reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Norwegia w marcu w Polsat Viasat Nature

dodano: 2022-02-18 08:22
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat Nature HD W marcu br. kanał telewizyjny Polsat Viasat Nature poleca swoim widzom szczególnie takie programy jak „Poczta pingwinów na Antarktydzie”, „Malawi: na pomoc zwierzętom” i „Norwegia: między fiordami a wyżynami”, a w ramach pasma „Niedziele z olbrzymami” taką produkcję jak „David Attenborough i cmentarzysko mamutów”.

Polsat Viasat Nature


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Marzec 2022 roku w ofercie kanału Polsat Viasat Nature:

„Poczta pingwinów na Antarktydzie” („Natural World - Penguin Post Office”)
emisja: w sobotę, 5 marca br. o 15:00

Witamy w pingwiniej poczcie - kawałku Wielkiej Brytanii w sercu Antarktydy. Wewnątrz budynku znajdziemy wszystko, czego można się spodziewać po brytyjskim urzędzie pocztowym - jest tu skrzynka na listy, są znaczki, kartki pocztowe i oddani pracownicy. Kiedy jednak wyjdziemy na zewnątrz, możemy się zdziwić. Obok budynku żyje licząca trzy tysiące osobników kolonia pingwinów białobrewych, które wychowują tu swoje potomstwo. Nie jest to wspólnota idealna. Wśród pingwinów na porządku dziennym są cudzołóstwo i kradzieże. Poczta i jej pingwiny przyciągają co roku tysiące odwiedzających, jednak podczas gdy turyści przychodzą i odchodzą, pingwiny zajmują się swoimi codziennymi obowiązkami. Muszą zdążyć odchować pisklęta na tyle, aby te dotarły do morza, zanim zacznie się okrutna, antarktyczna zima.

„Malawi: na pomoc zwierzętom” („Malawi Wildlife Rescue”)
emisja: od niedzieli, 6 marca br. o 20:00

Zespół specjalistów z Lilongwe Wildlife Trust w Malawi w Afryce zajmuje się ratowaniem i leczeniem rannych i osieroconych zwierząt, starając się, aby każde z nich mogło powrócić na łono natury. Na czele zespołu stoi amerykańska lekarka, doktor Amanda Salb - jedyny weterynarz rezydujący w Malawi, który ma uprawnienia do strzelania z broni usypiającej i chwytania dużych zwierząt. Opieką nad pacjentami ośrodka kieruje urodzona w Holandii Alma Van Dorenmalen, prawdziwa „zaklinaczka zwierząt", która jest dumna z tego, że zna osobiście każdego z 200 czworonogów przebywających w ośrodku. Malawi jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki, a zasoby są ograniczone, więc zespół musi radzić sobie i improwizować. Często występują przerwy w dostawie prądu, w czasie pory deszczowej ośrodek zalewa woda - ale dzielnych pracowników ośrodka nic nie powstrzyma.

„Norwegia: między fiordami a wyżynami” („Norway - Between Fjords and Fells”)
emisja: w poniedziałek, 7 marca br. o 21:00

Norweskie fiordy i wzniesienia należą do najbardziej spektakularnych krajobrazów Europy, z wyjątkową fauną i florą. Wiosną stada reniferów wędrują z dolin na płaskowyże, aby spędzić tam lato, a małe grupy piżmowołów żyją na wysokości ponad 1000 metrów w rejonie pasma górskiego Dovrefjell. Co ciekawe, piżmowoły są blisko spokrewnione z kozami - rodzą swoje potomstwo w jałowym, skalistym krajobrazie, podobnie zresztą, jak potężne łosie. Łososie wędrują w górę lodowatych strumieni na swoje tarliska, a w głębinach fiordów kryje się zaskakująco kolorowy, podwodny świat. Na wyspach Norwegii rozmnażają się głuptaki zwyczajne, największe ptaki morskie Europy, a maskonury wychowują swoje pisklęta w norach wykopanych w ziemi.

„Niedziele z olbrzymami”:
emisja: w niedziele (od 13 marca br.) o 14:30
- Propozycja dla wszystkich zapalonych paleontologów - amatorów. W paśmie „Niedziele z olbrzymami” przyjrzymy się ewolucji niektórych gatunków zwierząt i zastanowimy się, dlaczego niektóre z nich przetrwały, a inne wyginęły. Zbadamy też zmiany klimatu na przestrzeni wieków i wyciągniemy nowe wnioski na temat historii Ziemi - a wszystko to na podstawie analiz bogatej kolekcji skamielin i kości - zapowiada nadawca.

„Niedziele z olbrzymami”:
„David Attenborough i cmentarzysko mamutów” („Attenborough and the Mammoth Graveyard”)
emisja: w niedzielę, 13 marca br. o 14:30

W 2016 roku para spacerująca po świeżo wykopanym żwirowisku niedaleko angielskiego miasta Swindon zauważyła coś niezwykłego wystającego z błota. Był to wierzchołek ogromnej skamieniałej kości - jak się później okazało, fragmentu nogi mamuta. Sally i Neville Hollingworth, poszukiwacze - amatorzy, natknęli się na odkrycie życia - cmentarzysko mamutów w starym, prehistorycznym korycie Tamizy. Kiedy o ich niezwykłym znalezisku usłyszał sir David Attenborough, bardzo chciał zobaczyć je na własne oczy. Razem z Sally i Nevillem Hollingworthami dołączył do biologa, profesora Bena Garroda, oraz zespołu archeologów i paleontologów, którzy rozpoczęli wykopaliska w kamieniołomie, gdzie znaleziono kości. Naukowcy starają się odpowiedzieć na wiele pytań: skąd wzięły się tu mamuty i jak zginęły; czy zostały zabite przez ludzi, czy może doszło do jakiejś naturalnej katastrofy.
 
Mandy Harwood, Amanda Salb i Stephanie Rumore oraz samochód Nissan Patrol w programie „Malawi: na pomoc zwierzętom”, foto: Blue Ant International
Mandy Harwood, Amanda Salb i Stephanie Rumore oraz samochód Nissan Patrol w programie „Malawi: na pomoc zwierzętom”, foto: Blue Ant International


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...