reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Agora przejęła Eurozet - Radio Zet zmieniło właściciela

dodano: 2023-02-27 10:40
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora

Agora Eurozet W poniedziałek, 27 lutego 2023 roku sąd II instancji podtrzymał bezwarunkową zgodę na przejęcie kontroli nad spółką Eurozet (Radio Zet, Antyradio, Chillizet, Meloradio i Radio Plus) przez Agorę (Radio Tok FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio). W ślad za tym spółka sfinalizowała swoją „największą w historii inwestycję w media” - na mocy podpisanej tego samego dnia umowy (z SFS Ventures) stała się właścicielem kontrolnego pakietu udziałów Eurozetu. - Dzięki połączeniu sił Grupy Radiowej Agory i Eurozetu jako drugi największy nadawca w Polsce stajemy teraz do rywalizacji o pozycję lidera polskiego rynku radiowego - zapowiada Bartosz Hojka, prezes Agory.

Agora Eurozet


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W poniedziałek, 27 lutego 2023 roku Agora zawarła umowę z dotychczasowym większościowym wspólnikiem Eurozetu - czeską spółką SFS Ventures s.r.o., kupując 110 udziałów Eurozetu, stanowiących 11 proc. kapitału zakładowego i dających 11 proc. ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników Eurozetu. Zgodnie z umową zapłaciła za to cenę wyjściową 9,17 mln EUR (ostateczna cena zostanie ustalona w oparciu o zapisy w umowie wspólników), finansując transakcję dzięki pożyczce udzielonej przez SFS Ventures.

Dzięki temu Agora stała się większościowym wspólnikiem Eurozetu z udziałami stanowiącymi 51 proc. kapitału zakładowego i zapewniającymi 51 proc. liczby głosów na zgromadzeniu wspólników. Przejęcie kontroli nad spółką Eurozet umożliwiła Agorze prawomocna decyzja sądu II instancji, który podtrzymał bezwarunkową zgodę na realizację tej transakcji.
 

- Zakup Eurozetu to największa w historii Agory inwestycja w media, zaplanowana i konsekwentnie realizowana przez nas wbrew przeciwnościom - komentuje Bartosz Hojka. - Agora od ponad ćwierć wieku jest jednym z głównych graczy na krajowym rynku radiowym i ma ogromny wkład w budowę profesjonalnego radia w Polsce. Jesteśmy twórcami wielu formatów radiowych, w tym wyjątkowego Radia Tok FM - największego w mojej opinii sukcesu w polskich mediach ostatniej dekady. Grupa Eurozet to nadawca ze świetnym zespołem, gigantycznym dorobkiem i potencjałem. Dzięki połączeniu sił stajemy się drugim największym nadawcą w polskim eterze - dodaje.

Po dołączeniu Eurozetu do Grupy Agora w skład jej działalności radiowej, stanowiącej od tego momentu największy mediowy segment grupy, wchodzić będzie 9 rozgłośni znajdujących się w top 20 najczęściej słuchanych stacji w Polsce - każdego tygodnia włącza je ponad 18 milionów dorosłych Polaków. Ich łączny udział w słuchalności to ponad 26 proc.
 

- To jednak nie finał, ale kolejny krok w strategicznym planie Agory, którym jest osiągnięcie pozycji numer 1 na rynku radiowym w Polsce pod względem słuchalności i sprzedaży

- dodaje Bartosz Hojka.

Już wkrótce Agora ogłosi plan działań zmierzających do połączenia sił Grupy Radiowej Agory i Eurozetu. W pierwszej kolejności będą one dotyczyły zmian organizacyjnych, a także wspólnej oferty handlowej.

Agora jest mniejszościowym udziałowcem Eurozetu od 2019 roku. W tym samym roku złożyła do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgłoszenie dotyczące zamiaru koncentracji polegającej na przejęciu kontroli nad Eurozetem poprzez zakup pozostałych 60 proc. udziałów tej spółki od większościowego inwestora SFS Ventures. Postępowanie w tej sprawie toczyło się prawie półtora roku i było jednym z najdłuższych w historii UOKiK. W styczniu 2021 roku prezes Tomasz Chróstny zakazał Agorze przejęcia Eurozetu (więcej tutaj).
 

- Decyzja ta opierała się na przypuszczeniach i abstrakcyjnych hipotezach. W opinii ekspertów od rynku mediów, jak i od ekonomiki koncentracji argumenty prezesa UOKiK były oderwane od sytuacji rynkowej, a zakaz - zastosowany po raz pierwszy w ciągu 9 lat - wydany został sprzecznie z prawem - twierdzi Anna Kryńska-Godlewska, członkini zarządu Agory. - To dlatego dwa lata temu złożyliśmy odwołanie od tej decyzji i w maju 2022 roku doczekaliśmy się wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w postaci bezwarunkowej zgody na przejęcie Eurozetu. Rozstrzygnięcie to przypieczętował dziś prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego, dając nam - po kilkudziesięciu miesiącach urzędowej i sądowej batalii - możliwość realizacji kluczowych dla spółki planów - dodaje.

Agora do tej pory była właścicielem trzech sieci lokalnych stacji radiowych nadających pod markami: Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio, a także większościowym współwłaścicielem ponadregionalnego Radia Tok FM. Jak czytamy w komunikacie, Grupa Radiowa Agory intensywnie rozwija swoją obecność online, m.in. serwis tokfm.pl, w tym ofertę premium - liczba wykupionych dostępów Premium Tok FM na koniec października 2022 roku przekroczyła 30 tys., a od listopada działa Tuba - serwis muzyczno-podcastowy dla młodych odbiorców.

W portfolio Eurozet jest pięć rozgłośni: Radio Zet, Antyradio, Chillizet, Meloradio i Radio Plus, a także serwisy internetowe, m.in. radiozet.pl, antyradio.pl, chillizet.pl, planeta.pl i radiostacja.pl. Eurozet prowadzi także Studio Zet produkujące reklamy oraz Eurozet Live - markę dedykowaną projektom cross-mediowym, marketingowi miejsc i wydarzeń (dane za Agorą).
 
Bartosz Hojka jest prezesem zarządu Agory, foto: Michał Mutor
Bartosz Hojka jest prezesem zarządu Agory, foto: Michał Mutor
Bartosz Hojka jest prezesem zarządu Agory, foto: Mateusz Skwarczek/Agencja Wyborcza.pl
Bartosz Hojka jest prezesem zarządu Agory, foto: Mateusz Skwarczek/Agencja Wyborcza.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radio


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

569 zł Więcej...