SAT Kurier 1-2/2023 - tylko wersja elektroniczna Przedstawiamy platformy: tivùsat HbbTV w Polsce – stan aktualny Podróże z anteną – Cabo Verde Trendy technologiczne na 2023 rok
TESTY:
Opticum HbbTV T-Box
NOWE PRODUKTY:
Octagon SX88 i SX88 WL V2 DUAL OS
Octagon SX888 i SX888 WL V2 DUAL OS
Gniazda antenowe POLYTRON
Odbiornik GigaBlue UHD Trio 4K Pro
Kamery samochodowe Mio z HDR
Konwerter Terra LWB202L Wideband
Inteligentne kamery bezpieczeństwa
Najlepsze listy kanałów: - wykaz kanałów Polsat Box i CANAL+ - wykaz FTA z 13°E - wykaz FTA z 19,2°E
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SAT KURIER 1-2/2023 - styczniowo-lutowe wydanie magazynu telewizji cyfrowej
Najważniejsze tematy artykułów z tego wydania:
TESTY: Opticum HbbTV T-Box
Długo czekaliśmy na to urządzenie, ale warto było. Mowa o pierwszym na polskim rynku odbiorniku naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC z obsługą standardu HbbTV. Opticum HbbTV T-Box pojawił się w sprzedaży na początku tego roku i od razu wzbudził zainteresowanie entuzjastów telewizji. Na łamach bieżącego wydania SAT Kuriera drobiazgowo opisujemy ten sprzęt, ze szczególnym naciskiem na obsługę aplikacji interaktywnych.
Przedstawiamy platformy: tivùsat
Tivùsat jest darmową platformą satelitarną, uruchomioną 31 lipca 2009 r. przez tivù s.r.l., firmę, w której udziały mają Rai, Mediaset i TIM. W domyśle projektu było zapewnianie dostępu do cyfrowych kanałów telewizyjnych we Włoszech, Watykanie i San Marino, zwłaszcza na terenach nieobjętych sygnałem naziemnej telewizji TDT. Misja zmieniła się z biegiem lat w wyzwanie technologiczne, aby zapewnić możliwie najlepszą jakość obrazu i dźwięku oraz maksymalnie wykorzystać potencjał nowoczesnych transmisji HD i 4K. tivùsat to proste rozwiązanie bez umowy i abonamentu, świadczone za pośrednictwem floty satelitarnej Eutelsat Hot Bird na pozycji 13°E.
PORADNIK: Czytelnicy pytają – SAT Kurier odpowiada
Odpowiadamy na pytania Czytelników związane z odbiorem telewizji satelitarnej. W artykule 12 zagadnień, które wymagają dokładnego wyjaśnienia, jeśli chodzi o wyszukiwanie kanałów z satelity. Co oznaczają parametry wymienione w menu ekranowym? Które wprowadzić lub zmienić? Co zrobić, jeśli nie ma możliwości odbioru niektórych kanałów lub satelitów? Tych pytań w telefonach i mailach do redakcji zawsze jest dużo, a czasami nie da się ich wytłumaczyć zdalnie, szczególnie że odbiorniki linuksowe mają różne oprogramowanie i de facto nie ma instrukcji obsługi.
HbbTV w Polsce – stan aktualny
Po latach wracamy do tematu HbbTV, ponieważ na rynku pojawił się pierwszy odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC obsługujący ten standard. Raport z testów Opticuma HbbTV T-Box można znaleźć w osobnym artykule w bieżącym wydaniu SAT Kuriera. To niesamowite, bo 10 lat temu testowaliśmy odbiornik telewizji naziemnej z HbbTV, ale DVB-T/MPEG-4. Był nim Televes zAs Hbb. O samym HbbTV szerzej pisaliśmy w wydaniu SAT Kuriera 3-4/2018. W aktualnym numerze naszego magazynu chcielibyśmy przypomnieć, co to jest HbbTV, a także zaprezentować aktualnie dostępne w telewizji naziemnej aplikacje telewizji hybrydowej.
Trendy technologiczne na 2023 rok
Dzisiejsza technologia ewoluuje w bardzo szybkim tempie, pozwalając na dynamiczny postęp cywilizacyjny. Jednak nie tylko technologia się zmienia – ostatnio ogromny wpływ na nasze życie miała epidemia COVID-19, co doprowadziło między innymi do niedoboru chipów. Rok 2023 z pewnością będzie rokiem kolejnych zmian – byleby na lepsze.
Podróże z anteną – Cabo Verde
Republika Zielonego Przylądka, oficjalnie República de Cabo Verde [w skrócie: Cabo Verde], jest krajem wyspiarskim położonym na archipelagu w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, składającym się z 10 wysp wulkanicznych o łącznej powierzchni około 4033 km2. Wyspy te leżą między 600 a 850 km na zachód od senegalskiego półwyspu Zielonego Przylądka, znajdującego się w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie kontynentalnej Afryki. Wyspy Zielonego Przylądka są częścią ekoregionu Makaronezja wraz z Azorami, Wyspami Kanaryjskimi, Maderą i Wyspami Selvagens (Wyspy Dzikie). Kraj wziął swoją nazwę od Zielonego Przylądka u wybrzeży Senegalu, które w 1444 r. odkryli Portugalczycy, kilka lat przed odkryciem samych wysp. 24 października 2013 r. w ONZ ogłoszono, że oficjalna nazwa nie powinna być już tłumaczona na inne języki, czyli jednak Cabo Verde?