reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Przedstawiamy platformy: Fransat

dodano: 2023-02-22 11:54 | aktualizacja: 2023-02-22 12:49
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 11-12/2022

Fransat www.fransat.fr Fransat to darmowa platforma satelitarna stworzona w 2009 r. dla gospodarstw domowych we Francji, które ze względu na miejsce zamieszkania mają utrudniony dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej (TNT – Télévision Numérique Terrestre). Oferta jest dystrybuowana na satelicie Eutelsat 5 West B (5°W) pod patronatem wiodącego operatora satelitarnego Eutelsat Communications. Usługa jest przeznaczona dla Francji kontynentalnej wraz z Korsyką i Monako, ale może być również odbierana w Polsce, po spełnieniu pewnych warunków. Dodatkowo, jest możliwość dokupienia pakietu Bis TV.

www.fransat.fr
Fransat moduł CAM karta www.fransat.fr


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Fransat w kilku zdaniach
 • Proste rozwiązanie telewizyjne bez abonamentu.
 • Bezpłatnie i bez umowy.
 • Nieograniczony dostęp do francuskiej telewizji i radia.
 • Rozszerzona oferta telewizyjna.
 • Telewizja w ultrawysokiej rozdzielczości 4K.
 • Satelitarne uzupełnienie francuskiej DVB-T.

Odbiór Fransat

Od 21 stycznia 2020 r. znacząco zmieniło się pokrycie oferty Fransat w Europie wraz z komercyjnym uruchomieniem satelity Eutelsat 5 West B (5°W), który zaoferował inny obszar zasięgu. Wszystkie transpondery tej platformy przeszły na zawężoną wiązkę transalpejską. Jednak zasięg satelity wykracza poza Francję, aby umożliwić operatorowi satelitarnemu Eutelsat obsługę nie tylko Fransat, ale też innych rynków (np. Włochy).

Do terytorium Polski docierają szczątkowe sygnały z ostatniej podstrefy wiązki Transalpine. Na zachodzie i południu kraju wystarczają anteny 100-130 cm. Sygnał mocno słabnie na północny wschód, gdzie należy dysponować znacznie większą średnicą czaszy – średnio od 200 cm.

Sprzęt Fransat

Moduł CAM CI+ wraz z kartą Fransat (system Viaccess) działa z telewizorami głównych producentów, takich jak Samsung, LG, Sony, Panasonic, TCL, Thomson, Toshiba, Grundig, JVC, Telefunken czy Hisense. Przed zakupem należy upewnić się, że telewizor posiada wsparcie standardu DVB-S2. Jeżeli przyszły użytkownik chce mieć dostęp do kanałów 4K, telewizor powinien obsługiwać kompresję wideo HEVC/H.265 i rozdzielczość 4K. To wszystko należy sprawdzić w specyfikacji technicznej dostarczanej przez producenta danego modelu.

Operator Fransat na swojej stronie internetowej fransat.fr pozwala przetestować kompatybilność posiadanego telewizora. Przez zakładkę „Découvrir FRANSAT” przechodzimy do sekcji „Module TV FRANSAT”, a następnie klikamy „Tester la compatibilité de votre TV” i wpisujemy wymagane dane.

Moduł działa też z zewnętrznymi dekoderami wyposażonymi w gniazdo CI+.

Ponadto Fransat przypomina, że dioda LED na nowych modułach domyślnie świeci na czerwono po włączeniu zasilania i wskazuje na normalne działanie, a nie błąd (zielona byłaby mniej niepokojąca).

Fransat posiada w sprzedaży certyfikowany dekoder Servimat Sirius 3 HD. Odbiornik pozwala korzystać z wysokiej rozdzielczości HD przez satelitę. Port USB i funkcje multimedialne umożliwiają użytkownikom nagrywanie, przechowywanie, przeglądanie programów, zdjęć i słuchanie ulubionej muzyki. Proste naciśnięcie przycisku pauzy na pilocie aktywuje funkcję TimeShift, aby zatrzymać bieżący program. Gniazdo 12V pozwala na używanie go zarówno w domu, jak i podczas biwakowania i karawaningu. Dekoder daje dostęp do 26 francuskich kanałów bezpłatnych HD, a także jest kompatybilny z opcjonalnymi pakietami w abonamencie.
 
Dekoder Servimat Sirius 3 HD dla Fransat

UWAGA! Karty Fransat (Viaccess PC7.0) nie wolno umieszczać w czytnikach tunerów linuksowych, bo zostanie zablokowana.

Parametry techniczne Fransat

Przed aktywacją karty należy przeprowadzić wyszukiwanie kanałów. Platforma korzysta z kilku transponderów transmitowanych w wiązce Transalpine satelity Eutelsat 5 West B (5°W). Użytkownicy Fransat, którzy wykupili subskrypcję pakietu Bis TV, powinni wyszukać dodatkowy tp. D4. Parametry techniczne aktualne na dzień 28.11.2022 r.:
 • tp. B2 (10,971 GHz, pol. V, SR: 29950, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK)
 • tp. B6 (11,054 GHz, pol. V, SR: 29950, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK)
 • tp. B8 (11,096 GHz, pol. V, SR: 29950, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
 • tp. D2 (11,471 GHz, pol. V, SR: 29950, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
 • tp. D4 (11,512 GHz, pol. V, SR: 29950, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK)
 • tp. D6 (11,554 GHz, pol. V, SR: 29950, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
 • tp. D12 (11,679 GHz, pol. V, SR: 29950, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK)

Aktywacja usługi

Aby uruchomić kartę, należy po podłączeniu poprawnie skonfigurowanego zestawu antenowego na pozycję orbitalną 5°W przeprowadzić proces instalacji na kanał TF1 – uprawnienia zostaną nadane w ciągu kilku minut. Ze względów technicznych oraz bezpieczeństwa praw dostępu, najnowsza generacja kart Fransat HD ma żywotność ograniczoną do 4 lat, licząc od daty aktywacji. Operator przed odnowieniem usługi zaleca sprawdzenie, czy karta nie podlega wymianie. Jak to sprawdzić? Na stronie internetowej fransat.fr wybieramy zakładkę „Déjà utilisateur” i podkategorię „Renouveler votre carte”, a następnie wpisujemy 11-cyfrowy numer, który znajdziemy z tyłu karty.

Aplikacja Fransat & Moi

Nowa aplikacja mobilna Fransat & Moi oferuje przewodnik telewizyjny po programach, pomoc w rozwiązywaniu problemów technicznych i handlowych oraz pomaga ustawić antenę na satelitę Eutelsat 5 West B (5°W) w kilku prostych i uporządkowanych krokach. Użytkownik szybko określa wartości ustawień dla swojej anteny, wprowadzając adres instalacji lub akceptując geolokalizację. Aplikację można bezpłatnie pobrać na Androida i Apple.

Fransat Connect

Interaktywny portal Fransat Connect pozwala wzbogacić wrażenia z oglądania telewizji. Umożliwia to przewodnik po programach rozszerzony o najlepsze pozycje programowe i szczegółowe informacje na kolejne 7 dni. Ulubione treści można wybierać bezpośrednio z portalu, w tym treści na żywo. Kolejnym atutem jest dostępność usług VOD, takich jak Arte czy NRJ Play. Ich liczba podlega modyfikacjom i rozwojowi zgodnie z umowami i świadczeniem usług przez nadawców i wydawców treści. Portal radiowy daje dostęp do bukietu stacji radiowych za pośrednictwem jednego ekranu. Do korzystania z Fransat Connect należy posiadać telewizor podłączony do Internetu o minimalnej prędkości 2 Mb/s.

Fransat Ultra HD

Uruchomiony w 2014 r. Fransat Ultra HD jest pierwszym europejskim kanałem demonstracyjnym UHD przeznaczonym dla ogółu społeczeństwa. Emituje filmy dokumentalne, klipy i transmisje z wydarzeń sportowych lub kulturalnych oferowanych w 4K i technologii HDR. Specjalny kanał wydarzeń jest obecny na pozycji nr 444 w EPG. Operator ma możliwość rozszerzania oferty w najwyższej jakości, czego dowodem jest udostępnianie okazjonalnych kanałów, takich jak np. TF1 4K.
 

26 darmowych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD

Wybór platformy Fransat oznacza możliwość nieograniczonego odbioru najlepszych stacji telewizyjnych, nadawanych drogą naziemną we Francji w dobrej jakości obrazu HD. Ofertę dostarcza 6 firm nadawczych.

Pierwszy z nich to państwowy France Télévisions z kanałami France 2, France 3, France 4, France 5, Franceinfo i udziałami w Arte France. Prywatny nadawca Groupe TF1 oferuje TF1, TMC, TFX, TF1 Séries Films i LCI. Główny jego rywal Groupe M6 jest właścicielem M6, W9, 6ter i Gulli. Kolejny prywatny nadawca Groupe Canal+ jest w posiadaniu kanałów Canal+, C8, CStar i CNews. Z kolei Altice France ma kanały RMC Découverte, RMC Story i BFM TV. Ostatni duży nadawca NRJ Group jest właścicielem NRJ 12 i Chérie 25. Jeden z największych sportowych dzienników w kraju Groupe Amaury oferuje własny kanał L’Équipe. Zgromadzenie Narodowe Francji, które jest izbą niższą Parlamentu Francji, ma w ofercie kanał LCP.
 
Wybrane kanały Fransat + Bis TV

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy na świecie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...