reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Nie będzie likwidacji abonamentu RTV i TVP Info

dodano: 2023-03-09 22:07
autor: Jerzy Kruczek | źródło: rmf24.pl/Interia.pl/PAP.pl

Abonament RTV TVP Info 360px Obywatelski Projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej dotyczący likwidacji TVP Info i zniesienia opłat abonamentowych nie przeszedł już w 1. czytaniu. 234 posłów głosowało za odrzuceniem, 215 było przeciw, 1 poseł wstrzymał się od głosu. Za odrzuceniem wniosku było 227 posłów PiS, 2 posłów z Kukiz'15, 3 posłów z Polskich Spraw i  2 niezrzeszonych. Przeciwko odrzucenia projektu zagłosowało 121 polityków KO, 41 z Lewicy, 23 z Koalicji Polskiej, 9 z Konfederacji, 6 z Polski 2050, 4 z Porozumienia, 3 z Lewicy Demokratycznej oraz Wolnościowców a także 5 niezrzeszonych. Na razie mimo zapowiedzi opozycji nie będzie likwidacji TVP Info oraz abonamentu RTV.

fot. Łukasz Błasikiewicz/ Kancelaria Sejmu
Sejm RP fot. Łukasz Błasikiewicz Kancelaria Sejmu 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Projekt ustawy, którą zapowiadał i prezentował w Sejmie prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski, przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Podstawowy zarzut, jaki opozycja kieruje wobec telewizji publicznej, to jej upolitycznienie. Według opozycji nazywana jest „telewizją partyjną” lub „telewizją rządową". Zdaniem krytyków TVP, PiS wykorzystuje Telewizję Polską, która powinna pełnić rolę łącznika różnych postaw politycznych, a jest wykorzystywana jako partyjna tuba propagandowa. Widzowie mogą ocenić sami, ale dzielenie społeczeństwa to najgorsze co się dzieje.

Projekt ustawy miał regulować kwestie zniesienia opłat abonamentowych oraz wprowadzać zakaz tworzenia i rozpowszechniania przez telewizję publiczną programu TVP Info.

Rafał Trzaskowski przemawiając 8 marca wieczorem z trybuny Sejmu określił TVP jako medium służące „pogłębianiu podziałów społecznych i szczuciu" i „podkopujące podstawy wspólnoty". Trzaskowski twierdził, że misją mediów publicznych powinno być patrzenie na ręce władzy.

Zapisy projektu ustawy skrytykował wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński, który w Sejmie bronił TVP twierdząc, że konsekwencją likwidacji systemu abonamentowego byłoby załamanie systemu finansowania mediów publicznych, co mogłoby spowodować ich faktyczny koniec, bo bez opłat abonamentu RTV nie można przyznawać rekompensat, w tym tych 2,6 mld zł.

Cała burzliwa debata nad projektem ustawy zakładającej likwidację TVP Info toczyła się przy braku na sali posłów koalicji rządzącej - miało się wrażenie totalnego lekceważenia projektu. Właściwie jedynym i najważniejszym obecnym był poseł Suski, który kpił z obywatelskiego projektu ustawy, będąc pewnym, że nie przejdzie 1. czytania w Sejmie. 


 

Źródło: rmf24.pl  interia.pl  www.pap.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...