reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Zielona planeta” w kanale BBC Earth

dodano: 2022-02-12 05:20
autor: Łukasz Knapik | źródło: BBC Studios

BBC Earth „Zielona planeta” W niedzielę, 13 lutego br. o godz. 11:00 w kanale BBC Earth wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek amerykańsko-brytyjsko-francusko-japońsko-niemieckiego programu „Zielona planeta” („The Green Planet”), najnowszej serii sir Davida Attenborough. To produkcja BBC Studios’ Natural History Unit dla BBC i PBS, we współpracy z Open University, Bilibili, ZDF German Television, France Télévisions oraz NHK.

BBC Earth „Zielona planeta”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rośliny prowadzą życie skryte i tajemnicze, jest w nim nie mniej agresji, współzawodnictwa i dramatyzmu niż wśród zwierząt - prowadzą walkę na śmierć i życie o pożywienie i światło, uczestniczą w zaciekłych bojach o terytorium, desperacko próbują się rozmnażać i rozsiewać swoje potomstwo po świecie. Jak zapowiada nadawca, wykorzystując pionierską technologię filmową i najnowsze osiągnięcia nauki, „Zielona planeta” odkrywa przed widzami wrota tego osobliwego, cudownego świata roślin szerzej niż kiedykolwiek wcześniej.

W serii zrealizowanej przez Natural History Unit w BBC Studios widzowie towarzyszą sir Davidowi Attenborough w jego podróży po całym świecie, od Stanów Zjednoczonych Ameryki po Kostarykę, od Chorwacji po północną Europę. Przemierzając pustynie i mokradła, tropikalne dżungle i skutą lodem północ, sir David Attenborough odkrywa nowe historie związane z życiem roślin. Odwiedza największe żywe istoty, jakie kiedykolwiek istniały, drzewa, które troszczą się o siebie nawzajem, rośliny polujące na zwierzęta oraz te, które mogą poszczycić się najbardziej zaciekłym systemem obronnym.

Jak zapowiada nadawca, seria „Zielona planeta” jest wielkim przedsięwzięciem zrodzonym z pasji sir Davida Attenborough i ukazuje się w krytycznym momencie, kiedy nasz zielony świat stoi na krawędzi upadku. Oglądając serię dwadzieścia sześć lat po emisji „Prywatnego życia roślin” na antenie BBC One widzowie mogą zaobserwować, jak rozwinęło się nasze rozumienie zachowań roślin i interakcji między nimi, ale również jaki postęp dokonał się w dziedzinie technologii.

Pionierskie systemy robotyczne w dziedzinie sterowania ruchem pozwalają widzom odbyć magiczną podróż do świata roślin, obserwować je w ich skali czasowej i z ich perspektywy. Kamery termowizyjne, zdjęcia makro w technologii focus stacking pozwalające uzyskać niewiarygodną głębię ostrości, ultraszybkie kamery i najnowsze osiągnięcia w dziedzinie mikroskopii pozwalają nam zaprezentować świeże spojrzenie na życie roślin i ich niesamowite piękno.

Rośliny nie działają w pojedynkę, lecz nawiązują intymne relacje, przyjacielskie bądź wrogie, z innymi roślinami, zwierzętami, a nawet z ludźmi. Im lepiej je rozumiemy, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że potrafią robić rzeczy, które wcześniej uważaliśmy za zachowania typowe dla zwierząt. Liczą, polują, oszukują, komunikują się, chronią swoich krewnych i manipulują zwierzętami dla własnych celów. Wbrew pozorom, kiedy rośliny i zwierzęta wchodzą ze sobą w interakcje, zazwyczaj to właśnie roślina nadaje ton relacji.  

Filmowana na całym świecie pięcioodcinkowa „Zielona planeta” będzie pierwszym immersyjnym portretem tego niewidocznego, wzajemnie powiązanego świata.
 
David Attenborough w programie „Zielona planeta”, foto: Sam Barker/BBC
David Attenborough w programie „Zielona planeta”, foto: Sam Barker/BBC


„Zielona planeta” - emisja w niedziele (od 13 lutego 2022 roku) o godz. 11:00 w BBC Earth.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...