reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak kupić dobry odbiornik DVB-T2/HEVC?

dodano: 2022-04-14 12:07 | aktualizacja: 2022-04-20 12:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2022

Przegląd odbiorników DVB-T2 HEVC W Polsce będzie obowiązywał nowy standard DVB-T2 dla naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Wymagany będzie też nowy standard kompresji H.265 (HEVC), który zastąpi obecny u nas H.264 (MPEG-4). Pozwoli to na lepszą kompresję i umieszczenie kanałów HD w NTC. Należy brać pod uwagę wymianę odbiorników DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, albo zakup nowego telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T2. Dodajmy, że każdy odbiornik DVB-T2/HEVC bez problemu odbierze kanały w DVB-T/MPEG-2 czy DVB-T/MPEG-4 (pełna kompatybilność w dół). Wybraliśmy najbardziej popularne, choć na rynku jest ponad 50 różnych odbiorników DVB-T2/HEVC, a kolejne zapewne będą się pojawiać już w trakcie procesu migracji. Uwaga: nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich odbiorników na polskim rynku! Wszystko NTC w jednym miejscu - czytaj w satkurier.pl!

satkurier.pl
odbiorniki DVB-T2 dekodery tunery


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Co jest ważne przy zakupie odbiornika DVB-T2/HEVC?


Bezwzględnie musi obsługiwać H.265/HEVC!
Nie można nabrać się na tuner DVB-T/MPEG-4 (obecnie używany) lub DVB-T2/MPEG-4 (MPEG-4 będzie historią). Podobnie jest z telewizorami – tylko DVB-T2 i H.265/HEVC.

Złącze SCART jest potrzebne tylko w przypadku używania starszych telewizorów, które nie mają złącza HDMI. Większość nowych telewizorów ma złącze HDMI i należy podłączać taki tuner kablem HDMI. Oczywiście złącze HDMI to nieco lepsza jakość niż SCART czy inne złącze AV (jack).

Do czego potrzebne DVB-C?
Głowica DVB-C w tzw. hybrydowym odbiorniku DVB-T2 + DVB-C pozwala na odbiór niekodowanych kanałów z kablówki. To tylko dodatkowy atut odbiornika, ale na wsi czy kempingu raczej się nie przyda. Gdyby kablówka była kodowana, to warto sprawdzić, czy odbiornik posiada czytnik kart (np. AB TereBox 2T) lub gniazdo na moduł CI (wyjątkiem jest jeden z Octagonów, można brać pod uwagę odbiornik combo satelitarno-naziemny).

Tryb hotelowy jest przydatny, gdy trzeba zastosować odbiornik w hotelu lub pensjonacie. W tych obiektach będzie duża wymiana starych dekoderów DVB-T na DVB-T2/HEVC, bo nie ma sensu zmieniać telewizorów w hotelach. Tu jest kilka takich odbiorników, m.in. EDISION Nano T265+ i Signal T2-Mini.

LAN to pewien problem, bo ktoś w przepisach zapisał, że jeśli jest złącze RJ45 (LAN), to musi być obsługa... HbbTV, a niestety wtedy odbiornik kosztowałby dużo więcej (chodzi o licencję i oprogramowanie), więc na polskim rynku są odbiorniki bez LAN.

HbbTV jest dla upartych, którzy chcą mieć tzw. „czerwony przycisk”
HbbTV działa właściwie tylko w telewizorach z Internetem, bo żaden odbiornik tak naprawdę nie obsługuje tej technologii, a jeśli już to kosztowałby 2 razy więcej, a nikt nie zapłaci aż tyle za kilka dodatkowych kanałów TVP. Generalnie niewypał, choć byłoby to przydatne, gdyby nie pewien głupi zapis w wymaganiach dla tunerów DVB-T2, a chodzi o złącze RJ45 (LAN), bo wtedy taki tuner musiałby mieć HbbTV. Ograniczeniem jest droga licencja za HbbTV, więc dostawcy zrezygnowali z tego pomysłu - zwykle brak RJ45 i możliwości internetowych, chyba, ze poza zakupie anteny W-Fi i opcji podłączenia do sieci tą drogą. Niestety i tak nie ma wtedy HbbTV, bo oprogramowanie nie potrafi obsłużyć - brak licencji itd.

Samouczący pilot to w wielu przypadkach już standard, bo chińscy producenci mają piloty do obsługi telewizorów – to jest bardzo wygodne. Pilot Bluetooth to już wyjątek godny uznania.

Nagrywanie i timeshift – wygodne opcje. Większość odbiorników ma port USB i przez niego można zwykle nagrywać na nośnik pamięci.

Powinno być złącze audio digital.
Zwykle w odbiornikach DVB-T2 spotyka się złącze koaksjalne (RCA). Rzadziej jest złącze optyczne, ale są też odbiorniki bez jakiegokolwiek złącza audio (może być z HDMI). Ważne są obsługiwane formaty audio i wsparcie dla dźwięku przestrzennego E-AC3.

Liczba kanałów w pamięci 1000 czy 2000 kanałów – to nie ma znaczenia, bo z multipleksów DVB-T2 aż tyle ich raczej nigdy nie będzie, nawet tych wirtualnych (HbbTV).

Rozdzielczość UHD 4K w odbiornikach DVB-T2
W zasadzie nie spotyka się odbiorników DVB-T2 z 4K, chyba że to odbiornik combo (DVB-S2/T2/C) na Linuksie, choć wyjątkiem jest tu wersja kablowo-naziemna (DVB-C/T2) odbiornika Vu+ Zero 4K. Taki odbiornik zwykle jest przygotowywany na wyraźne życzenie klienta. Następuje wymiana głowicy tunera z satelitarnej na kablowo-naziemną, zwykle do odbioru telewizji kablowej (w 4K), bo naziemnie w Polsce emisji w 4K na razie nie ma (może być w TVP 4K przy okazji MŚ 2022, ale zapewne tylko czasowo).

Najtańsze wcale nie najlepsze!
Niestety wielu dostawców korzysta z chińskich producentów, którzy nie płacą licencji za DVB-T2, H.265, Dolby, itd. Należy zwracać uwagę na logo na opakowaniu czy specyfikacji, bo jeśli nie ma pewnych oznaczeń, to jest podejrzenie, że odbiornik nie spełnia wszystkich wymagań czy wręcz trafił na rynek nielegalnie.

Szczególną uwagę należy zwracać na firmy, które dostarczają odbiorniki DVB-T2, bo wiele z nich to typowe marki RTV lub hurtownie elektryczne, a nawet sklepy spożywcze, ale o technice związanej z naziemną emisją telewizji cyfrowej mają raczej mierną wiedzę, a to może oznaczać brak solidnego wsparcia technicznego dla kupującego. Pozornie to proste urządzenie, ale czasami i z takim odbiornikiem są problemy i niedociągnięcia z oprogramowaniem. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś zmieni oprogramowanie dekodera DVB-T2 w sklepie Biedronka, ale kto to wie?
 

Przegląd odbiorników DVB-T2/HEVC w Polsce

Na końcu artykułu znajduje się tabela porównawcza ze wszystkimi poniżej opisanymi odbiornikami.


AB TereBox 2T - 129 zł

Odbiornik DVB-T/T2 od słowackiej firmy AB-COM. Jest możliwość odbioru kablówki (DVB-C). To, co go wyróżnia, to jeden uniwersalny czytnik kart. Dzięki temu można odbierać zakodowane kanały (obsługuje m.in. karty Conax węgierskiej MinDIG i Irdeto słowackiej Plustelka) - można teoretycznie dekodować kanały z kablówki. Na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4. Istotne jest to, ze ma optyczne wyjście audio digital. Ma certyfikat CRA „DVB-T2 ověřeno” [z czeskiego: „zweryfikowano DVB-T2”]. Wszystkie kanały można nagrywać na zewnętrznym dysku lub pamięci. Zasilacz zewnętrzny 5V.

Test odbiornika AB TereBox 2T można przeczytać tu.
 
AB TereBox 2T HEVC

BLOW 4625FHD - 89 zł

Niskobudżetowy odbiornik DVB-T2 marki BLOW. Wszystkie kanały można nagrywać na zewnętrznym dysku lub pamięci. Na panelu tylnym są złącza SCART, HDMI, wejście ANT IN, przelotka ANT OUT, wyjście audio RCA oraz złącze RJ45 (LAN). Brak anteny Wi-Fi. Zasilanie 230V. Pilot samouczący.
 
BLOW 4625FHD

BLOW 4815FHD - 140 zł

Odbiornik DVB-T2 marki BLOW. Wszystkie kanały można nagrywać na zewnętrznym dysku lub pamięci. Na panelu tylnym są złącza SCART, HDMI, wejście ANT IN, przelotka ANT OUT, wyjście audio RCA oraz antena Wi-Fi. Zasilanie 230 V. Pilot samouczący.
 
BLOW 4815FHD

Cabletech URZ0336A - 99 zł

Niskobudżetowy odbiornik marki Cabletech z CPU MSD7T10. Bez DVB-C. Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach (PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4, RJ45 (LAN), wyjście cyfrowej fonii (coaxial), przelotka ANT OUT. USB 2.0 na panelu przednim. Zasilanie 230V.
 
Cabletech URZ0336A

Comsat TE 1070 HD - 119 zł

Odbiornik marki Comsat z procesorem Ali 3822P (RAM 64 MB). Bez DVB-C. Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach pamięci (funkcja PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4, wyjście cyfrowej fonii (coaxial) – brak optycznego oraz przelotka ANT OUT. Na panelu przednim oprócz wyświetlacza jest USB 2.0 (pliki FAT16/32/NTFS). Zasilacz 12V.
 
Comsat TE 1070 HD

Comsat TE 2080 HD - 139 zł

Odbiornik marki Comsat z procesorem Ali 3822P (RAM 64 MB). Bez DVB-C. Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach pamięci (funkcja PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4, wyjście cyfrowej fonii (coaxial) – brak optycznego oraz przelotka ANT OUT. Na panelu przednim oprócz wyświetlacza jest USB 2.0 (pliki FAT16/32/NTFS). Zasilacz 12V.
 
Comsat TE 2080 HD

EDISION NANO T265+ - 149 zł

Mini (kieszonkowy tzw. zapper) odbiornik DVB-T2/C marki EDISION (Grecja). Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach (PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Są złącza HDMI 1.3, USB 2.0 przez łączówkę ze złącza USB-C. Z wiadomych powodów brak wyjścia cyfrowej fonii oraz przelotki ANT OUT. Zasilanie z portu USB telewizora. Pilot samouczący. Zaletą NANO T265+ jest tzw. tryb hotelowy, blokowanie dostępu do menu i miniaturyzacja co pozwala na zastosowanie w hotelach i pensjonatach, gdzie są starsze telewizory tylko z DVB-T. To idealny odbiornik do tego celu. Można programować przez złącze USB, a także podłączyć przez USB antenę do Wi-Fi (trzeba dokupić).
 
EDISION NANO T265+


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...