reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP wybuduje muzeum telewizyjno-filmowe

dodano: 2022-08-12 10:46
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP/satkurier.pl

Muzealia Telewizyjne i Filmowe TVP PIG Architekci Na terenie siedziby TVP przy ul. Woronicza 17 w Warszawie powstać ma muzeum telewizyjno-filmowe. W tym celu telewizja publiczna ogłosiła przetarg, a wyłoniona w jego drodze firma wybuduje budynek dla stałej wystawy „Muzealia Telewizyjne i Filmowe”. Dodajmy, że w budowie jest już hala zdjęciowa, a niedawno podpisano umowę na postawienie nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, o wartości 600 mln zł.

PIG Architekci/TVP
Muzealia Telewizyjne i Filmowe TVP PIG Architekci


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowy pawilon TVP ma powstać w miejscu starej myjni przeznaczonej do rozbiórki. Jak wynika z projektu warszawskiej firmy PIG Architekci, budynek będzie miał dość nietypowy kształt - elipsoidy pokrytej stalową okładziną, przypominając sterowiec.

Dominującą funkcją projektowanego budynku będzie funkcja wystawiennicza. Większość budynku stanowić będą przestrzenie ekspozycyjne. Dodatkowo w pawilonie znajdą się takie pomieszczenia, jak recepcja, szatnia, sanitariaty oraz pomieszczenia techniczne.

Wysokość budynku wyniesie 11,4 m. Będzie miał 2 kondygnacje nadziemne i 1 podziemną (5,5 m). Część nadziemna będzie miała owalno-eliptyczny kształt o wymiarach w rzucie 31 x 21 m. Powierzchnia użytkowa nadziemna wyniesie 401,9 m2, a powierzchnia użytkowa całkowita 966,99 m2. Na obszarze inwestycji przewidziano 19 miejsc parkingowych zlokalizowanych przy drodze wewnętrznej oraz zlokalizowanie 2 stojaków na rowery.
 
Projekt: PIG Architekci

Wejście główne przewidziano od strony północnej z nowoprojektowanego placu, który będzie zagłębiony ok. 5 m poniżej otaczającego terenu. Prowadzić do niego będą reprezentacyjne schody, na których zlokalizowany będzie winda dla osób niepełnosprawnych.

Za wejściem znajdzie się strefa hallu i przestrzeni ekspozycyjnej, z recepcją, kasą, szatnią i sanitariatami. Z otwartej przestrzeni ekspozycyjnej dostępne będzie studio nagrań i sala audio. Na kondygnacji tej będą też znajdować się pomieszczenia uzupełniające jak biuro, archiwum i pomieszczenia techniczne.

Główną komunikację w budynku stanowić będą reprezentacyjne wachlarzowe schody łączące wszystkie przestrzenie ekspozycyjne. Do obsługi osób niepełnosprawnych zaprojektowano windę.

Wszystkie poziomy będą ze sobą połączone otwartymi atriami, przez które wpadać będzie światło słoneczne ze świetlika zlokalizowanego w dachu. W razie potrzeby zaistnieje możliwość zasłonięcia świetlika i zaciemnienia wnętrza w celu prezentacji różnego rodzaju multimediów.
 
Wizualizacja budynku TVP Muzealia Telewizyjne i Filmowe, projekt: PIG Architekci (kliknij, aby powiększyć)

Pomieszczenia wystawiennicze będą znajdować się na każdej kondygnacji budynku. Zaprojektowano je w formie otwartych przestrzeni, które będzie można elastycznie aranżować. Będą tam mogły odbywać się prezentacje multimedialne, wykłady oraz będą tam mogły być prezentowane eksponaty ze zbiorów Telewizji Polskiej. Na ich powierzchniach znajdą się tablice multimedialne, tablice LED oraz historyczne wyposażenie przeznaczone kiedyś do produkcji telewizyjnej.

Otwarte atrium łączące wszystkie kondygnacje umożliwi umieszczanie prezentowanych eksponatów na zawiesiach mocowanych do stropu.

W sali audio i studiu nagrań odbywać się będą prezentacje i wykłady. W studiu nagrań będzie można z bliska obejrzeć, jak wygląda produkcja telewizyjna.

Oferty w przetargu TVP będzie można składać do 16 sierpnia br., wpłacając wadium w wysokości 250 tys. zł. Na razie nie wiadomo, ile TVP planuje przeznaczyć na budynek muzeum.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...