reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

SAT Kurier 5-6/2022

dodano: 2022-06-07 11:39 | aktualizacja: 2022-06-07 14:43
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

SAT Kurier 5-6/2022 okładka SAT Kurier 5-6/2022
Porównanie: Odbiorniki DVB-T2/HEVC typu Mini
Jak odbierać kanały z pozycji 19,2°E?
Odbiór w Polsce wiązki UK z satelity Astra 28,2°E
10 pytań i odpowiedzi: DVB-T2/HEVC

NOWE PRODUKTY:
Signal T2-MINI
Openbox ForTe2
Opticum Air NS
Spacetronik U8 Mini/U3 Mini
Next 4K TV Stick
GigaBlue UHD X1 Plus 4K
Nowe złączki EK
GIP Box MiNi

TESTY:
Polsat Box 4K Lite

Najlepsze listy kanałów:
- wykaz kanałów Polsat Box i CANAL+
- wykaz FTA z 13°E
- wykaz MPEG 23,5°E – 4,8°E
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

SAT KURIER 5-6/2022 - majowo-czerwcowe wydanie magazynu telewizji cyfrowej

Najważniejsze tematy artykułów z tego wydania:

TEST: Polsat Box 4K Lite


W wydaniu 9-10/2021 magazynu SAT Kurier opublikowaliśmy raport z testów dekodera Polsat Box 4K. Było to pierwsze urządzenie 4K zaoferowane przez Cyfrowy Polsat – operatora platformy Polsat Box. Niecałe trzy miesiące później do oferty zawitał kolejny dekoder 4K – Polsat Box 4K Lite. Czym różnią się te urządzenia? Z jakimi pakietami telewizyjnymi są dostępne? Jakie treści 4K można za ich pośrednictwem oglądać?

 

 
PORÓWNANIE: Odbiorniki DVB-T2/HEVC typu Mini

Naziemne odbiorniki cyfrowe DVB-T2/HEVC typu Mini to idealna odpowiedź na wyłączenie DVB-T/MPEG-4. Przede wszystkim łatwo je schować za telewizorem. Najczęściej mają tryb hotelowy oraz pilot obsługujący podstawowe funkcje pilota telewizora. Bardzo łatwo je podłączyć po HDMI, wyszukują wszystkie kanały (w tym HD) i oferują nowe funkcje, takie jak Mediaplayer i PVR. Przekonajmy się, na co pozwalają, jak się je podłącza i jakie mają zalety w porównaniu ze standardowymi odbiornikami w formie boxa. Wybraliśmy kilka najciekawszych modeli miniodbiorników DVB-T2. Na polskim rynku są to m.in.: Edision Nano T265+, Signal T2-Mini, Wiwa H.265 Mini, Strong SRT 82, ale za granicą jest więcej takich tunerów Mini. Są też SCART Box, czyli ze złączem SCART: Fuba ODE8610 Stealth, Opticum AX Lion 5 Air. Ogólnie na europejskim rynku takich odbiorników jest dużo więcej, ale zwykle mniej znanych marek, niekoniecznie przeznaczonych na nasze potrzeby.

PORADNIK: Jak odbierać kanały z pozycji 19,2°E?


19,2°East jest drugą pod względem popularności pozycją orbitalną w Polsce, zaraz po Eutelsat Hot Bird 13°E. Konstelacja kilku satelitów zajmuje całe pasmo Ku od 10,7 do 12,75 GHz i jest obsługiwana przez operatora SES z Luksemburga. Nadaje z niej kilkaset darmowych stacji telewizyjnych i radiowych – głównie z Niemiec, ale są też popularne kanały międzynarodowe z Francji, Hiszpanii i innych krajów świata.

 
PORADNIK: 10 pytań i odpowiedzi – DVB-T2/HEVC

Proces przejścia ze standardu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC rodzi wiele problemów, z którymi użytkownicy nie zawsze sobie radzą. Do tego dochodzi pozostawienie dwóch multipleksów w DVB-T/MPEG-4 oraz rządowe dofinansowanie dekoderów/telewizorów. Najwięcej problemów mają osoby starsze, niedostatecznie obyte z elektroniką i Internetem. Dlatego udzielamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.


RAPORT: Odbiór w Polsce wiązki UK z satelity Astra 28,2°E


Użytkownicy forum SatClub.pl dzielą się wnioskami z testów odbioru sygnału wiązki brytyjskiej z satelitów Astra na pozycji orbitalnej 28,2°E. Testy były wykonywane w różnych lokalizacjach w Polsce.
 
ANGA COM powraca

„Pocovidowa” wystawa ANGA COM 2022 zaliczyła wspaniały restart z 18 000 uczestników i 390 wystawcami z 33 krajów, przy czym widać było brak uczestników i wystawców z takich krajów, jak: Rosja, Białoruś, Ukraina (ze względu na wojnę) czy Chiny (zamknięte ze względu na powrót COVID-19). Nie oznacza to, że brakowało chińskich wystawców całkowicie, ale ich liczba była nieco mniejsza. Nie było też wielu uznanych marek (TechniSat, Vu+, AB-COM, Famaval), operatorów satelitarnych (Eutelsat, Spacecom/Amos, Intelsat) czy dostawców systemów kodowania (Nagra, Viaccess), ale i tak wszyscy byli tak podekscytowani, że w końcu mogą się spotkać, bo aż buzowało na tej wystawie. Na pewno wniosek jest jeden: targi w Kolonii stały tak szerokopasmowe, że aż za bardzo światłowodowe, a z dawnym blaskiem satelity mają już coraz mniej wspólnego. Rynek poszedł w tak onlinowym kierunku, że satelity są tylko jedną z możliwości transmisji. Kolejna wystawa – ANGA COM 2023, odbędzie się od 23 do 25 maja 2023 roku w Kolonii. SAT Kurier jest patronem medialnym wystawy ANGA COM.


ZAP – zmiany na satelitach

Uwaga! Od bieżącego wydania SAT Kuriera wykaz kanałów jest ograniczony do pozycji orbitalnych od 23,5°E do 4,8°E, czyli do wycinka, który cieszy się w Polsce największym zainteresowaniem. Oczywiście nadal można znaleźć wykaz kanałów na satelitach Eutelsat Hot Bird na 13°E oraz Astra na 19,2°E. Jednocześnie zachęcamy do korzystania z alternatywnych sposobów sprawdzenia parametrów technicznych transmisji na satelicie. Są to strony internetowe: lyngsat.com, flysat.com oraz kingofsat.net.

Następne wydanie SAT Kurier 7-8/2022 na początku sierpnia.
 

Magazyn SAT Kurier w 2022 roku obejmuje 6 wydań w cenie 109 zł w subskrypcji rocznej za cały rok 2022 (Polska) lub 60 euro w Europie. Możliwe jest też zamówienie prenumeraty elektronicznej w cenie 72 zł.

UWAGA! W 2022 roku cena pojedynczego wydania magazynu SAT Kurier wynosi 12 zł.
 

Zapraszamy przy okazji do korzystania z serwisów internetowych:

-- digi-tv.pl - wszystko o wszystkim, co cyfrowe;

-- solarkurier.pl - magazyn poświęcony zielonym technologiom;

-- podroze.satkurier.pl - portal o podróżach z dużą ilością informacji o antenach w miejscach odwiedzanych przez podróżników.

Reklama w drukowanym SAT Kurierze za darmo - wystarczy podjąć się dystrybucji SAT Kuriera (minimum 10 egz. każdego wydania).

Dziękujemy za zaufanie i pomoc wszystkim czytelnikom i dystrybutorom - to bardzo pomaga podczas pracy nad magazynem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Numery


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...