reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

United Group połączy 3 platformy w 8 krajach

dodano: 2022-06-20 19:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: United Group

United Group logo 360px United Group - operator płatnej telewizji i usług szerokopasmowych w Europie Południowo-Wschodniej z siedziba w Amsterdamie, ujawnił interesujące plany konsolidacji swoich usług DTH w całym regionie w ramach jednej platformy, wysyłając RFI do grupy operatorów satelitarnych w celu uzyskania pojemności satelitarnej w celu wsparcia swoich planów. Przypomnijmy, że United Group obsługuje 3 platformy DTH: Nova, Total TV i Vivacom w 8 krajach: Grecji, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Macedonii Północnej, Czarnogórze, Serbii i Słowenii – docierając do około 40 mln widzów. Czy będzie jedna wielka platforma satelitarna dla Bałkanów i z jakiego satelity?

United Group/satkurier.pl
United Group Nova Total TV Vivacom platforma bałkańska satkurier pl 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
United Group twierdzi, że ​​tylko konsolidacja i migracja do jednej platformy satelitarnej umożliwi jej wykorzystanie nowych standardów transmisji (DVB-S2/8PSK) i technologii kompresji (HEVC) w celu maksymalizacji wydajności jej działania. Niewątpliwie konsolidacja ułatwi również wprowadzenie nowych technologii, lepszej jakości transmisji i innowacyjnych usług dla abonentów.

Obecna konfiguracja platform satelitarnych należących do United Group obejmuje wielu operatorów satelitarnych (Eutelsat, Azerspace, Intelsat), kilka pozycji na orbicie (13°E, 16°E i 45,1°E), starszą technologię kompresji  (MPEG-4 dla kanałów SD/HD) i anteny o różnych rozmiarach.

Największą popularność ma platforma Total TV, która działa w największej liczbie krajów bałkańskich (bez Bułgarii i Grecji), korzysta z satelity Eutelsat 16A (16°E) oraz systemów kodowania Irdeto, VideoGuard i Conax

Grecka platforma Nova korzysta z satelitów Eutelsat Hot Bird na pozycji 13°E, więc przejście na bliskiego satelitę (16°E) tego samego operatora nie byłoby chyba kłopotem, a pewnie byłoby to także tańsze ze względu na cenę za pojemność. Transpondery na Hot Birdzie pewnie dość szybko zagospodarowano by na poczet platform polskich czy innych platform tam już działających, np. dla Ukrainy. Platforma Nova korzysta z systemu Irdeto.

Bułgarska platforma Vivacom działa na najbardziej egzotycznym systemie satelitarnym (AzerSpace 2/Intelsat 38) z pozycji 45,1°E. Korzysta z systemów kodowania Irdeto i VideoGuard, ale większość kanałów to kompresja MPEG-4 i rozdzielczość SD, więc już historyczne transmisje. Należy podejrzewać, że to Vivacom najszybciej trafi na którąś z pozycji 16°E lub 13°E.

Oczywiście łatwo się tu pisze o takiej konsolidacji i reorganizacji usług, ale istotne będą strategiczne porozumienia z wieloma podmiotami, począwszy od operatorów satelitarnych, po dostawców systemów dostępu warunkowego i same kanały z oferty, które muszą dostarczyć źródłowy sygnał w odpowiedniej jakości i rozdzielczości. Obejmie to także wybór jednej pozycji orbitalnej satelity, ujednolicony system kodowania dla dekoderów, modułów CI, a także jeden spójny zestaw antenowy do odbioru, a także jeden teleport (uplink) do przesyłania treści na wybranego satelitę.

Osobiście obstawiam wybór nazwy Total TV, satelitę Eutelsat 16A (16°E) z systemami Irdeto i VideoGuard.

Niespodzianką byłby wybór nowych satelitów Eutelsat Hot Bird 13F i 13G na 13°E po ich wyniesieniu w 2. kwartale 2023 r.

Srdjan Djurdjevic, dyrektor generalny United Cloud, centrum innowacji United Group, powiedział:

- Konsolidacja wszystkich usług telewizyjnych na jednej platformie to znacznie więcej niż decyzja biznesowa. Jest to kolejny dowód naszego zaangażowania w dalszy rozwój usług nowej generacji, dzięki możliwościom satelitów nowej generacji.


Źródło: united.group 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Platformy na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

569 zł Więcej...