reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jednak będzie jedna ładowarka dla wszystkich telefonów

dodano: 2022-06-07 19:43
autor: Janusz Sulisz | źródło: EUparl/satkurier.pl

USB-C złącze smartfon 2021360px.jpg Do jesieni 2024 r. złącze USB typu C stanie się powszechnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych sprzedawanych w UE, co negocjatorzy Parlamentu i Rady uzgodnili 7 czerwca 2022 r. Firma Apple odrzuca próby wymuszenia przez UE USB-C na swoich urządzeniach twierdząc, że wymuszenie przejścia na USB-C doprowadziłoby do powstania e-odpadów, a nie ich zmniejszenia. Wydaje się, że Unia Europejska nie odpuści.

satkurier.pl
USB-C złącze USB kabel 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie wprowadzenia do 2024 roku jednolitego złącza do ładowarek w telefonach komórkowych, tabletach i aparatach fotograficznych. Oznacza to m.in., że Apple będzie musiał zmienić złącze w iPhone'ach sprzedawanych w Unii Europejskiej.

- Wstępne porozumienie w sprawie zmienionej dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych ustanawia jedno rozwiązanie do ładowania niektórych urządzeń elektronicznych. Ustawa ta jest częścią szerszych wysiłków UE na rzecz uczynienia produktów w UE bardziej zrównoważonymi, zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych i ułatwienia życia konsumentom - napisano w komunikacie.

Zgodnie z nowymi przepisami konsumenci nie będą już potrzebować innego urządzenia ładującego i kabla przy każdym zakupie nowego urządzenia i mogą używać jednej ładowarki do wszystkich swoich małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Telefony komórkowe, tablety, e-czytniki, słuchawki douszne, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki, które można ładować za pomocą kabla przewodowego, będą musiały być wyposażone w port USB typu C, niezależnie od ich producenta, również Apple. Laptopy będą również musiały zostać dostosowane do wymagań do 40 miesięcy po wejściu w życie.

Po wakacyjnej przerwie Parlament i Rada UE będą musiały formalnie zatwierdzić umowę, zanim zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20 dni po publikacji, a jej postanowienia zaczną obowiązywać po 24 miesiącach.

Nowe przepisy nie będą miały zastosowania do produktów wprowadzonych na rynek przed wejściem przepisów w życie.

Oznacza to, że firma Apple będzie musiał zmienić złącze w w najnowszych telefonach iPhone sprzedawanych w Unii Europejskiej. Obecnie są one ładowane za pomocą kabla ze złączem Lightning. Użytkownicy iPhone’ów i telefonów z Androidem od dawna denerwują się z powodu, że muszą mieć różne ładowarki, żeby ładować swoje smartfony.

Ostatnie doniesienia mówią, że firma Apple wewnętrznie już testuje iPhone'y z USB-C. Znawcy tematu twierdzą, że Apple może dokonać zmiany już w przyszłym roku. Apple używa już standardu USB-C w laptopach i niektórych tabletach, więc nie jest to jakiś problem.

Jednym z aspektów prawa, który nie został jeszcze uregulowany, jest standard ładowania laptopów. 
Podczas gdy producenci smartfonów będą mieli 24 miesiące po przyjęciu przepisów tego lata na dostosowanie swoich urządzeń, ten termin jest dłuższy dla producentów laptopów - 40 miesięcy. Prawodawcy Unii Europejskiej twierdzą, że wynika to z trudności w stworzeniu standardowej ładowarki, która ma zastosowanie do laptopów o różnych wymaganiach dotyczących zasilania.

Źródło: europa.eu 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Okablowanie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...