reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

PGNiG Superliga rozpoczyna testy VAR

dodano: 2022-11-17 17:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: PGNiG Superliga

PGNiG Superliga Piątkowy mecz Orlen Wisły Płock z Azotami-Puławy będzie pierwszym, w którym Superliga sprawdzi najnowsze rozwiązania technologii VAR (Video Assistant Referee). Obecnie zapis z kamer nie będzie miał jeszcze wpływu na wydarzenia na parkiecie. Materiał zostanie poddany analizie w celu stworzenia systemu i rozwiązań optymalnych do polskich warunków oraz oczekiwań kibiców. Sprawdź plan transmisji z 11. kolejki PGNiG Superligi w TVP Sport.

PGNiG Superliga
PGNiG Superliga piłka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
VAR to technologia powtórek wideo, stosowana podczas niektórych wydarzeń sportowych.
Pomaga ona sędziemu prowadzącemu spotkanie przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Dzięki temu arbiter może powtórnie zweryfikować zdarzenie i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję, na przykład o faulu czy zdobytej bramce. Wideoweryfikację w piłce ręcznej stosowano m.in. podczas spotkań EHF Ligi Mistrzów oraz Mistrzostw Europy i Świata. Teraz czas na testy technologii na parkietach PGNiG Superligi.

Władze Superligi sp. z o.o. i Związku Piłki Ręcznej w Polsce chcą przyjrzeć się działaniom różnych rozwiązań, tak by w najbliższej przyszłości zacząć je stosować w rozgrywkach.

– Wspólnie ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce od kilku lat wprowadzamy działania w kierunku podnoszenia jakości sędziowania w PGNiG Superlidze i PGNiG Superlidze Kobiet. W tym celu uruchomiliśmy m.in. cykl szkoleń dla sędziów i delegatów, oba przy bliskiej współpracy z ekspertami Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Z kolei jako spółka zarządzająca rozgrywkami, mocno stawiamy na wdrażanie rozwiązań opartych o nowe technologie. Obecnie zarówno same rozwiązania VAR są bardzo różne, jak i my dysponujemy innymi możliwościami do wdrożenia takiego systemu. Wynikają one m.in. z prowadzenia transmisji „na żywo” ze wszystkich meczów. W tym sezonie chcemy dokonać szczegółowych testów i analiz, tak by w najbliższej przyszłości móc rozpocząć stosowanie technologii VAR w trakcie rozrywek

– mówi Piotr Należyty, Prezes Superligi sp. z o.o.

– Jako Związek Piłki Ręcznej w Polsce jesteśmy otwarci na rozwiązania oparte na nowych technologiach. Chcemy poznać możliwości proponowane przez dostawców istniejących na rynku, dążąc w przyszłości do skonfigurowania dedykowanego dla nas rozwiązania. Superliga sp. z o.o. przeprowadzi testy podczas kilku spotkań, by następnie poddać je analizie i wyciągnąć wnioski. Musimy mieć pewność, że system, który zaproponujemy zawodnikom, trenerom oraz przede wszystkim kibicom piłki ręcznej będzie w pełni funkcjonalny oraz czytelny. Oczywiście z uwzględnieniem wytycznych w tym zakresie ze strony EHF oraz IHF

– dodaje Marek Janicki, Dyrektor Biura Związku Piłki Ręcznej w Polsce.


Testy wideoweryfikacji już w najbliższy piątek, 18 listopada w płockiej Orlen Arenie, podczas spotkania PGNiG Superligi, w którym naprzeciw siebie wystąpią Orlen Wisła Płock i Azoty-Puławy. Następne testy zaplanowane są w trakcie starcia Orlenu Wisły Płock z Łomżą Industrią Kielce, które odbędzie się 11 grudnia w Płocku. Kolejne planowane są w drugiej części sezonu 2022/2023.

Plan transmisji - 11. kolejka PGNiG Superligi:

18 listopada (piątek)

18:15 Orlen Wisła Płock -  Azoty Puławy, TVP Sport
Komentarz: Grzegorz Chodkowski, Marcin Lijewski

19 listopada (sobota)

13:15 Górnik Zabrze – Łomża Industria Kielce, TVP Sport
Komentarz: Maciej Iwański, Michał Matysik


 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Piłka ręczna


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...