reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SAT Kurier 5-6/2022

dodano: 2022-06-07 11:39 | aktualizacja: 2022-06-07 14:43
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

SAT Kurier 5-6/2022 okładka SAT Kurier 5-6/2022
Porównanie: Odbiorniki DVB-T2/HEVC typu Mini
Jak odbierać kanały z pozycji 19,2°E?
Odbiór w Polsce wiązki UK z satelity Astra 28,2°E
10 pytań i odpowiedzi: DVB-T2/HEVC

NOWE PRODUKTY:
Signal T2-MINI
Openbox ForTe2
Opticum Air NS
Spacetronik U8 Mini/U3 Mini
Next 4K TV Stick
GigaBlue UHD X1 Plus 4K
Nowe złączki EK
GIP Box MiNi

TESTY:
Polsat Box 4K Lite

Najlepsze listy kanałów:
- wykaz kanałów Polsat Box i CANAL+
- wykaz FTA z 13°E
- wykaz MPEG 23,5°E – 4,8°E
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

SAT KURIER 5-6/2022 - majowo-czerwcowe wydanie magazynu telewizji cyfrowej

Najważniejsze tematy artykułów z tego wydania:

TEST: Polsat Box 4K Lite


W wydaniu 9-10/2021 magazynu SAT Kurier opublikowaliśmy raport z testów dekodera Polsat Box 4K. Było to pierwsze urządzenie 4K zaoferowane przez Cyfrowy Polsat – operatora platformy Polsat Box. Niecałe trzy miesiące później do oferty zawitał kolejny dekoder 4K – Polsat Box 4K Lite. Czym różnią się te urządzenia? Z jakimi pakietami telewizyjnymi są dostępne? Jakie treści 4K można za ich pośrednictwem oglądać?

 

 
PORÓWNANIE: Odbiorniki DVB-T2/HEVC typu Mini

Naziemne odbiorniki cyfrowe DVB-T2/HEVC typu Mini to idealna odpowiedź na wyłączenie DVB-T/MPEG-4. Przede wszystkim łatwo je schować za telewizorem. Najczęściej mają tryb hotelowy oraz pilot obsługujący podstawowe funkcje pilota telewizora. Bardzo łatwo je podłączyć po HDMI, wyszukują wszystkie kanały (w tym HD) i oferują nowe funkcje, takie jak Mediaplayer i PVR. Przekonajmy się, na co pozwalają, jak się je podłącza i jakie mają zalety w porównaniu ze standardowymi odbiornikami w formie boxa. Wybraliśmy kilka najciekawszych modeli miniodbiorników DVB-T2. Na polskim rynku są to m.in.: Edision Nano T265+, Signal T2-Mini, Wiwa H.265 Mini, Strong SRT 82, ale za granicą jest więcej takich tunerów Mini. Są też SCART Box, czyli ze złączem SCART: Fuba ODE8610 Stealth, Opticum AX Lion 5 Air. Ogólnie na europejskim rynku takich odbiorników jest dużo więcej, ale zwykle mniej znanych marek, niekoniecznie przeznaczonych na nasze potrzeby.

PORADNIK: Jak odbierać kanały z pozycji 19,2°E?


19,2°East jest drugą pod względem popularności pozycją orbitalną w Polsce, zaraz po Eutelsat Hot Bird 13°E. Konstelacja kilku satelitów zajmuje całe pasmo Ku od 10,7 do 12,75 GHz i jest obsługiwana przez operatora SES z Luksemburga. Nadaje z niej kilkaset darmowych stacji telewizyjnych i radiowych – głównie z Niemiec, ale są też popularne kanały międzynarodowe z Francji, Hiszpanii i innych krajów świata.

 
PORADNIK: 10 pytań i odpowiedzi – DVB-T2/HEVC

Proces przejścia ze standardu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC rodzi wiele problemów, z którymi użytkownicy nie zawsze sobie radzą. Do tego dochodzi pozostawienie dwóch multipleksów w DVB-T/MPEG-4 oraz rządowe dofinansowanie dekoderów/telewizorów. Najwięcej problemów mają osoby starsze, niedostatecznie obyte z elektroniką i Internetem. Dlatego udzielamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.


RAPORT: Odbiór w Polsce wiązki UK z satelity Astra 28,2°E


Użytkownicy forum SatClub.pl dzielą się wnioskami z testów odbioru sygnału wiązki brytyjskiej z satelitów Astra na pozycji orbitalnej 28,2°E. Testy były wykonywane w różnych lokalizacjach w Polsce.
 
ANGA COM powraca

„Pocovidowa” wystawa ANGA COM 2022 zaliczyła wspaniały restart z 18 000 uczestników i 390 wystawcami z 33 krajów, przy czym widać było brak uczestników i wystawców z takich krajów, jak: Rosja, Białoruś, Ukraina (ze względu na wojnę) czy Chiny (zamknięte ze względu na powrót COVID-19). Nie oznacza to, że brakowało chińskich wystawców całkowicie, ale ich liczba była nieco mniejsza. Nie było też wielu uznanych marek (TechniSat, Vu+, AB-COM, Famaval), operatorów satelitarnych (Eutelsat, Spacecom/Amos, Intelsat) czy dostawców systemów kodowania (Nagra, Viaccess), ale i tak wszyscy byli tak podekscytowani, że w końcu mogą się spotkać, bo aż buzowało na tej wystawie. Na pewno wniosek jest jeden: targi w Kolonii stały tak szerokopasmowe, że aż za bardzo światłowodowe, a z dawnym blaskiem satelity mają już coraz mniej wspólnego. Rynek poszedł w tak onlinowym kierunku, że satelity są tylko jedną z możliwości transmisji. Kolejna wystawa – ANGA COM 2023, odbędzie się od 23 do 25 maja 2023 roku w Kolonii. SAT Kurier jest patronem medialnym wystawy ANGA COM.


ZAP – zmiany na satelitach

Uwaga! Od bieżącego wydania SAT Kuriera wykaz kanałów jest ograniczony do pozycji orbitalnych od 23,5°E do 4,8°E, czyli do wycinka, który cieszy się w Polsce największym zainteresowaniem. Oczywiście nadal można znaleźć wykaz kanałów na satelitach Eutelsat Hot Bird na 13°E oraz Astra na 19,2°E. Jednocześnie zachęcamy do korzystania z alternatywnych sposobów sprawdzenia parametrów technicznych transmisji na satelicie. Są to strony internetowe: lyngsat.com, flysat.com oraz kingofsat.net.

Następne wydanie SAT Kurier 7-8/2022 na początku sierpnia.
 

Magazyn SAT Kurier w 2022 roku obejmuje 6 wydań w cenie 109 zł w subskrypcji rocznej za cały rok 2022 (Polska) lub 60 euro w Europie. Możliwe jest też zamówienie prenumeraty elektronicznej w cenie 72 zł.

UWAGA! W 2022 roku cena pojedynczego wydania magazynu SAT Kurier wynosi 12 zł.
 

Zapraszamy przy okazji do korzystania z serwisów internetowych:

-- digi-tv.pl - wszystko o wszystkim, co cyfrowe;

-- solarkurier.pl - magazyn poświęcony zielonym technologiom;

-- podrozezantena.pl - portal o podróżach z dużą ilością informacji o antenach w miejscach odwiedzanych przez podróżników.

Reklama w drukowanym SAT Kurierze za darmo - wystarczy podjąć się dystrybucji SAT Kuriera (minimum 10 egz. każdego wydania).

Dziękujemy za zaufanie i pomoc wszystkim czytelnikom i dystrybutorom - to bardzo pomaga podczas pracy nad magazynem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Numery


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...