reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rai zamyka kanały w SD

dodano: 2022-12-13 16:45
autor: RO | źródło: Rai/parabola.cz

Rai 1 Włoski nadawca publiczny RAI przygotowuje się do zamknięcia przestarzałej dystrybucji MPEG-2/SD swoich głównych stacji telewizyjnych Rai 1, Rai 2 i Rai 3. Zmiany są planowane jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia na europejskim systemie satelitarnym Eutelsat Hot Bird 13°E.

satkurier.pl
Rai 1 HD zap 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od 21 grudnia 2022 r. kanały Rai 1, Rai 2 i Rai 3 w rozdzielczości SD zostaną wyłączone z satelity Eutelsat Hot Bird 13E (13°E) z tp. 124 (10,992 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 2/3; DVB-S/QPSK).

W zeszłym roku odkodowano kanały Rai 1 HD, Rai 2 HD, Rai 3 HD i Rai News 24 HD.
Od tamtej pory szyfrowane są tylko wybrane pozycje programowe, które nie mogą być nadawane poza granicami Włoch z powodu ograniczeń licencyjnych. Są to przeważnie transmisje sportowe i wybrane filmy. RAI od lat nadaje w HD, początkowo tylko dla użytkowników platformy prepaid TivúSat.

Wraz z wyłączeniem głównych stacji Rai w SD, nastąpią kolejne ciekawe zmiany na pozycji 13°E.
Kanał dla dzieci Rai YoYo HD przejdzie z tp. 125 (11,013H; DVB-S2) na tp. 124 (10,992V; DVB-S). Dystrybucja pozostanie szyfrowana w Nagra MA i dostępna tylko na sprzęcie certyfikowanym TivúSat. Niewykluczone, że tp. 124 zostanie przełączony ze standardu DVB-S na nowszy DVB-S2.

Poza przesunięciem Rai YoYo HD na nowe parametry nadawania, uruchomiona zostanie emisja Rai Radio 2 Visual w kodeku MPEG-4 i rozdzielczości SD. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to przekaz ogólnodostępny (FTA) czy nadawany w modelu FTV (free-to-view) dla użytkowników TivúSat.

Jednocześnie 21 grudnia 2022 roku, czyli krótko przed świętami Bożego Narodzenia, zaplanowano aktualizację do systemu szyfrowania Nagra MA platformy TivúSat. Zostaną nadane wyższe zabezpieczenia, które mają wyeliminować wszystkie niecertyfikowane odbiorniki/dekodery z użycia. Operator zaleca przejście na sprzęt certyfikowany, aby uniknąć problemów z odbiorem. Działania są podyktowane ochroną wartościowych treści i walką z piractwem.

Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wyłączenia kanałów


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...