reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Anonymous - grupa hakerska ogłosiła cyberwojnę przeciwko Rosji

dodano: 2022-02-25 12:02 | aktualizacja: 2022-02-25 15:06
autor: Dr Hack | źródło: ABC News

Anonymous haker cyberatak ukraina 360px Rośnie napięcie w związku z możliwością rozprzestrzenienia się rosyjskich cyberataków na Ukrainę na inne kraje, w tym na Polskę, szczególnie po nałożeniu sankcji gospodarczych na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę. Do tego grupa hakerska Anonymous, kolektyw hakerów sprzeciwiających się ograniczaniu wolności obywatelskich, wypowiedziała cyberwojnę przeciwko Rosji, wyłączając na krótko państwowy serwis informacyjny (RT), rządowe strony Kremla i ministerstwa obrony. W Polsce zarejestrowano 27 tys. prób ataków na polskie serwery. Rosyjskie trolle rozsiewają w Polsce fake newsy, m.in. na temat dostępu do paliwa i gazu. Polskie portale wyłączają komentarze pod newsami o Ukrainie i Rosji. Zrobiła tak m.in. Interia.pl

satkurier.pl
Cyberatak atak hakerski haker Ukraina DDOS 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W UE i USA są obawy o ataki cybernetyczne.
Obawy są podsycane zarówno przez niedawny precedens, jak i przez charakter złośliwej działalności wymierzonej w rządowe serwisy internetowe w Ukrainie w ciągu ostatnich miesięcy przez cyberprzestępców uważanych za powiązane z rosyjskim rządem. Dzień przed atakiem wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przeprowadzono zmasowany cyberatak na ukraińskie strony rządowe, banki i ważne instytucje.

Chodzi tu o wdrożenie przez hakerów szkodliwego narzędzia do czyszczenia dysków i sparaliżowanie Ukrainy przez ataki DDoS. Wykryto zupełnie nową strukturę szkodliwego oprogramowania od rosyjskich hakerów powiązanych z Głównym Zarządem Wywiadu Sztabu Generalnego Rosji (GRU). Można spodziewać się eskalacji cyberataków, bo rząd Ukrainy zwrócił się do ochotników z „podziemia hakerskiego” o pomoc w ochronie krytycznej infrastruktury i szpiegowaniu wojsk rosyjskich.

Firma ESET, która śledzi zagrożenie znane jako „HermeticWiper”, twierdzi, że znalazła ślady szkodliwego oprogramowania w setkach systemów w Ukrainie. Znacznik czasu kompilacji jednej próbki HermeticWiper to 28 grudnia 2021 r., co sugeruje, że cyberatak na Ukrainę był w trybie przygotowań przez 2 miesiące. Firma ESET opisał plik binarny złośliwego oprogramowania jako podpisany ważnym certyfikatem podpisywania kodu wydanym firmie Hermetica Digital Ltd.

Firma Symantec poinformowała, że ​​złośliwe oprogramowanie jest wdrażane przeciwko organizacjom w sektorach obrony, finansów, lotnictwa i usług IT w Ukrainie. Złośliwe oprogramowanie wydaje się być przeznaczone wyłącznie do uszkodzenia Master Book Record (MBR) w systemach Windows, uniemożliwiając ich uruchomienie. W kilku atakach rosyjscy hakerzy wdrożyli oprogramowanie ransomware w tym samym czasie, co narzędzie do czyszczenia dysku, prawdopodobnie jako wabik.

RT (Russia Today) potwierdził, że faktycznie cyberatak miał miejsce.
Anonymous udało się spowolnić niektóre strony internetowe, a inne przełączono na do trybu offline. Wydaje się, że operacja hakerów z Anonymous miała na razie charakter ostrzegawczy. Trzeba będzie obserwować co się wydarzy się  ale niewykluczone, że dojdzie do ich większej aktywności w cyberprzestrzeni.

Anonymous zaatakowało też rosyjskich dostawców usług internetowych Com2Com, PTT-Teleport Moscow, RELCOM i Sovam Teleport.

W Polsce próbowano zaatakować stronę Izby Rozliczeniowej i inne polskie serwery rządowe.
Przypomnijmy, że w Polsce od poniedziałku 21 lutego obowiązuje tzw. trzeci stopień zagrożenia cyberprzestrzeni CHARLIE-CRP, a to oznacza, że „kluczowe systemy, zarówno w administracji państwowej, jak i u operatorów infrastruktury krytycznej, są po prostu w stanie podwyższonej gotowości".

Ostrzeżenie przed dezinformacją i fake newsami
Należy stanowczo ostrzec przed potencjalnymi „zagranicznymi podmiotami” do wykorzystywania dezinformacji, plotek, fake newsów i mylących informacji o prawdziwych wydarzeniach w celu atakowania infrastruktury krytycznej w poszczególnych krajach, a Polska jest najbliższym sąsiadem i „przyjacielem" zaatakowanej Ukrainy. 
W alarmie opisano konflikt rosyjsko-ukraiński jako wzrost ryzyka zagranicznych operacji wpływających na odbiorców w celu podważenia władz i interesów krajów stojącymi za sankcjami oraz zakłócenia infrastruktury krytycznej.

Przykładem dezinformacji wpływającej na Polskę jest przykład plotki o braku paliwa lub wzrostowi cen benzyny.
Od razu powstały kolejki na polskich stacjach benzynowych. Co zastanawiające, podobno największe kolejki były na Podkarpaciu. I tu okazuje się, ze rosyjskie trolle wykonały swoje zadanie. A że działają skutecznie to od dawna było widać jeśli chodzi o wykorzystywanie komentarzy pod newsami do własnych celów. Wszystkie newsy o Ukrainie, Rosji i tematach pokrewnych (Nord Stream, anty-unijne, antyszczepionkowe itd) są automatycznie komentowane przez ludzi i boty, oby tylko wprowadzić jakąś formę dezinformacji. Co ciekawe wcześniej w podobny sposób używano dezinformacji do kreowania środowisk antyszczepionkowców lub sceptyków szczepień w wielu krajach.

Ciekawe informacje o rosyjskiej dezinformacji zamieścił RMF FM.


O dezinformacji stale pisze portal Konkret 24.


 

Źródło: abc.net.au  twitter.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ataki komputerowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...