reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Co to jest kanał IRIB UHD i gdzie jest dostępny?

dodano: 2022-02-23 18:35 | aktualizacja: 2022-02-23 19:18
autor: RO | źródło: iribuhd.ir/satkurier.pl

IRIB UHD Państwowa korporacja nadawcza Islamic Republic of Iran Broadcasting jest właścicielem w Iranie pierwszego kanału nadającego w ultrawysokiej rozdzielczości 4K. IRIB UHD działa co najmniej od 30 maja 2016 r. w naziemnej telewizji cyfrowej Teheranu. Później stopniowo rozszerzał naziemną dystrybucję o inne prowincje. Następnie został uruchomiony w usłudze HbbTV oraz z satelity Badr 5 (26°E) w wiązce Central Asia jako kanał nieszyfrowany (FTA).

http://www.iribuhd.ir
IRIB UHD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
IRIB UHD nadaje w jakości 4K, w kodeku wideo HEVC/H.265 i formacie HDR HLG. Irański nadawca podaje na swojej stronie internetowej, że każdy telewizor wyprodukowany od 2016 r. z funkcją Smart TV i podłączeniem do Internetu może odbierać IRIB UHD. Są to np. telewizory Sony, Hisense i Philips z systemem Android.

Dzisiaj IRIB UHD jest odbierany we wszystkich 31 prowincjach Iranu, głównie w stolicach prowincji i miastach o największym zaludnieniu. Stacja ma do dyspozycji 38 częstotliwości pasma UHF, nadając w multipleksie o standardzie DVB-T2. Zasięg naziemny stopniowo rośnie.

IRIB UHD oferuje głównie zagraniczne produkcje - są to największe wydarzenia sportowe (takie jak Liga Mistrzów UEFA), seriale przyrodnicze i dokumentalne („Apollo 11”, „Formuła 1: Jazda o życie”, „Ziemia nocą”, „Królowa słoni”, „Wielki Pacyfik”, „Siedem światów, jedna planeta”) oraz filmy („Jack Reacher: Jednym strzałem”, „Wielka szóstka”, „Dunkierka”, „Toy Story 2”, „Księga dżungli”).

Parametry techniczne dla IRIB UHD:
Badr 5 (26°E)
tp. - (12,322 GHz, pol. V, SR: 30000, FEC: 2/3; DVB-S2 / 8PSK) - wiązka Central Asia
Kodowanie: brak ( FTA )

W Polsce do odbioru wiązki na Azję Środkową satelity Badr 5 (26°E) może być konieczna antena powyżej 3 metrów. Niestety na mniejszych czaszach brak możliwości odbioru.
 
Przekaz kanału IRIB UHD

strona internetowa iribuhd.ir


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 4K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

99 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...