reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Cabo Verde

dodano: 2023-03-10 10:31
autor: Janusz Sulisz / Jakub Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2023

Cabo Verde Republika Zielonego Przylądka, oficjalnie República de Cabo Verde [w skrócie: Cabo Verde], jest krajem wyspiarskim położonym na archipelagu w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, składającym się z 10 wysp wulkanicznych o łącznej powierzchni około 4033 km2. Wyspy te leżą między 600 a 850 km na zachód od senegalskiego półwyspu Zielonego Przylądka, znajdującego się w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie kontynentalnej Afryki.

podrozezantena.pl
Cabo Verde podrozezantena.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Fogo

Cała wyspa Fogo jest podwodną górą, zwaną Cadamosto. Słowo fogo po portugalsku to ogień. Główną atrakcją jest Pico do Fogo, czyli stratowulkan, otoczony stromą i szeroką kalderą. To najwyższy szczyt Republiki Zielonego Przylądka o wysokości 2829 m n.p.m. U jego stóp położona jest wioska Chã das Caldeiras. Można wejść na sam szczyt Fogo, a nawet na dno aktywnego krateru. Największą miejscowością i ośrodkiem turystycznym Fogo jest São Filipe, czyli historyczne miasteczko o zachowanej kolonialnej architekturze.
 
Wyspa Fogo z wulkanem
Wulkan Fogo

Brava

Brava to najmniejsza zamieszkała wyspa w archipelagu. Jest najbardziej wysunięta na południe. Ma wysoką, klifową linię brzegową, ale warto ją zobaczyć ze względu na ciekawe krajobrazy, które ucieszą zwłaszcza miłośników gór. Jej głównym ośrodkiem jest Vila Nova Sintra. Prawie cała wyspa jest stratowulkanem.

Maio

To podobno na wyspie Maio mieszkają najprzyjaźniejsi z mieszkańców Cabo Verde. Maio znana jest z lasów, które są rzadkością na Wyspach Zielonego Przylądka. Są tam pagórkowate krajobrazy, wapienne doliny, palmy i wydmy – fajny klimat i chyba najmniej znana wyspa, nie licząc tych niezamieszkanych.

Santo Antão

Kto by pomyślał, że wyspa Santo Antão to najdalej na zachód wysunięta część całej Afryki. Oczywiście to wyspa wulkaniczna – zachwyca nietuzinkowymi krajobrazami. Pasmo górskie dzieli ją na część południową i północną. Ta pierwsza ma charakter wręcz pustynny z głębokimi dolinami, a druga jest niesamowicie zielona. Santo Antão to raj dla miłośników gór i pięknych widoków. Pomiędzy wioskami Ponta do Sol i Cruzinha prowadzi popularny 15 – kilometrowy szlak pieszy, gdzie można zobaczyć m.in. malowniczą osadę Fontainhas z kaskadowymi uprawami i kolorową zabudową.

Kuchnia kabowerdyjska

Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka to połączenie kuchni europejskich (portugalskiej) i afrykańskich. Mieszkańcy Cabo Verde jedzą głównie ryby, owoce morza i podstawowe produkty spożywcze, takie jak kukurydza i ryż. To cała kuchnia kabowerdyjska. Warzywa dostępne przez większą część roku to ziemniaki, cebula, pomidory, maniok, kapusta, kapusta włoska i suszona fasola. Owoce, takie jak banany i papaje, są dostępne przez cały rok, podczas gdy inne, takie jak mango i awokado, są sezonowe.

Popularnym daniem serwowanym na Wyspach Zielonego Przylądka jest cachupa lub katxupa, czyli gulasz z kukurydzy, fasoli i ryby lub mięsa. Częstą przystawką jest pastel, zazwyczaj nadziewany mięsem lub rybą. Warto spróbować calderia de pixa, czyli zupę rybną. Dobre są steki z tuńczyka i inne ryby w miejscowym stylu nazywane caboverdiana. Kto lubi owoce morza, to polecam grillowaną ośmiornicę.

Z napojów warto spróbować piwo Strela, a także lokalne wino Cha, produkowane na wyspie Fogo.
 
Polski młynek do kawy?

Anteny i telewizja

Radiotelevisão Caboverdiana, w skrócie RTC to oficjalna państwowa firma radiowa i telewizyjna oraz największa firma medialna na Wyspach Zielonego Przylądka. RTC jest spółką publiczną i została założona 1 sierpnia 1997 r. w Prai, z połączenia nieczynnego RNCV (Rádio Nacional de Cabo Verde) i TNCV (Televisão Nacional de Cabo Verde) w stolicy archipelagu.
 

Pod jego administracją znajdują się Televisao de Cabo Verde (TCV), Rádio Cabo Verde (RCV) i Rádio Cabo Verde Jovem (RCV+), krajowa młodzieżowa stacja radiowa. TCV długo była jedyną stacja telewizyjna nadającą na Wyspach Zielonego Przylądka, a później w 2008 r. emisję rozpoczął

Record TV Cabo Verde – brazylijski kanał, który ma własną wersję na Wyspach Zielonego Przylądka.

Z zasięgiem ogólnokrajowym z niekodowanym sygnałem, Record TV Cabo Verde nadaje w mieście Praia i na innych wyspach archipelagu. Obsługuje do 89% ludności i około 75–80% powierzchni kraju. Sygnał dociera daleko w ocean na odległość do około 50 km, m.in. można oglądać go na promach.
 
Anteny satelitarne szybko rdzewieją na Cabo Verde
Kolejny przykład pokrytej rdzą anteny

Do 2014 r. sygnały analogowe do Santo Antão były nadawane z Mindelo na kanale 32. Wyspa Sal miała jeden sygnał analogowy. Niedawno dodano transmisje cyfrowe, które są na kanale 2, obecnie nadawanym na wyspach São Vicente, Sal i Santiago.
 
Zabudowa przy lotnisku na wyspie Boa Vista

W 2017 r. Republika Zielonego Przylądka zakończyła pierwszą fazę wdrażania projektu NTC. Według National Communications Authority (ANAC) zasięg obejmuje 4 wyspy (Santiago, Maio, Sal i São Vicente), na których mieszka ponad 75 proc. populacji. Początkowym celem było objęcie zasięgiem 60% populacji.

ANAC twierdzi, że w drugim etapie projektu sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zostanie rozszerzony na pozostałe wyspy Santo Antão, São Nicolau, Boavista, Fogo i Brava.
 

Eksperymentalnie nadawanych było 5 kanałów telewizyjnych i 6 stacji radiowych. Cyfrowe dekodery DVB-T2, które kosztują nie więcej niż 2000 CVE (około 18 euro) oraz telewizory kompatybilne z DVB-T2 są w sprzedaży.

Kanał TCV International jest w paśmie C z satelity Eutelsat na 8°W w wiązce na Afrykę i południową część Europy oraz na Amerykę Południową. Teoretycznie w Polsce z 4 GHz można odebrać ten kanał z anteny ponad 2 m.

Aktualnie telewizja jest dostępna na trzech kanałach. Jest jeden państwowy Radiotelevisión Caboverdiana – TCV i 3 zagraniczne RTI Cabo Verde uruchomiony przez portugalską firmę RTI w 2005 r., 31 marca 2007 r. ruszył Record Cabo Verde.

Cabo Verde otrzymało też telewizję CPLP, po raz pierwszy pojawiła się na antenie w 2016 r.

Kanały premium obejmują wersje Boom TV z Republiki Zielonego Przylądka i Zap Cabo Verde, dwa kanały należące do Record.

Inne kanały premium są odbierane na Wyspach Zielonego Przylądka z anten satelitarnych, głównie w hotelach i willach. Jednak dostępność jest prawie zawsze ograniczona. Jednym z kanałów jest RTP África, afrykańska wersja portugalskiej stacji RTP.
Anten satelitarnych na Cabo Verde nie brakuje


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Afryka


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

579 zł Więcej...