reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Zmarł Mariusz Walter - jeden z twórców TVN

dodano: 2022-12-13 20:59 | aktualizacja: 2022-12-14 10:11
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVN24.pl/RMF FM

Mariusz Walter TVN TVN24 ITI 360px Zmarł Mariusz Walter - jeden z twórców TVN, jedna z najważniejszych postaci polskich mediów ostatnich kilkudziesięciu lat. Były prezes TVN, współzałożyciel i współwłaściciel grupy ITI, miał 85 lat.

TVN24
Mariusz Walter TVN TVN24 ITI 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zmarł Mariusz Walter - jeden z twórców TVN, współzałożyciel i współwłaściciel grupy ITI. Miał 85 lat. Informację o jego śmierci przekazał portal TVN24.pl.

Mariusz Walter urodził się 4 stycznia 1937 r. we Lwowie.
Pracę w mediach rozpoczął w czasie studiów na Politechnice Śląskiej. W 1963 r. zaczął pracować w TVP w Warszawie.

Jak przypomina TVN24.pl, Mariusz Walter realizował, reżyserował i pisał scenariusze filmów dokumentalnych i programów. "Jego sukcesem był uwielbiany przez widzów "Turniej miast", a także legendarne "Studio 2" - wielogodzinne pasmo dokumentów, telewizji na żywo, a nawet koncertów, jak tego niezapomnianego - zespołu ABBA w 1976 roku" - podkreśla portal.

Walter odszedł z TVP w 1982 r.
W latach 90. zaczął tworzyć stację telewizyjną, która miała stać się konkurencją dla telewizji publicznej.
 

- 13 października 1997 roku marzenie Mariusza Waltera się spełniło. O godzinie 19.30 Polacy po raz pierwszy obejrzeli "Fakty" w TVN. Do 2001 roku Mariusz Walter był prezesem TVN, a w zarządzie ITI (właściciela TVN) zasiadał aż do 2012 roku, do czasu sprzedaży portalu Onet koncernowi medialnemu Ringer Axel Springer - przypomina TVN24.pl.

W 2001 roku Mariusz Walter został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Komunikat:

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci Mariusza Waltera. Odszedł człowiek niezwykły, który współtworzył wolne i niezależne media w Polsce. Był wizjonerem, założycielem TVN i uczynił z niej najlepszą telewizję w tej części Europy.

Dziennikarstwo było jego wielkim powołaniem. Był też reżyserem i przedsiębiorcą. Funkcję Prezesa TVN – największej polskiej telewizji komercyjnej, pełnił w latach 1997-2001. W 2001 roku doprowadził do powstania TVN24, pierwszej polskiej telewizyjnej stacji informacyjnej nadającej przez całą dobę. Wytyczył kierunek rozwoju Grupy TVN na wiele lat, do czasu jej przejęcia przez amerykańskich właścicieli w 2014 roku.

Patronował karierom wielu artystów, gwiazd i osobowości telewizyjnych. Dowodzenie stacją i koncernem medialnym przynosiło mu ogromną dumę i satysfakcję, a jego wybitne zasługi na polu działalności telewizyjnej, kultury, życia publicznego i gospodarki były doceniane. W 2001 roku został odznaczony kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Wspominamy go i żegnamy z wdzięcznością za dzieło jego życia – firmę, która stanowi dziś integralną część jednego z największych globalnych koncernów medialnych, jest znana, wspierana i podziwiana na całym świecie.
Pragniemy również złożyć najszczersze kondolencje Żonie Mariusza Waltera, Pani Bożenie Walter, Dzieciom – Sandrze i Piotrowi oraz ich Rodzinom. Łączymy się w żalu i bólu z jego Bliskimi i Przyjaciółmi.

Kasia Kieli,
President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN w imieniu zespołu zarządzającego i pracowników TVN Warner Bros. Discovery


Źródło: rmf24.pl  tvn24.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Personalia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

559 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...