Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według
CSSC Haizhuang,
morska turbina H260-18MW ma powierzchnię omiataną 53 tys. m kw., co odpowiada powierzchni 7 standardowych boisk piłkarskich.
CSSC twierdzi, że przy średnicy wirnika 260 m, turbina H260-18MW może generować więcej mocy przy mniejszej liczbie zainstalowanych jednostek, zmniejszając w ten sposób koszty budowy morskiej farmy wiatrowej.
Chińska firma podała ciekawy przykład, dla morskiej farmy wiatrowej o mocy
1 GW potrzebne byłyby
63 jednostki turbin o mocy 16 MW, a dla równoważnej farmy wiatrowej instalacja turbin o mocy 18 MW zmniejszyłaby liczbę jednostek o 13% (czyli około
55 turbin ), znacznie obniżając koszty budowy całej farmy.
W grudniu firma
General Electric ogłosiła, że jej
turbina Halide-X o mocy 14,7 MW z łopatą 128 m otrzymała pełny certyfikat typu do eksploatacji i oficjalnie stała się największą na świecie.
Jak widać Chińczycy szybko pobili rekord. Takie turbiny przydałyby się na Bałtyku i pewnie nie byłoby problemów z energią dla wielu polskich gospodarstw domowych.
W innym miejscu w Chinach fabryka łopat dla wiatraków -
Mingyang Smart Energy w Shantou w Guangdong zakończyła niedawno produkcję pierwszej łopaty
MySE260 dla zmodernizowanej morskiej turbiny wiatrowej
MySE 16-260, która według firmy ustanowiła nowy rekord najdłuższej na świecie łopaty odpornej na tajfuny (najdłuższa w Azji łopata o długości 111,5 m została zbudowana w czerwcu 2022 r.)
Mingyang powiedział, że morska turbina wiatrowa MySE 16-260 ma wirnik o średnicy 260 m i powierzchnię omiatania 53 902 m kw,, zdolną do wytworzenia
67 mln kWh rocznie.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.