reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

EBU: Ukraina nie zorganizuje „Eurowizji 2023”?

dodano: 2022-06-19 11:19 | aktualizacja: 2022-06-19 13:55
autor: Łukasz Knapik | źródło: European Broadcasting Union/TVP/satkurier.pl

TVP1 TVP 1 Jedynka „Konkurs Piosenki Eurowizji 2022” W dniach 10-14 maja br. w hali Palasport Olimpico (Pala Alpitour) Turynie, we Włoszech, odbył się 66. „Konkurs Piosenki Eurowizji”, którego organizatorami byli Rai i Europejska Unia Nadawców (European Broadcasting Union/EBU). Wygrał zespół Kalush Orchestra z Ukrainy. Po rozmowach z UA:PBC EBU oświadczyła, że Ukraina nie zorganizuje 67. „Konkursu Piosenki Eurowizji”. Decyzja ta ma związek z trwającym atakiem wojskowym Rosji na Ukrainę. Obecnie trwają rozmowy z BBC w sprawie przejęcia organizacji przez Wielką Brytanię (Sam Ryder zajął 2. miejsce). W Polsce widowisko to pokazują kanały należącej do Europejskiej Unii Nadawców TVP (TVP1, TVP Polonia i TVP Rozrywka).

TVP1 TVP 1 Jedynka „Konkurs Piosenki Eurowizji 2022”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oświadczenie European Broadcasting Union w sprawie „Konkursu Piosenki Eurowizji 2023”:

Po zwycięstwie w „Konkursie Piosenki Eurowizji” w maju, European Broadcasting Union badała możliwości organizacji przyszłorocznych zawodów z ukraińskim nadawcą publicznym UA:PBC, który wcześniej zorganizował imprezę w 2017 i 2005 roku.

Znaną tradycją stało się to, że zwycięzca „Konkursu Piosenki Eurowizji” organizuje konkurs w następnym roku, pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów, w tym zapewnienia wykonalności imprezy i bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych, w tym publiczności.

Biorąc pod uwagę wojnę i trwającą rosyjską inwazję na tegoroczny zwycięski kraj, European Broadcasting Union poświęciła czas na przeprowadzenie pełnej oceny i studium wykonalności z udziałem specjalistów UA:PBC i osób trzecich, w tym w kwestiach bezpieczeństwa i ochrony.

„Konkurs Piosenki Eurowizji” to jedna z najbardziej złożonych produkcji telewizyjnych na świecie, w której tysiące osób pracuje i uczestniczy w wydarzeniu oraz 12 miesięcy czasu na przygotowania.

Po obiektywnej analizie grupa referencyjna, zarząd „Konkursu Piosenki Eurowizji”, z głębokim żalem stwierdziła, że ​​w obecnych okolicznościach nie można zapewnić gwarancji bezpieczeństwa i gwarancji operacyjnych wymaganych od nadawcy do organizacji, organizacji i produkcji „Konkursu Piosenki Eurowizji” zgodnie z regulaminem „Konkursu Piosenki Eurowizji”. spełnione przez UA:PBC.

European Broadcasting Union dziękuje UA:PBC za serdeczną współpracę i zaangażowanie w badanie wszystkich scenariuszy w tygodniach od zwycięstwa Orkiestry Kałusza 14 maja w Turynie oraz podziela smutek i rozczarowanie, że przyszłoroczny konkurs nie może się odbyć w Ukrainie.

European Broadcasting Union od czasu inwazji wspiera UA:PBC w wielu różnych obszarach. Zapewnimy kontynuację tego wsparcia, aby UA:PBC mogło utrzymać niezbędne usługi, które świadczą Ukraińcom.

W wyniku tej decyzji, zgodnie z regulaminem i w celu zapewnienia ciągłości wydarzenia, European Broadcasting Union rozpocznie teraz rozmowy z BBC, jako tegorocznym wicemistrzem, na temat Wielkiej Brytanii jako potencjalnego gospodarza „Konkursu Piosenki Eurowizji 2023”.

Naszym zamiarem jest, aby zwycięstwo Ukrainy znalazło odzwierciedlenie w przyszłorocznych pokazach. Będzie to dla nas priorytetem w naszych rozmowach z ewentualnymi gospodarzami.


Dodajmy, iż wspólne stanowisko w sprawie pozbawienia Ukrainy organizacji „Konkursu Piosenki Eurowizji 2023” wydali zarząd TVP (podpisali się pod nim Jacek Kurski, prezes zarządu TVP, i Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP) oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (podpisał się pod nim Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego).

Stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zarządu TVP w sprawie pozbawienia Ukrainy organizacji „Konkursu Piosenki Eurowizji 2023”:

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz zarząd Telewizji Polskiej wyrażają ubolewanie nad faktem, iż Europejska Unia Nadawców w sposób arbitralny odebrała ukraińskiemu nadawcy publicznemu UA:PBC prawo organizacji „Konkursu Piosenki Eurowizji” w 2023 roku i rozpoczęła rozmowy w sprawie organizacji tego wydarzenia z brytyjskim BBC.

Popieramy stanowisko UA:PBC oraz ukraińskich władz, w którym wzywają oni do podjęcia negocjacji w sprawie organizacji konkursu z udziałem przedstawicieli kraju - zwycięzcy tegorocznej „Eurowizji”.

Zapewniamy o swoim ciągłym wsparciu dla ukraińskiego nadawcy publicznego w poszukiwaniu takiego modelu organizacyjnego przyszłorocznego konkursu „Eurowizji”, który będzie uwzględniał jak największy udział ukraińskich twórców i producentów oraz pochodzącej z tego kraju publiczności.


W dniach 10-14 maja br. w hali Palasport Olimpico (Pala Alpitour) Turynie, we Włoszech, odbył się 66. „Konkurs Piosenki Eurowizji”, którego organizatorami byli Rai i Europejska Unia Nadawców (European Broadcasting Union/EBU). Wygrał zespół Kalush Orchestra z Ukrainy (z utworem „Stefania”), drugie miejsce zajął Sam Ryder z Wielkiej Brytanii (z utworem „Space Man”), a trzecie Chanel z Hiszpanii (z utworem „SloMo”). Polskę z utworem „River” reprezentował Krystian Ochman, który ostatecznie zajął dwunaste miejsce (więcej tutaj).

Ukraina chce cofnięcia decyzji

Będziemy żądać cofnięcia decyzji o tym, że Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się w przyszłym roku na Ukrainie – oświadczył w piątek ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

– Ukraina nie zgadza się z okolicznościami podjęcia takiej decyzji – kiedy postawiono nas przed faktem bez omówienia innych wariantów – napisał ukraiński minister na Facebooku.

To dziwna decyzja EBU, bez wzięcia pod uwagę opinii samej Ukrainy, a Eurowizję można przecież zorganizować we Lwowie lub na granicy polsko-ukraińskiej z pomocą TVP lub przy granicy polsko-słowackiej, a nie w Wielkiej Brytanii, bo nie zgadza się z tą decyzja sam premier Wielkiej Brytanii.

„Konkurs Piosenki Eurowizji 2023” - transmisje w 2023 roku w kanałach TVP1, TVP Polonia i TVP Rozrywka.

Źródło: www.ebu.ch 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...