reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

MŚ w Bilard 9-bil w Kielcach na Viaplay

dodano: 2023-02-01 17:07
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Viaplay

World Pool Championship Kielce W Kielcach rozpoczęły się World Pool Championship, czyli Mistrzostwa Świata w Bilard 9-bil. Do naszego kraju zawitała bilardowa elita z każdego zakątka globu, a w gronie uczestników jest bardzo silna reprezentacja Polski z mistrzem świata Wojciechem Szewczykiem na czele. Turniej potrwa pięć dni, decydujące partie zaplanowano na niedzielę, 5 lutego. Pasjonujące pojedynki w ramach World Pool Championship 2023 do zobaczenia wyłącznie na platformie Viaplay.

Wojciech Szewczyk, fot. Viaplay
World Pool Championship Kielce Viaplay Wojciech Szewczyk


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
World Pool Championship w naszym kraju odbywają się po raz pierwszy. W latach 2010-2019 najlepsi bilardziści świata rywalizowali w Katarze. W 2021 r. mistrzostwa zostały zorganizowane w angielskim Milton Keynes.
 

– Trzydzieści lat temu marzyliśmy, by któryś z Polaków w ogóle zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata. Dzisiaj nasi zawodnicy są w czołówce i regularnie zdobywają medale. Nawet w najśmielszych snach nie spodziewaliśmy się, że będzie nam dane współorganizować tak prestiżową imprezę. To pokazuje, jak ogromną pracę wykonali nasi bilardziści oraz my, jako organizacja – podkreśla Grzegorz Kędzierski, wiceprezes Polskiego Związku Bilardowego.

Na starcie zawodów stanęło 128 bilardzistów, w tym gronie jest aż 12 reprezentantów Polski.
Pokazuje to, jak mocną pozycję w bilardzie mają dzisiaj polscy zawodnicy, co podkreślają również przedstawiciele Matchroom Multisport Ltd, a więc organizacji odpowiadającej za zarządzanie cyklem mistrzostw świata, a zarazem prowadzącej ranking zawodników.

W poniedziałek odbyło się losowanie, które wyłoniło 64 pary kwalifikacyjne. Największe nadzieje kibiców znad Wisły na zwycięstwo podczas World Pool Championship pokładane są w Wiktorze Zielińskim. Rywalem najwyżej sklasyfikowanego Polaka w rankingu Matchroom (7) oraz lidera europejskiego rankingu będzie Marokańczyk, Aziz Moussati.

Poznaniak to jednak niejedyny zawodnik, który podczas turnieju rozgrywanego w stolicy województwa świętokrzyskiego może pokusić się o złoto. Eksperci wskazują, że spore szanse ma też mistrz świata w odmianę 10-bil, Wojciech Szewczyk, a także mistrzowie Europy – Mieszko Fortuński i Konrad Juszczyszyn. Pierwszy z wymienionych zagra z Katarczykiem, Basharem Hussainem Abdulem Majeedem, natomiast Fortuński, rozegra mecz z norweskim bilardzistą, Emilem Andre Gangflotem. Do pary z Juszczyszynem przypisany został Austriak, Daniel Guttenberger.
 

– Na mistrzostwach świata nie ma słabych rywali i niezależnie z kim grać będą nasi zawodnicy, muszą dać z siebie wszystko. Muszę obiektywnie przyznać, że losowanie nie było dla nas złe. Jestem przekonany, że naszych zawodników stać na awans do kolejnej rundy – ocenia Grzegorz Kędzierski.

Na uczestników czeka rekordowa w świecie bilardowym pula nagród finansowych, która wynosi 325 tys. dol. Wśród zawodników nie mogło oczywiście zabraknąć obrońcy tytułu Shane’a Van Boeninga (USA) oraz byłych mistrzów i medalistów mistrzostw świata - Carlo Biado (Filipiny), Chang Jung-Lina (Tajwan), Albina Ouschana (Austria) czy Liu Haitao (Chiny).

Codziennie w dniach 1-5 lutego zaplanowano dwie turniejowe sesje, zaczynające się o godzinie 12:00 i 18:00.

Za polski komentarz na Viaplay odpowiadać będą Piotr Garboliński i Dawid Brzeziński.

Pary kwalifikacyjne reprezentantów Polski:

Tomasz Kapłan (Nosan Kielce) – Ping Han Ko
Mieszko Fortuński (Baribal Zagłębie Lubin) – Emil-Andre Gangflot
Mario He – Sebastian Batkowski (Nosan Kielce)
Mustafa Alnar – Szymon Kural (TCF HUB go77.pl Kraków)
Wojciech Szewczyk (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec) – Bashar Hussain Abdul Majeed
Greg Hogue – Mariusz Skoneczny (M13 Soffia Warszawa)
Mateusz Śniegocki (Zakręcona Bila Solumed Poznań) – Mohammad Soufi
Daniel Macioł (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec) – Sina Valizadeh
Radosław Babica (Akademia Bilardowa Rokietnica) – Jan Van Lierop
Wiktor Zielinski (inmarketing Hades Poznań) – Aziz Moussati
Karol Skowerski (Nosan Kielce) – Abdullah Al-Anzi
Konrad Juszczyszyn (Baribal Zagłębie Lubin) – Daniel Guttenberger


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inne sporty


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...