryki Północnej i Europy Wschodniej po Syberię. I choć satelity są umieszczone w dalekiej pozycji na wschodzie, a antena musi być skierowana prawie na linię wschodniego horyzontu, to odbiór w Polsce jest możliwy dzięki potężnym wiązkom obu satelitów. Wystarczy odpowiednia wielkość anteny i odsłonięty horyzont na wschodzie.
RAPORT: Czego oczekujemy od platform streamingowych?
W ciągu ostatniej dekady branża rozrywkowa poczyniła ogromne postępy oferując konsumentom zupełnie nowy sposób dostępu do filmów i seriali, a także transmisji na żywo – poprzez Internet. Jednak wraz z tym rozwojem zaczęły pojawiać się opinie, że platform streamingowych jest zbyt wiele, są one mało intuicyjne, zbyt drogie oraz wcale nie aż tak spersonalizowane i inteligentne jak mogłoby się wydawać. Jakie kroki mogą podjąć dostawcy usług przesyłania strumieniowego, by zapobiec odpływowi subskrybentów?
Fiu Fiu, czyli Phi Phi - wyprawa do raju
Zaprzyjaźnieni z redakcją vlogerzy z kanału na YouTubie „Janusz i Grażyna w Tajlandii” odwiedzili archipelag Phi Phi. To grupa wysp zbudowanych z wapiennych skał i pokrytych bujną roślinnością. Dwie największe z nich to Ko Phi Phi Don i Ko Phi Phi Le, z których tylko ta pierwsza jest zamieszkała.
ZAP – zmiany na satelitach
Następne wydanie SAT Kurier 3-4/2022 na początku kwietnia.
Magazyn SAT Kurier w 2022 roku obejmuje 6 wydań w cenie 109 złw subskrypcji rocznej za cały rok 2022(Polska) lub 60 euro w Europie. Możliwe jest też zamówienie prenumeraty elektronicznej w cenie 72 zł.
UWAGA! W 2022 roku cena pojedynczego wydania magazynu SAT Kurier wynosi 12 zł.
Zapraszamy przy okazji do korzystania z serwisów internetowych: