reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Moja Sonata Księżycowa” w TV Republika

dodano: 2023-03-03 08:19
autor: Łukasz Knapik | źródło: Telewizja Republika/satkurier.pl

TV Republika TVP Dokument „Moja Sonata Księżycowa” W piątek, 3 marca br., w Światowy Dzień Słuchu, o godz. 19:45 w TV Republika wyemitowany zostanie premierowo polski film dokumentalny „Moja Sonata Księżycowa”, którego bohaterem jest muzyk Grzegorz Płonka („Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu Ślimakowe Rytmy”), posiadający swój kanał w serwisie YouTube. Reżyserką produkcji jest Barbara Kaczyńska, we współpracy z Henrykiem Skarżyńskim (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu). Film ten będą mogli również oglądać widzowie kanału TVP Dokument.

TV Republika TVP Dokument „Moja Sonata Księżycowa”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W piątek, 3 marca br. o godzinie 19:45, z okazji Światowego Dnia Słuchu, w TV Republika odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pod tytułem „Moja Sonata Księżycowa”. Dokument wyreżyserowany przez Barbarę Kaczyńską, we współpracy z profesorem Henrykiem Skarżyńskim, opowiada o Grzegorzu Płonce, laureacie I „Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu Ślimakowe Rytmy”. - Ta historia pokazuje osiągnięcia w nauce, dzięki którym pacjent z głębokim niedosłuchem, po wszczepieniu implantu ślimakowego przez profesora Henryka Skarżyńskiego, rozwija się muzycznie i staje się fenomenem medycznym - czytamy w opisie.

Grzegorz Płonka jest pacjentem profesora Henryka Skarżyńskiego i Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie od 2007 roku. Przez długie lata chłopiec był nieprawidłowo diagnozowany. Dopiero w wieku 13 lat stwierdzono u niego ciężki niedosłuch zmysłowo-nerwowy. Wcześniej podejrzewano autyzm i głębokie upośledzenie umysłowe. Profesor Henryk Skarżyński przyznaje:

- Wszczepienie Grzegorzowi implantu ślimakowego było jedną z moich trudniejszych decyzji w medycynie pomimo, że zoperowałem już ponad 215 tysięcy uszu.

- Kiedy wszczepiono mi implant, to było dla mnie coś, czego się nie spodziewałem - usłyszałem śpiew ptaków. I ciągle chciałem ich słuchać - wspomina Grzegorz Płonka. - Po założeniu implantu, wszystko się zmieniło, wszystko było nowe. Zacząłem słuchać, bawić się dźwiękami i po prostu zakochałem się w muzyce. Dzięki implantowi, mogę dziś usłyszeć całą orkiestrę, flety, wysokie dźwięki - dodaje.


Dzięki ciężkiej pracy Grzegorz Płonka nauczył się grać „Sonatę Księżycową” Ludwiga van Beethovena i został laureatem I „Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu Ślimakowe Rytmy”. Grzegorz Płonka ukończył szkołę muzyczną pierwszego stopnia, kursy informatyczne, wydał własną płytę. Sam nauczył się stroić fortepian. Interesuje się fotografią - robi zdjęcia roślin i gór oraz prowadzi swój kanał w serwisie YouTube. Dla profesora Henryka Skarżyńskiego i jego zespołu pozostanie jednak przede wszystkim ambasadorem tego, co udało się osiągnąć w leczeniu zaburzeń słuchu dzięki postępowi w nauce i medycynie.

Barbara Kaczyńska pełni w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu funkcje kierownika artystycznego „Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu Ślimakowe Rytmy” oraz programu naukowo-muzycznego „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”. W 2017 roku ukończyła Wydział Reżyserii w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Wcześniej zaś uzyskała wykształcenie muzyczne, dziennikarskie i polonistyczne. Jest również śpiewaczką operową (mezzosopran).

„Moja Sonata Księżycowa” - emisja w piątek, 3 marca 2023 roku o godz. 19:45 w TV Republika. Film ten będą mogli również oglądać widzowie kanału TVP Dokument.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...