reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TVN24: 18 lat programu „Szkło kontaktowe”

dodano: 2023-01-24 13:14
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVN Warner Bros. Discovery/satkurier.pl

TVN24 TVN 24 „Szkło kontaktowe” W środę, 25 stycznia br. program TVN24 „Szkło kontaktowe” skończy 18 lat. Z tej okazji w teatrze 6. Piętro w Warszawie odbyło się przedstawienie, w którym wystąpili wszyscy znani z ekranu telewizyjnego szklarze. Niespodzianką wieczoru był wspólny występ Grzegorza Markowskiego ze „Szkła kontaktowego” i Grzegorza Markowskiego z zespołu Perfect. Widzowie kanału TVN24 obejrzą to wydarzenie w środę i czwartek, 25 i 26 stycznia br. o godz. 22:00. Dodajmy, że „Szkło kontaktowe” emituje również stacja TVN24 BIS.

TVN24 TVN 24 „Szkło kontaktowe”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Katarzyna Kasia, Katarzyna Kwiatkowska, Tomasz Sianecki, Wojciech Zimiński, Artur Andrus, Michał Kempa, Wojciech Fiedorczuk, Robert Górski, Marek Przybylik, Szymon Jachimek i Tomasz Jachimek, Grzegorz Markowski, Krzysztof Daukszewicz, Henryk Sawka i Jerzy Iwaszkiewicz to drużyna „Szkła kontaktowego”. Zespół ten codziennie „na żywo” na antenie TVN24 komentuje wydarzenia społeczne, polityczne, kulturalne i sportowe.

„Szkiełko” wystartowało w 2005 roku, jako program publicystyczno-satyryczny, który z poczuciem humoru podsumowuje wydarzenia dnia. Częścią programu jest kontakt z widzami, którzy dzwonią do programu oraz wysyłają SMS-y wyświetlane na ekranie w trakcie emisji programu.

- Dzwoniły do nas najrozmaitsze osoby. Między innymi: Tadeusz Mazowiecki, Marian Kociniak, Irena Santor, Barbara Horawianka, ale także Stanisław z Kanady, czyli Stanisław Tymiński, kandydat na prezydenta w 1990 roku

- opowiada Tomasz Sianecki, redaktor naczelny „Szkła kontaktowego”.


Twórcą programu był Grzegorz Miecugow, publicysta, pisarz i dziennikarz. To jeden z najdłużej emitowanych programów w historii polskiej telewizji.

- Kiedy zaczynaliśmy możliwość wypowiedzi na antenie widzów była w TV czymś niespotykanym. Dzisiaj widz chce nie tylko oglądać, ale też współtworzyć programy, mieć szansę być usłyszanym

- mówi Dominika Sekielska, producentka „Szkła kontaktowego”.


Wśród twórców programu jest Wojciech Młynarski.

- Słynny wiersz „Wina Tuska” mistrz Młynarski zaprezentował właśnie w „Szkle kontaktowym”. To naszym widzom przedstawiał swoją twórczość w ostatnich latach swojego życia - wspomina Tomasz Sianecki. - Do grona stałych widzów „Szkła kontaktowego” należał pisarz i scenarzysta Tadeusz Konwicki. Jego córka, Maria Konwicka, tuż po jego śmierci w 2015 roku wspominała na gazeta.pl: Cały dzień miał poukładany. Śniadanie, gazety w kiosku, papieros, obiad w Czytelniku przy Wiejskiej, herbata u sąsiadki. I obowiązkowo odbywał codziennie cztery długie spacery po centrum Warszawy. O 22:00 musiał już być w domu, bo oglądał „Szkło kontaktowe”. To był jego ulubiony program, szczególnie podobały mu się wyświetlane na pasku SMS-y od widzów.


W programie występowali również Sylwia Chutnik, Dorota Wellman, Ilona Łepkowska, Maria Czubaszek, Wojciech Młynarski, Janusz Weiss, Jacek Poniedzielski i Maciej Stuhr.

„Szkło” i prowadzący byli nagradzani przez widzów, a także środowiska branżowe (2006 - „Ulubiony program rozrywkowy” „Festiwalu Dobrego Humoru”, 2007 - „Odkrycie telewizyjne roku” - „Wiktory”, 2021 - „Szpila” „Międzynarodowego Festiwalu Satyrykon”). Katarzyna Kasia i Tomasz Sianecki są wśród „100 najbardziej wpływowych osób” - listy tygodnika „Newsweek Polska” (2022). Redaktorzy prowadzący Grzegorz Markowski i Tomasz Sianecki są laureatami „Mistrza mowy polskiej”. Odbywają się także zloty sympatyków programu.

Redakcja programu „Szkło kontaktowe” nie ogranicza się do działalności telewizyjnej. Prowadzi też akcję na rzecz poprawy losu zwierząt porzuconych i bezdomnych „Każdy zwierz ma swój Czubaszek”, upamiętniając w ten sposób miłośniczkę zwierząt Marię Czubaszek. Dzięki tym działaniom domy znalazły już setki zwierząt, a program został nagrodzony w 2018 roku przez magazyn „Cztery Łapy” „Orderem Psiego Szczęścia”.

Program to nie tylko telewizja. Od 2018 roku „Szkło kontaktowe” można oglądać w warszawskim Teatrze 6. Piętro w formie interaktywnego spektaklu pod tytułem „Szkło kontaktowe live & touch”. Zapisy spektakli dostępne są na platformie VOD Player. „Szkło kontaktowe” doczekało się także książek: autorstwa Grzegorza Miecugowa i Tomasza Sianeckiego „Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu” oraz Tomasza Jachimka „No i pogadali. Szkło kontaktowe gdy gasną kamery”. Obok studyjnych wydań programu, specjalne odcinki nadawane były m.in. z „Przystanku Woodstock”, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, „Festiwalu Media i Sztuka” w Darłowie czy „Międzynarodowej Wystawy Satyrykon” w Legnicy.

Dodajmy, że w przeszłości nadawca rozważał emisję programu „Szkło kontaktowe” także na antenie telewizji TVN, ale ostatecznie do tego dnie doszło (więcej tutaj).
 
Wojciech Fiedorczuk i Katarzyna Kasia podczas przedstawienia z okazji 18. urodzin programu „Szkło kontaktowe”, foto: Bartosz Krupa
Wojciech Fiedorczuk i Katarzyna Kasia podczas przedstawienia z okazji 18. urodzin programu „Szkło kontaktowe”, foto: Bartosz Krupa
Grzegorz Markowski i Grzegorz Markowski podczas przedstawienia z okazji 18. urodzin programu „Szkło kontaktowe”, foto: Bartosz Krupa
Grzegorz Markowski i Grzegorz Markowski podczas przedstawienia z okazji 18. urodzin programu „Szkło kontaktowe”, foto: Bartosz Krupa


„Szkło kontaktowe” - emisja codziennie o godz. 22:00 w TVN24. Program ten mogą również oglądać widzowie TVN24 BIS.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

569 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...