reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Pasmo UHF dla telewizji co najmniej do 2030 roku?

dodano: 2022-12-28 16:31 | aktualizacja: 2022-12-28 21:58
autor: Anita Kaźmierska | źródło: EBU/KRRiT/satkurier.pl

pasmo UHF EBU W nowo opublikowanej opinii Grupa ds. Polityki Widma Radiowego (RSPG) działająca przy Komisji Europejskiej zaleca, aby co najmniej do 2030 roku priorytetowo w paśmie UHF traktowana była radiodyfuzja i bezprzewodowe systemy produkcyjne (PMSE) - jako służby „pierwszej ważności”. Chce też, aby Unia Europejska skoordynowała to zalecenie z administracjami krajowymi w Radzie Europejskiej w ramach przygotowań do kluczowego głosowania na Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC-23) w przyszłym roku.

pasmo UHF EBU


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
9 grudnia br. unijna Grupa ds. Polityki Widma Radiowego wydała swoją nową opinię w sprawie WRC-23. Konferencja ta, zaplanowana na przełom listopada i grudnia 2023 roku, może przynieść przełomową decyzję w sposobie wykorzystania pasma UHF, biorąc pod uwagę, że operatorzy sieci mobilnych mają nadzieję na jego szersze użycie.

Jednakże, podobnie jak w przypadku poprzednich opinii, najnowsza opinia RSPG wskazuje, że społeczno-gospodarcze korzyści płynące z powszechnego dostępu do bezpłatnej telewizji oraz możliwości korzystania z mikrofonów bezprzewodowych dla obsługi koncertów, konferencji czy wydarzeń sportowych przeważają nad korzyściami wynikającymi z alternatywnych zastosowań dla pasma UHF.

W opinii RSPG zwrócono uwagę, że w niektórych państwach członkowskich UE istnieją rozbieżne zdania: „wielu [...] nie widzi obecnie potrzeby podejmowania działań regulacyjnych (brak zmian na WRC-23, z możliwym punktem porządku obrad dla WRC-27 lub WRC-31), ale kilka państw członkowskich uważa za konieczne przyjęcie działań regulacyjnych (przydział równorzędny dla radiodyfuzji i służby ruchomej, z wyjątkiem obsługi lotniczej, co mogłoby wejść w życie na późniejszym etapie (np. 31.12.2030))”.

Jest to zgodne z wynikami Grupy Zadaniowej 6/1 ITU-R, gdzie zdecydowana większość administracji w Regionie 1 ITU wskazała na potrzebę zachowania pasma poniżej 700 MHz na potrzeby nadawania i PMSE, a tylko niewielka ich liczba opowiedziała się za przydziałem dla łączności mobilnej.

Niedawno opublikowane „Badanie dotyczące wykorzystania pasma poniżej 700 MHz (470-694)”, przeprowadzone przez LS telcom i VVA dla Komisji Europejskiej, dostarczyło dalszych dowodów na to, że to pasmo częstotliwości pozostanie kluczowe dla usług telewizji naziemnej i bezprzewodowych systemów produkcyjnych w najbliższej przyszłości.

W opinii Europejskiej Unii Nadawców (EBU), przedstawione w wyżej wymienionych badaniach dowody i stanowisko państw członkowskich UE odzwierciedlone w opinii RSPG zasługują na stanowisko UE popierające zasadę „Bez zmian” na WRC-23.

Jednak RSPG określiła jako „potencjalne rozwiązanie kompromisowe, które należy zalecić jako stanowisko UE”, drugorzędny przydział dla usług mobilnych na WRC-23, z punktem porządku obrad na WRC-31 „w celu rozważenia możliwej zmiany drugorzędnej alokacji dla usług mobilnych”.

Należy jednak zbadać pełny wpływ takiego rozwiązania na NTC i PMSE. Wstępna ocena wskazuje, że niepriorytetowy przydział dla usług mobilnych utrzymałby pierwszeństwo dla nadawania i PMSE w paśmie poniżej 700 MHz oraz dałby tym usługom szansę na dalszy rozwój i innowacje.

Jednocześnie takie rozwiązanie regulacyjne umożliwiłoby tym administracjom, które nie potrzebują całego zakresu 470-694 MHz dla NTC i PMSE, wykorzystanie części tego pasma do innych celów na poziomie krajowym, mając na uwadze, że współistnienie usług mobilnych i radiodyfuzji pozostaje wyzwaniem.

Uwalnianie dywidendy 700 MHz niedawno się w Polsce zakończyło i zostało zsynchronizowane ze zmianą standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2/HEVC dla części multipleksów. Sieci usług mobilnych w Polsce w technologii LTE działają w paśmie 800 MHz, 900 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz oraz 2,6 GHz. Jest więc to zasób pozwalający na rozwój tego typu usług. Częstotliwości z drugiej dywidendy cyfrowej 700 MHz nadal oczekują na wykorzystanie.

Dodajmy, że w wydanym w sierpniu br. stanowisku polska Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT), opowiedziała się za zachowaniem dotychczasowego wykorzystania pasma 470-694 MHz i poparła w pełni zasadę „Bez zmian” w stosunku do pasma radiodyfuzyjnego podczas konferencji WRC-23. KRRiT argumentowała to tym, że w Polsce prawie jedna trzecia gospodarstw domowych odbiera telewizję wyłącznie z nadajników naziemnych, a sytuacja ta nie ulega zmianie od wielu lat.

WRC-31 może być właściwym momentem na przyszły przegląd rozwoju technologicznego i rynkowego w paśmie poniżej 700 MHz. Jednakże ewentualny punkt porządku obrad WRC-31 zostałby sformułowany w taki sposób, aby umożliwić kontynuację NTC i PMSE w paśmie poniżej 700 MHz po 2030 roku w tych krajach, w których jest to wymagane.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...