reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Fenomen”​​​​​​​ o Jerzym Owsiaku w kinach

dodano: 2023-01-20 08:27
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora/satkurier.pl

Next Film „Fenomen” Od piątku, 20 stycznia br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polski film „Fenomen”, którego bohaterem jest Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP). Producentem tego dokumentalnego filmu jest dFlights, wsparcia finansowego udzielił Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), a dystrybutorem jest Next Film z grupy Helios (Agora). Bohater filmu opowiada m.in. o tym, jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei „Przystanku Woodstock” (wydarzenie w Polsce odbywa się obecnie pod nazwą „Pol'and'Rock Festival”). Dodajmy, iż 31. finał „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” transmitowany będzie na kanałach TVN, TVN24 i TTV.

Next Film „Fenomen”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od piątku, 20 stycznia br. w kinach w całej Polsce widzowie będą mogli oglądać „Fenomen”, czyli pierwszy kinowy film dokumentalny o Jerzym Owsiaku i historii „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” („WOŚP”), w reżyserii Małgorzaty Kowalczyk. Premiera tytułu zbiega się z rocznicą pierwszego finału „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” oraz zbliżającą się kolejną edycją akcji (w niedzielę, 29 stycznia br., transmisje na kanałach TVN, TVN24 i TTV). Za produkcję obrazu odpowiada Dominika Kulczyk i powiązana z nią spółka dFlights, a za dystrybucję Next Film z grupy Helios (Agora). 

Jak czytamy w opisie, „Fenomen” to pierwszy film, w którym Jerzy Owsiak - twórca „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” - zdradza w jaki sposób zrodził się pomysł powołania orkiestry oraz jak wyglądały początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Film dokumentalny o twórcy „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” pokazuje też jego przemianę - z beztroskiego hipisa w lidera obywatelskiego ruchu. Opowiada też jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei „Przystanku Woodstock” (wydarzenie w Polsce odbywa się obecnie pod nazwą „Pol'and'Rock Festival”) (więcej tutaj).

- „Fenomen” to jednak więcej niż opowieść o akcji społecznej. 30 lat historii „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” to dla autorów filmu pretekst do tego, aby pokazać jak wielkie przemiany zaszły w tym czasie w społeczeństwie. Reakcje na działalność Jerzego Owsiaka - od entuzjazmu aż po kwestionowanie jego pracy - to obraz nas samych i polaryzacji, jaka nastąpiła pomiędzy nami w ostatnich latach - czytamy w opisie.

- Zdecydowałam się wyprodukować ten film, bo moim zdaniem wciąż brakuje w Polsce dokumentów na temat ważnych postaci, które swoją postawą i swoim życiem pokazują ogromną moc do zmieniania naszej rzeczywistości. Taki właśnie jest Jurek Owsiak. Energia, która go napędza, odmieniła oblicze polskich szpitali, ratując dziesiątki tysięcy ludzkich istnień. Myślę, że to będzie premiera 30-lecia

- mówi Dominika Kulczyk, główna producentka filmu „Fenomen”.


Reżyserką „Fenomenu” jest Małgorzata Kowalczyk, autorami scenariusza są Małgorzata Kowalczyk i Mikołaj Suchocki, a za zdjęcia odpowiadał Bogumił Godfrejów. Obraz wyprodukowała Dominika Kulczyk i powiązana z nią spółka dFlights. Film został zrealizowany ze wsparciem finansowym przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego na podstawie „Ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej”. Dystrybutorem produkcji jest Next Film - firma należąca do Grupy Agora, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmową (więcej tutaj i tutaj).
 
Plakat promujący kinową emisję filmu „Fenomen”, foto: Andrzej Pągowski/Agora
Plakat promujący kinową emisję filmu „Fenomen”, foto: Andrzej Pągowski/Agora


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...