reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Cabo Verde

dodano: 2023-03-10 10:31
autor: Janusz Sulisz / Jakub Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2023

Cabo Verde Republika Zielonego Przylądka, oficjalnie República de Cabo Verde [w skrócie: Cabo Verde], jest krajem wyspiarskim położonym na archipelagu w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, składającym się z 10 wysp wulkanicznych o łącznej powierzchni około 4033 km2. Wyspy te leżą między 600 a 850 km na zachód od senegalskiego półwyspu Zielonego Przylądka, znajdującego się w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie kontynentalnej Afryki.

podrozezantena.pl
Cabo Verde podrozezantena.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Boa Vista

Ta „pustynna” wyspa jest najbardziej piaszczystą z całego archipelagu. Jest określana „Saharą Wysp Zielonego Przylądka”. Nazwa Boa Vista oznacza po portugalsku „dobry widok” – po kreolsku nazywana jest Bubista. Nazywana jest także Isla de las Dunas lub del Morna, ale mogłaby być również nazywana „wyspą tysiąca i jednej wysepek”, ponieważ jest otoczona małymi wysepkami.
 
Żar leje się z nieba
Pustynne klimaty

Może pochwalić się 60 km pięknych piaszczystych plaż, często całkowicie dziewiczych. Znana jest z żółwi morskich karetta. Zatoki są rajem dla humbaków, które przybywają tu zimą w celu rozmnażania się. Na wyspie Boa Vista znajduje się 14 rezerwatów przyrody.

Mieszkańcy tej wyspy są bardzo życzliwi. Można spędzić tutaj spokojnie czas urlopu – z dala od zgiełku. Wyspa kryje bardzo ciekawe miejsca do zobaczenia. Koniecznie należy odwiedzić wioskę Rabil czy miasto Sal Rei (królewska sól).
 
Ulice wyspy Boa Vista
Mężczyzna na osiołku

Pustynia Viana, wioska rybacka Espingueira, równina Campo da Serra, poza plażą Santa Mónica i punktem Ervatão, są punktami orientacyjnymi dla turystów.

Symbolem wyspy jest komin dawnej cegielni koło Rabila, dawnej stolicy wyspy i siedziby lotniska oraz warsztatów ceramicznych na zachodzie. Dzisiejsze główne miasto Sal Rei ma kościół, który warto zobaczyć i port, z którego można przeprawić się do Ilhéu de Sal Rei.
 
Lokalny sklepik na wyspie Boa Vista
Jest kolorowo

Na północ od Sal Rei znajduje się cypel Cabo de Santa Maria z wrakiem frachtowca, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży od 1968 r., ale można się do niego dostać tylko nieoznakowanymi piaszczystymi ścieżkami. Latarnia morska na Morro Negro, która już nie działa, też jest trudna do znalezienia na wschodzie wyspy.
 
Kościół São Roque w miejscowości Rabil
Wnętrze kościoła
Wrak hiszpańskiego statku towarowego Cabo Santa Maria, który zatonął w 1968 r.

Na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko Aristides Pereira z połączeniami do różnych miast europejskich.

Wyspę ponoć odkryli Wenecjanie w 1456 r., ale już w 1460 r. przejęli ją Portugalczycy. Co ciekawe sam Krzysztof Kolumb wylądował na tej wyspie w 1498 r.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Afryka


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...