reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

MTV Polska o nastoletnich uchodźcach z Ukrainy

dodano: 2023-02-22 15:24
autor: Łukasz Knapik | źródło: Paramount Global

MTV Polska „Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy” W związku z rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę stacja MTV przygotowała dokument przedstawiający kulisy życia młodych Ukraińców w nowej, wojennej rzeczywistości. Jak zapowiada nadawca, niespełna godzinna produkcja pod tytułem „Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy” („Don't Leave Me Behind: Stories of Young Ukrainian Survival”) ukazuje ich godne podziwu odwagę, siłę i determinację, a także problemy i lęki, z jakimi muszą mierzyć się miliony nastoletnich uchodźców. Polska premiera amerykańskiego dokumentu odbędzie się we wtorek, 28 lutego br. o godz. 20:00 na antenie kanału MTV Polska.

MTV Polska „Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Inwazja Rosji zmusiła miliony ukraińskich cywilów do ucieczki do sąsiadującej Polski. Połowa szukających schronienia w naszym kraju to osoby młode i nastolatkowie. W dokumencie MTV filmowiec Nathaniel Lezra przenosi widzów w miejsce oddalone zaledwie kilka kilometrów od granicy dzielącej oba państwa. Prezentuje on życie ukraińskich nastoletnich uchodźców, którzy u progu dorosłości muszą zmagać się z niewyobrażalną traumą spowodowaną wysiedleniem z kraju i rozłąką z bliskimi walczącymi o wolność ojczyzny.

Film „Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy” przedstawia historie opowiedziane przez dwie nastolatki - 18-letnią Oleksandrę Kunitskią „Saszę” i 15-letnią Darię Unger „Daszę”, które dzięki pomocy psychologicznej, przy wsparciu rodziny i przyjaciół oraz poprzez pracę w wolontariacie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jednocześnie zachowując nadzieję na lepszą przyszłość swoją i bliskich pozostawionych w ojczystym kraju.

Sasza, która przed wojną marzyła o nauce tańca w Korei Południowej, prowadzi teraz zajęcia taneczne dla dzieci uchodźców. Poza tym pracuje w ośrodku humanitarnym, gdzie zajmuje się zbieraniem i dystrybucją zasobów, a także pełni m.in. funkcję tłumacza. Dasza natomiast dzieli się z widzami wstrząsającymi przeżyciami z pierwszego poranka inwazji. Obecnie uczęszcza na terapię grupową z innymi nastolatkami, których ojcowie byli zmuszeni pozostać w Ukrainie i stawić czoła rosyjskim wojskom.

W filmie występuje także Jekaterina Trofimenko „Katia”, 32-latka, która stworzyła grupę Daszy i opiekuje się nią w ramach lokalnej fundacji Twój Rozwój. Katia jest ukraińską psycholożką i uchodźczynią, która teraz zapewnia wsparcie psychospołeczne dla dzieci i nastolatków uciekających przed wojną. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak kobieta angażuje się w pracę z młodzieżą, której przeżycia i historie pomagają jej przepracować własne doświadczenia i traumy.

- Ponieważ na całym świecie przeżywamy rocznicę brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, chcieliśmy pokazać ogrom ludzkich tragedii tej wojny - szczególnie wśród milionów młodych osób, które uciekły ze swojego kraju - mówi Nina L. Diaz, dyrektorka do spraw contentu i dyrektorka kreatywna w Paramount Media Networks i MTV Entertainment Studios. - To zaszczyt móc podzielić się ich historiami i okiem Nathaniela Lezry pokazać ich niezwykłą determinację w trosce o bliskich, a także w walce o swoje zdrowie psychiczne i odnajdywaniu nadziei na przyszłość - dodaje.

- Tym filmem chcemy zwrócić uwagę świata na osoby, które zbyt często są pomijane w relacjach z wojny - na młodych uchodźców. To ludzie, którzy dużą część swojego życia spędzili w cieniu wojny, a ich tożsamość i psychika zostały trwale obciążone agresją Rosji -  dodaje Nathaniel Lezra. - To był ogromny zaszczyt spędzić czas z tymi inspirującymi i niezwykle silnymi młodymi ludźmi. Jestem wdzięczny MTV za wsparcie oraz wspólne zaangażowanie w opowiedzenie ich historii, jak również za promocję działań na ich rzecz - dodaje.


Dzięki współpracy z organizacją Choose Love widzowie MTV mogą wspierać młodzież, która ucierpiała w wyniku wojny w Ukrainie.

Producentami dokumentu „Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy” dla MTV są Nina L. Diaz, Lily Neumeyer, Benjamin Hurvitz i Pamela A. Aguilar. Nathaniel Lezra jest reżyserem i producentem, Elizaveta Goroshnikova producentem kreatywnym, producentka Iuliia Stashevska odpowiada za fabułę, a Malcolm Bird pełni funkcję producenta wykonawczego. Logo filmu zostało zaprojektowane przez Katerynę Gaidamakę, projektantkę i artystkę wizualną z Kijowa.

„Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy” - emisja we wtorek, 28 lutego 2023 roku o godz. 20:00 w MTV Polska.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...