reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Movistar Plus+ nadal traci abonentów satelitarnych

dodano: 2022-08-28 12:07
autor: RO | źródło: mundoplus.tv

Movistar Plus+ W ciągu ostatnich 6 lat hiszpańska platforma Movistar Plus+ straciła ponad 700 tys. abonentów. Na początku 2013 r., gdy funkcjonowała pod marką Digital+, posiadała 1,691 mln klientów. Po fuzji z Movistar w kierunku stworzenia nowej marki Movistar+, rozpoczynała swoją działalność z 1,399 mln abonentów DTH. Liczba ta maleje z miesiąca na miesiąc i obecnie wynosi 313 tys. użytkowników korzystających z oferty satelitarnej.

Movistar Plus+
Movistar Plus+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Większość tych strat jest spowodowana przez abonentów, którzy przestali korzystać z satelity i odbierają usługi Movistar drogą światłowodową. W sumie to sam operator Telefónica jest winny, gdyż dąży do rozszerzania tej technologii na terytorium całego kraju.

Od czasu połączenia się Movistar i Digital+ w lipcu 2015 roku, czego wynikiem była nowa platforma Movistar, intencją hiszpańskiego operatora było oferowanie pakietów konwergentnych (Internet + telefon stacjonarny + telefon komórkowy + telewizja), a nie oferowanie odrębnej usługi Movistar+ przez satelitę.

Podłączenie do oferty satelitarnej Movistar+ kosztowało 100 euro, podczas gdy instalacja światłowodowa była darmowa. Po zainstalowaniu modemu ADSL/Fibre, użytkownik miał dostęp do platformy internetowej Yomvi z ponad 5 tys. treści, a klienci satelitarni musieli płacić 5 euro miesięcznie. Dostęp do treści HD i dekoder umożliwiający nagrywanie kosztował 11,20 euro miesięcznie, podczas gdy usługi te były bezpłatne przez światłowód.

Abonenci Movistar Plus+ za pośrednictwem satelitów Astra 19,2°E są najbardziej dyskryminowani, ponieważ ze względu na ograniczone pojemności satelitarne i niewielkie zainteresowanie platformy kontynuacją tej technologii, nie mają oni takiej samej oferty kanałowej, jak abonenci korzystający ze światłowodu lub ADSL. Wiele kanałów przez satelitę jest w SD, podczas gdy w światłowodzie są w HD.

W 2016 roku było nieco ponad 1 mln abonentów DTH. Rok 2017 rozpoczął się z prawie 860 tys. subskrybentów. W 2018 r. liczba ta spadła o prawie 100 tys. subskrybentów, pozostając na poziomie nieco ponad 760 tys.. W 2019 roku spadek liczby użytkowników z antenami satelitarnymi wyniósł ponad 120 tys. do poziomu 638 tys..

Tempo spadku było podobne w 2020 r., w którym utracono 113 tys. abonentów do poziomu 524 tys.. Rok 2021 rozpoczął się od prawie 400 tys. abonentów, pozostawiając na koniec roku liczbę 313 373. Trend zmniejszania się bazy abonenckiej DTH cały czas trwa.

Movistar Plus+ ma umowę z operatorem satelitarnym Astra do 2027 roku i nie ma zamiaru jej przedłużać. To będzie moment, w którym oferta Movistar za pośrednictwem satelity zniknie. W praktyce Telefónica przewiduje całkowitą migrację na światłowód w 2024 roku.

Movistar nie inwestuje już w satelitę
Brak zainteresowania jest ewidentny, a wszelkie wiadomości związane z satelitą są pomijane. Projekt nowego dekodera amerykańskiego giganta Cisco został zawieszony i liczba urządzeń nie została odnowiona. W wielu przypadkach nadal są używane odbiorniki jeszcze od czasu istnienia Canal Satélite Digital, w przeciwieństwie do światłowodów, gdzie wszystkie obecne urządzenia mają być wymienione za darmo na najnowocześniejsze dekodery UHD tej firmy.

Źródło: mundoplus.tv 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...