reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Cabo Verde

dodano: 2023-03-10 10:31
autor: Janusz Sulisz / Jakub Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2023

Cabo Verde Republika Zielonego Przylądka, oficjalnie República de Cabo Verde [w skrócie: Cabo Verde], jest krajem wyspiarskim położonym na archipelagu w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, składającym się z 10 wysp wulkanicznych o łącznej powierzchni około 4033 km2. Wyspy te leżą między 600 a 850 km na zachód od senegalskiego półwyspu Zielonego Przylądka, znajdującego się w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie kontynentalnej Afryki.

podrozezantena.pl
Cabo Verde podrozezantena.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Troszkę geografii

Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag położony u wybrzeży Afryki Zachodniej. Wyspy Cabo Verde leżą na północ od równika, więc znajdują się one na półkuli północnej. Do Polski jest około 5600 km.

Wszystkie to wyspy wulkaniczne, są małe i górzyste. Na wyspie Fogo znajduje się aktywny wulkan (ostatnia erupcja w 2014 r.), który jest jednocześnie najwyższym punktem archipelagu (2829 m n.p.m.).

Kraj składa się z 10 głównych wysp, z których 9 jest zamieszkałych, oraz kilku niezamieszkałych wysepek, podzielonych na dwie grupy.
Na północy są Wyspy Zawietrzne (Ilhas de Barlavento) – z zachodu do wschodu: Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia (niezamieszkana), São Nicolau, Sal i Boa Vista. Do grupy wysp Barlavento należą również niezamieszkane wysepki Branco i Raso, położone między Santa Luzia i São Nicolau, wysepka Birds, naprzeciwko miasta Mindelo, na wyspie São Vicente, oraz wysepki Rabo de Junco, niedaleko wybrzeża wyspy Sal i wysepki Sal Rei i Baluarte, u wybrzeży wyspy Boa Vista.
 
Niezwykła roślinność

Na południu są Wyspy Podwietrzne (Ilhas de Sotavento). Lista ze wschodu na zachód: Maio, Santiago, Fogo i Brava. Zalicza się do nich wysepkę Santa Maria, potem jest miasto Praia, na wyspie Santiago; wysepki Grande, Romo, Baixo, de Cima, do Rei, Luís Carneiro i wysepka Sapado, położona około 8 km od wyspy Brava i wysepka Areia, obok wybrzeża tej samej wyspy.

Największe wyspy to Santiago na południowym wschodzie, gdzie znajduje się Praia – stolica kraju, oraz wyspa Santo Antão na dalekim północnym zachodzie. Praia jest również główną osadą archipelagu, a następnie Mindelo na wyspie São Vicente.

Z zapisów geologicznych znanych jest kilka dużych erupcji wulkanicznych, w tym Praia Grande 4,5 mln lat temu, Sao Vicente, prawdopodobnie dzisiejsze Porto Grande, 300 000 lat temu, Topo da Coroa 200 000 lat temu i ostatnia, na wschodzie dzisiejszego Fogo 73 000 lat temu, które zalało przybrzeżną wyspę Santiago i prawdopodobnie Brava oraz część wysp Ventiladoras.
 
Kamieniste wybrzeże

Podczas ostatniej epoki lodowcowej poziom mórz spadł do około 130 m poniżej obecnego poziomu, a wyspy były nieco większe. Wyspa północno-zachodnia, dzisiejsze Santo Antão, znajdowała się 1 km na północny zachód od wyspy. Boa Vista i Maio były jedną wyspą. Na północny zachód od Santo Antão znajdowała się inna wyspa o nazwie Nola (Ila da Nola), która miała około 80 do 90 m wysokości.

Pod koniec epoki lodowcowej Wyspa Orientalna (Ila Occidental) została podzielona na 3 wyspy, z których jedna zniknęła pod poziomem morza – obecnie jest rafą João Valente. Kanał São Vicente został przedłużony do 12 km od Santo Antão, wyspa Nola ponownie stała się górą podwodną, ​​a wschodnia wyspa Noroeste została podzielona na Sao Vicente, mniejszą Santa Luzia oraz dwie wysepki Branco i Raso. Niestety zanosi się na to, że jeśli oceany będą się podnosić, to część wysp tego archipelagu zniknie lub się zmniejszy (Sal i Boa Vista, bo są płaskie).
 
W oddali wrak statku

Jak polecieć: ceny i kierunki

Na urlop zaleca się wybrać w miesiącach: czerwiec, lipiec lub grudzień. Wtedy jest największa szansa na najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia. Dużo wycieczek jest zimą, bo wtedy tam jest i tak lato mimo tego, że do równika jest 1779 km. Wyspy Cabo Verde leżą na północ od równika, więc znajdują się one na półkuli północnej.

Koszt biletu lotniczego w dwie strony to zależnie od okresu i promocji 2500-3900 zł. Samoloty czarterowe z Europy zwykle latają na wyspy Sal i Boa Vista, bo tam jest typowo turystycznie i de facto nie ma co zwiedzać oprócz plaż. Można lecieć bezpośrednio z Polski lub Niemiec (najczęściej to czarter dla biura podróży – trwa około 7-8 godzin). Można też polecieć portugalską linią TAP, przez któreś z lotnisk w Portugalii (Lizbona lub Porto) i przy okazji odwiedzić po drodze te miasta, co jest ciekawą opcją.
 
Ślady stóp na piasku

Trzeba wiedzieć, że na Wyspach Zielonego Przylądka istnieją miejscowe linie lotnicze Cabo Verde Airlines, które co bardzo ciekawe były w rękach islandzkiej grupy Loftleidir, która z kolei ma większościowe udziały w kabowerdyjskich liniach i dzierżawi im samoloty Boeing. Podobno w 2021 r. linie zostały znacjonalizowane. Macierzysty i główny, międzynarodowy port lotniczy linii to Amílcar Cabral na wyspie Sal. W tym przypadku do Europy aktualnie są tylko połączenia do Lizbony z trzech wysp: Sal, Santiago i São Vicente, ale te linie obsługują też połączenia między tymi wyspami, więc jeśli ktoś zamierza pozwiedzać inne wyspy, to tymi liniami można polatać. Można też polecieć Ryanairem do Lizbony i dalej tymi liniami na jedną z tych trzech wysp. Były też loty do Bostonu i Paryża, ale aktualnie nie ma tych połączeń.
 
Piłka nożna w stylu portugalskim – szkolenie dzieci i młodzieży

Przy okazji w tym miejscu warto napisać o czarterach jachtem po największych wyspach tego archipelagu organizowanych przez polskich skipperów. Cena takiej eskapady nie jest mała, ale kogo stać na lot na Wyspy Zielonego Przylądka i wynajęcie koi, to na pewno warto, bo to przeżycie, którego nie zastąpi najlepszy hotel na pustynnym Boa Vista.
 
Romantyczne widoki

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Afryka


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...