reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

EBU: Ukraina nie zorganizuje „Eurowizji 2023”?

dodano: 2022-06-19 11:19 | aktualizacja: 2022-06-19 13:55
autor: Łukasz Knapik | źródło: European Broadcasting Union/TVP/satkurier.pl

TVP1 TVP 1 Jedynka „Konkurs Piosenki Eurowizji 2022” W dniach 10-14 maja br. w hali Palasport Olimpico (Pala Alpitour) Turynie, we Włoszech, odbył się 66. „Konkurs Piosenki Eurowizji”, którego organizatorami byli Rai i Europejska Unia Nadawców (European Broadcasting Union/EBU). Wygrał zespół Kalush Orchestra z Ukrainy. Po rozmowach z UA:PBC EBU oświadczyła, że Ukraina nie zorganizuje 67. „Konkursu Piosenki Eurowizji”. Decyzja ta ma związek z trwającym atakiem wojskowym Rosji na Ukrainę. Obecnie trwają rozmowy z BBC w sprawie przejęcia organizacji przez Wielką Brytanię (Sam Ryder zajął 2. miejsce). W Polsce widowisko to pokazują kanały należącej do Europejskiej Unii Nadawców TVP (TVP1, TVP Polonia i TVP Rozrywka).

TVP1 TVP 1 Jedynka „Konkurs Piosenki Eurowizji 2022”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oświadczenie European Broadcasting Union w sprawie „Konkursu Piosenki Eurowizji 2023”:

Po zwycięstwie w „Konkursie Piosenki Eurowizji” w maju, European Broadcasting Union badała możliwości organizacji przyszłorocznych zawodów z ukraińskim nadawcą publicznym UA:PBC, który wcześniej zorganizował imprezę w 2017 i 2005 roku.

Znaną tradycją stało się to, że zwycięzca „Konkursu Piosenki Eurowizji” organizuje konkurs w następnym roku, pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów, w tym zapewnienia wykonalności imprezy i bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych, w tym publiczności.

Biorąc pod uwagę wojnę i trwającą rosyjską inwazję na tegoroczny zwycięski kraj, European Broadcasting Union poświęciła czas na przeprowadzenie pełnej oceny i studium wykonalności z udziałem specjalistów UA:PBC i osób trzecich, w tym w kwestiach bezpieczeństwa i ochrony.

„Konkurs Piosenki Eurowizji” to jedna z najbardziej złożonych produkcji telewizyjnych na świecie, w której tysiące osób pracuje i uczestniczy w wydarzeniu oraz 12 miesięcy czasu na przygotowania.

Po obiektywnej analizie grupa referencyjna, zarząd „Konkursu Piosenki Eurowizji”, z głębokim żalem stwierdziła, że ​​w obecnych okolicznościach nie można zapewnić gwarancji bezpieczeństwa i gwarancji operacyjnych wymaganych od nadawcy do organizacji, organizacji i produkcji „Konkursu Piosenki Eurowizji” zgodnie z regulaminem „Konkursu Piosenki Eurowizji”. spełnione przez UA:PBC.

European Broadcasting Union dziękuje UA:PBC za serdeczną współpracę i zaangażowanie w badanie wszystkich scenariuszy w tygodniach od zwycięstwa Orkiestry Kałusza 14 maja w Turynie oraz podziela smutek i rozczarowanie, że przyszłoroczny konkurs nie może się odbyć w Ukrainie.

European Broadcasting Union od czasu inwazji wspiera UA:PBC w wielu różnych obszarach. Zapewnimy kontynuację tego wsparcia, aby UA:PBC mogło utrzymać niezbędne usługi, które świadczą Ukraińcom.

W wyniku tej decyzji, zgodnie z regulaminem i w celu zapewnienia ciągłości wydarzenia, European Broadcasting Union rozpocznie teraz rozmowy z BBC, jako tegorocznym wicemistrzem, na temat Wielkiej Brytanii jako potencjalnego gospodarza „Konkursu Piosenki Eurowizji 2023”.

Naszym zamiarem jest, aby zwycięstwo Ukrainy znalazło odzwierciedlenie w przyszłorocznych pokazach. Będzie to dla nas priorytetem w naszych rozmowach z ewentualnymi gospodarzami.


Dodajmy, iż wspólne stanowisko w sprawie pozbawienia Ukrainy organizacji „Konkursu Piosenki Eurowizji 2023” wydali zarząd TVP (podpisali się pod nim Jacek Kurski, prezes zarządu TVP, i Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP) oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (podpisał się pod nim Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego).

Stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zarządu TVP w sprawie pozbawienia Ukrainy organizacji „Konkursu Piosenki Eurowizji 2023”:

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz zarząd Telewizji Polskiej wyrażają ubolewanie nad faktem, iż Europejska Unia Nadawców w sposób arbitralny odebrała ukraińskiemu nadawcy publicznemu UA:PBC prawo organizacji „Konkursu Piosenki Eurowizji” w 2023 roku i rozpoczęła rozmowy w sprawie organizacji tego wydarzenia z brytyjskim BBC.

Popieramy stanowisko UA:PBC oraz ukraińskich władz, w którym wzywają oni do podjęcia negocjacji w sprawie organizacji konkursu z udziałem przedstawicieli kraju - zwycięzcy tegorocznej „Eurowizji”.

Zapewniamy o swoim ciągłym wsparciu dla ukraińskiego nadawcy publicznego w poszukiwaniu takiego modelu organizacyjnego przyszłorocznego konkursu „Eurowizji”, który będzie uwzględniał jak największy udział ukraińskich twórców i producentów oraz pochodzącej z tego kraju publiczności.


W dniach 10-14 maja br. w hali Palasport Olimpico (Pala Alpitour) Turynie, we Włoszech, odbył się 66. „Konkurs Piosenki Eurowizji”, którego organizatorami byli Rai i Europejska Unia Nadawców (European Broadcasting Union/EBU). Wygrał zespół Kalush Orchestra z Ukrainy (z utworem „Stefania”), drugie miejsce zajął Sam Ryder z Wielkiej Brytanii (z utworem „Space Man”), a trzecie Chanel z Hiszpanii (z utworem „SloMo”). Polskę z utworem „River” reprezentował Krystian Ochman, który ostatecznie zajął dwunaste miejsce (więcej tutaj).

Ukraina chce cofnięcia decyzji

Będziemy żądać cofnięcia decyzji o tym, że Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się w przyszłym roku na Ukrainie – oświadczył w piątek ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

– Ukraina nie zgadza się z okolicznościami podjęcia takiej decyzji – kiedy postawiono nas przed faktem bez omówienia innych wariantów – napisał ukraiński minister na Facebooku.

To dziwna decyzja EBU, bez wzięcia pod uwagę opinii samej Ukrainy, a Eurowizję można przecież zorganizować we Lwowie lub na granicy polsko-ukraińskiej z pomocą TVP lub przy granicy polsko-słowackiej, a nie w Wielkiej Brytanii, bo nie zgadza się z tą decyzja sam premier Wielkiej Brytanii.

„Konkurs Piosenki Eurowizji 2023” - transmisje w 2023 roku w kanałach TVP1, TVP Polonia i TVP Rozrywka.

Źródło: www.ebu.ch 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...