reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

ARD i ZDF oferują nową ścieżkę dźwiękową

dodano: 2022-06-03 19:37
autor: RO | źródło: digitalfernsehen.de

ZDF Niemieccy nadawcy publiczni ARD i ZDF zaczęli oferować swoim odbiorcom nową gamę dźwięków „Klare Sprache“ (pol. „Jasna mowa”). Te ciekawe udogodnienie wyraźnie podkreśla mowę, a tym samym poprawia jej zrozumiałość. Usługa może być szczególnie przydatna dla osób niedosłyszących.

ARD ZDF


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oferta jest dostępna dla programu głównego ZDF od 1 czerwca 2022 roku, a także dla programu Das Erste - oba kanały nadają w SD/HD z satelity Astra (19,2°E). Pozostałe ZDFneo, 3sat i ZDFinfo będą wdrażać usługę stopniowo.

Usługa „Klare Sprache“ jest zintegrowana jako dodatkowa oferta z istniejącymi opcjami dźwięku (stereo, Dolby Digital, audiodeskrypcja, dźwięk oryginalny). Jest dostępna za pośrednictwem satelity, sieci kablowej, naziemnej DVB-T2 oraz w transmisji na żywo w aplikacji ZDFmediathek. Ścieżkę dźwiękową należy wybrać w odbiorniku lub odtwarzaczu wideo.

To, czy transmisja jest postrzegana jako zrozumiała, zależy od różnych czynników, np. proporcji mieszania dźwięków, warunków odbioru lub indywidualnej zdolności słyszenia. Połączenie mowy z towarzyszącymi tonami (hałasów i muzyki) jest częścią dramaturgii wypowiedzi i może być postrzegana jako niewystarczająco zrozumiała. Za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji, dodatkowa ścieżka „Klare Sprache“ generuje dźwięk, który sprawia, że wypowiadane słowo staje się bardziej wyraźne.

ARD stopniowo wprowadza dodatkową ścieżkę dźwiękową.
„Klare Sprache“ można też odbierać na kanale Das Erste, a także w regionalnych stacjach telewizyjnych NDR, WDR i RBB przez satelitę. W zależności od regionu nadawanych będzie do trzech kanałów audio drogą naziemną. Za dystrybucję w sieciach kablowych i IPTV odpowiadają poszczególni operatorzy.

Od 1 września br. widzowie BR, HR, MDR, Radio Bremen, SWR i SR również będą mogli korzystać z tego udogodnienia. Wystarczy, że wybiorą opcjonalną ścieżkę za pomocą pilota od telewizora. W menu audio jest dostępnych kilka opcji, w tym dźwięk oryginalny, audiodeskrypcja i dźwięk wielokanałowy.

Eksperymenty z nową ścieżką dźwiękową odbywały się już na NDR i WDR zimą 2020 roku.

ZDF HD nadaje z tp. 11 (11,362H; DVB-S2) satelity Astra 1KR (19,2°E). Das Erste HD korzysta z tp. 19 (11,494H; DVB-S2) satelity Astra 1N (19,2°E). Obie stacje są dystrybuowane w jakości HD bez szyfrowania (FTA).

Źródło: digitalfernsehen.de 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...