reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

SMS z kosmosu: Jak smartfony wkrótce będą korzystać z satelitów?

dodano: 2023-01-09 12:41
autor: Jan Borejko | źródło: Bullitt/CES

Bullitt Qualcomm logo360px Niekoniecznie trzeba jechać na pustynię na Saharze czy w busz Australii, żeby nie było zasięgu sieci komórkowej. W Polsce w wielu miejscach nie ma zasięgu komórkowego. Najczęściej w terenach górskich lub wschodniej Polski, ale także na żaglówce czy promie na Bałtyku brak zasięgu telefonii komórkowej jest znanym zjawiskiem. Podczas CES 2023 w Las Vegas na pustyni na zachód od słynnych kasyn nadal można było wysyłać SMS-y. Jak to możliwe? Okazuje się, że smartfon brytyjskiego producenta Bullitt bez połączenia z siecią komórkową komunikuje się radiowo z satelitą na orbicie geostacjonarnej. Bullitt Satellite Connect (BSC) to nazwa systemu, który został zaprezentowany na targach CES 2023. Producent chipów Qualcomm, jeden z największych producentów półprzewodników na świecie, zaprezentował na targach CES 2023 podobną usługę - Snapdragon Satellite.

Bullitt
Bullitt CES 2023 sms satelita 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SMS satelitarny ma na celu wypełnienie luk w zasięgu
Oczekuje się, że usługa satelitarna Bullitt będzie dostępna już w 1. kwartale 2023 roku. Usługa opiera się na sprzęcie opracowanym wspólnie z producentem chipów Mediatek oraz aplikacji o nazwie Bullitt Satellite Messenger. Wielu producentów elektroniki będą mogli licencjonować to rozwiązanie i wbudowywać we własne smartfony lub inne urządzenia. 

Bullitt Satellite Connect ma być dostępny komercyjnie w 1. kwartale 2023 r. i będzie początkowo obsługiwany w najnowszym smartfonie Motorola Defy z wykorzystaniem łączności zapewnianej przez partnera satelitarnego Bullitt, firmę Skylo. 

Smartfon Bullitt z Androidem wyróżniony nagrodą CES 2023 Innovation Awards Honoree. Jest wyposażony w zaawansowaną technologię dwukierunkowej komunikacji satelitarnej, śledzenie i SOS Assistance.

Smartfon może odbierać sygnał z satelity Inmarsat na orbicie GEO (36 tys. km), bo ma wbudowany specjalny chip Mediatek. Bullitt jako pierwszy użyje chipsetu 3GPP NTN (Non-Terrestrial Network) firmy MediaTek. Dzięki temu smartfon może przesyłać sygnały w pasmach L i S. Obecnie możliwe są wiadomości SMS o długości 144 znaków, a także SMS-owe połączenia alarmowe. Można nie tylko wysyłać wiadomości, ale także je odbierać.

Satelitarna transmisja SMS działa niezawodnie w warunkach testowych na pustyni w bezchmurny dzień.
Czas trwania to prawie 20 s. Według Bullitt istotne jest bezchmurne niebo. Jeśli nie ma komunikacji z bazą sieci komórkowej, to smartfon łączy się z satelitą. Odbiorcy otrzymują satelitarne SMS-y jako zwykłe wiadomości w swojej aplikacji SMS, mogą pobrać aplikację Bullitt i odpowiedzieć. Zastosowań jest tak wiele, że aż trudno ocenić zalety, np. miliony obywateli USA, którzy byli bez prądu i usług telefonii komórkowej przez kilka dni podczas ostatniego huraganu na Florydzie.

Tego typu system satelitarnej łączności może być prostym sposobem, zwłaszcza dla dużych krajów, na załatanie dziur w sieci i zaoszczędzenie na drogiej infrastrukturze. Jeśli nie ma masztu radiowego, ale łatwo można przełączyć się na satelitę. A SMS-y to dopiero początek. Podobno połączenia głosowe via satelita powinno być możliwe za 2 lata. Planowana jest również transmisja danych.

Qualcomm też angażuje się w komunikacji satelitarnej.

Bullitt nie jest jedyną satelitarną usługą SMS. Apple pozwala smartfonom iPhone 14 komunikować się z satelitami Globalstar. Jednak jest to możliwe tylko dla połączeń alarmowych i informacji o pozycji.

Producent chipów Qualcomm, jeden z największych producentów półprzewodników na świecie, zaprezentował na targach CES 2023 podobną usługę i sprzęt Snapdragon Satellite. Oferta Snapdragon Satellite firmy Qualcomm ma oferować dwukierunkowe przesyłanie wiadomości dla smartfonów w oparciu o Snapdragon 8 Gen 2 i będzie korzystać z sieci satelitarnej Iridium, gdy będzie dostępna w 2. połowie 2023 roku.
 
Smartfon z usługą Snapdragon Satellite - malutki to on nie jest! fot. Qualcomm


Qualcomm używa pasma L systemu satelitarnego Iridium na niskiej orbicie okołoziemskiej do wysyłania, a technologia Garmin jest używana do połączeń alarmowych. Poza smartfonami, notebookami, tabletami, samochodami czy innymi urządzeniami sieciowymi, w przyszłości mogą korzystać z satelitów.

Ceny abonamentu za satelitarne SMS-y zaczynają się od 5 euro.

Qualcomm nie mówi nic o cenach, bo postrzega siebie jako dostawcę technologii. To, co producenci zaprojektują ze sprzętem i zakres własnych usług, zależy od nich.

Bullitt poszedł nieco inną drogą. W zależności od liczby miesięcznych wiadomości planowane są miesięczne subskrypcje w wysokości od 5 do 30 euro. 250 wiadomości rocznie ma kosztować niecałe 60 euro. Odbiorcy nic nie zapłacą, a abonenci płacą również za odpowiedź drogą satelitarną.

 

Źródło: bullitt-group.com  fiercewireless.com  theregister.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technologia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...